Femina.cz » Magazín » Rodina a děti » Šátky na nošení dětí

Šátky na nošení dětí

Milujeme šátkování! Vyzkoušejte šátky na nošení dětí

Magazín: Rodina a děti | autor: Petra Martišková | vydáno 11. 02. 2015

Víte, že šátky nejsou jen super stylovým módním doplňkem, ale také výbornou pomůckou na nošení dětí? A nemyslíme tím, abyste se stěhovali do indiánské komunity a hráli si na indiánskou babičku. Vyzkoušejte s námi šátkování!

Šátkování rozhodně není žádný nový trend. S tímto tradičním způsobem přenášení miminek jste se docela určitě v posledních letech setkali už nespočetněkrát. A i když si spousta lidí myslí, že je to módní výstřelek, který velmi brzy zase zapadne v propadlišti dějin, vězte, že tento způsob přenášení dětí se traduje od samotného vzniku lidstva. Jen naše moderní doba mu příliš nepřála. Ale časy se mění a s nimi i zkostnatělé názory veřejnosti i odborníků.  

Výhody šátkování

Dítě potřebuje blízkost matky a jak jinak je jí blíž, než v její náruči? A v tom tkví celé kouzlo šátkování. Miminko nemusíte dávat do neosobního a studeného kočárku, abyste mohla v klidu vyrazit na nákup. Jednoduše si jej uvážete do šátku a můžete vyrazit. Oceníte nejen to, že máte volné ruce, ale hlavně se nemusíte rvát do tramvaje nebo autobusu s neskladným kočárkem. Nejste odkázaná na pomoc druhých při zdolávání schodů nebo při obyčejném otevírání dveří. Navíc miminko přitisknuté k vaší hrudi se cítí skvěle. Vnímá tulkot vašeho srdce, teplo i zvuk vašeho hlasu. Šátek nemusíte odkládat ani doma a můžete si v klidu udělat všechny domácí práce v přítomnosti miminka. Pokud máte navíc plačtivé dítě, vyřešíte pomocí šátku i tento problém. A někteří odborníci dokonce tvrdí, že děti nošené v šátku trpí mnohem méně hyperaktivitou. 

Mrkněte, jak si šátek správně uvázat ve stylu Kolíbky:

Mýty a pověry

Kolem šátkování se traduje samozřejmě celá řada pověr. Jednou z nich je i ta, že šátky na nošení dětí mohou v dospělosti negativně ovlivnit držení těla. Ovšem toto tvrzení se nikdy neprokázalo, a to už si tímto způsobem přenášení prošlo miliony dětí. Velmi diskutovaný je také vliv šátkování na poporodní depresi u maminek. Tady se ale názory odborníků liší. Zatímco jedni tvrdí, že šátkování velmi účinně pomáhá v boji proti poporodní depresi, druzí naopak zastávají názor, že blízkost dítěte nemá na tento velmi závažný psychický stav rodičky nejmenší vliv.  

Na co dát pozor

Podle odborníků není nošení v šátku příliš vhodné pro děti s nižším svalovým tonusem. O šátkování se hovoří i v souvislosti s tím, že by mohly podporovat vznik dysplazie kyčelního kloubu. Tady opět platí, že by se matky, které jej chtějí praktikovat, měly důkladně informovat, jakým způsobem dítě nosit a nenechávat ho v šátku či nosítku příliš dlouhou dobu. Konzulujte tedy vždy před tím, než se pustíte do šátkování, zdravotní stav dítěte s jeho pediatrem a poraďte se o vhodnosti. Ovšem troufáme si tvrdit že valná většina z nich vám tuto pohodlnou a příjemnou metodu přenášení dětí doporučí.

Nechte si poradit

Pokud vás šátkování zaujalo, ale bojíte se, že nedokážete šátek správně uvázat ani podle videonávodu, můžete využít nejrůznějších nabídek mateřských center a přihlásit do některého z kurzů šátkování. Kurz trvá zpravidla 2-3 hodiny a zaplatíte za něj od 350 korun. 

Obecně však platí, že typ úvazu musí odpovídat věku dítěte. Miminka se nosí v poloze „kolébka“ nebo „kolébka v kříži s kapsou“, kdy v šátku leží podobně jako předtím v bříšku a díky úvazu má dobře podepřenou páteř po celé délce. 

Nezapomeňte se také podívat do naší fotogalerie, kde najdete spoustu inspirativních fotek, jak své miminko nosit bezpečně a přitom stylově. 

A co vy a šátkování? Jste pro nebo proti?

Foto zdroj: Thinkstockphotos.com, pinterest.com,

Další články z rubriky

Komentáře (7)

Datum Autor Nadpis
11. 09. 2016 Petra Nošení dětí (reakcí: 0)
12. 02. 2015 lucik21 ... (reakcí: 0)
11. 02. 2015 pepina . (reakcí: 0)
11. 02. 2015 Simona53 .... (reakcí: 0)
11. 02. 2015 patricia077 .. (reakcí: 0)
11. 02. 2015 Bobina1 - (reakcí: 0)
11. 02. 2015 Bobina1 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Blíženec

25. 03. 2017 Horoskop Blíženec

S partnerem to nebude vůbec růžové, zvykl si na tvoji péči a tobě došlo, že tě jen využívá. S klidnou hlavou mu sděl ... Celý horoskop

Karta dne

Paže pohárů
Někdo ve tvém okolí ti v pravý čas podá pomocnou ruku, stačí ji přijmout a dovolit, aby tě zachránil od strachu a pocitů viny. Blíží se k tobě nová láska nebo probuzen...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Módní policie

TOPlist