Femina.cz » Magazín » Rodina a děti » Šátky na nošení dětí

Šátky na nošení dětí

Milujeme šátkování! Vyzkoušejte šátky na nošení dětí

Magazín: Rodina a děti | autor: Petra Martišková | vydáno 11. 02. 2015

Víte, že šátky nejsou jen super stylovým módním doplňkem, ale také výbornou pomůckou na nošení dětí? A nemyslíme tím, abyste se stěhovali do indiánské komunity a hráli si na indiánskou babičku. Vyzkoušejte s námi šátkování!

Šátkování rozhodně není žádný nový trend. S tímto tradičním způsobem přenášení miminek jste se docela určitě v posledních letech setkali už nespočetněkrát. A i když si spousta lidí myslí, že je to módní výstřelek, který velmi brzy zase zapadne v propadlišti dějin, vězte, že tento způsob přenášení dětí se traduje od samotného vzniku lidstva. Jen naše moderní doba mu příliš nepřála. Ale časy se mění a s nimi i zkostnatělé názory veřejnosti i odborníků.  

Výhody šátkování

Dítě potřebuje blízkost matky a jak jinak je jí blíž, než v její náruči? A v tom tkví celé kouzlo šátkování. Miminko nemusíte dávat do neosobního a studeného kočárku, abyste mohla v klidu vyrazit na nákup. Jednoduše si jej uvážete do šátku a můžete vyrazit. Oceníte nejen to, že máte volné ruce, ale hlavně se nemusíte rvát do tramvaje nebo autobusu s neskladným kočárkem. Nejste odkázaná na pomoc druhých při zdolávání schodů nebo při obyčejném otevírání dveří. Navíc miminko přitisknuté k vaší hrudi se cítí skvěle. Vnímá tulkot vašeho srdce, teplo i zvuk vašeho hlasu. Šátek nemusíte odkládat ani doma a můžete si v klidu udělat všechny domácí práce v přítomnosti miminka. Pokud máte navíc plačtivé dítě, vyřešíte pomocí šátku i tento problém. A někteří odborníci dokonce tvrdí, že děti nošené v šátku trpí mnohem méně hyperaktivitou. 

Mrkněte, jak si šátek správně uvázat ve stylu Kolíbky:

Mýty a pověry

Kolem šátkování se traduje samozřejmě celá řada pověr. Jednou z nich je i ta, že šátky na nošení dětí mohou v dospělosti negativně ovlivnit držení těla. Ovšem toto tvrzení se nikdy neprokázalo, a to už si tímto způsobem přenášení prošlo miliony dětí. Velmi diskutovaný je také vliv šátkování na poporodní depresi u maminek. Tady se ale názory odborníků liší. Zatímco jedni tvrdí, že šátkování velmi účinně pomáhá v boji proti poporodní depresi, druzí naopak zastávají názor, že blízkost dítěte nemá na tento velmi závažný psychický stav rodičky nejmenší vliv.  

Na co dát pozor

Podle odborníků není nošení v šátku příliš vhodné pro děti s nižším svalovým tonusem. O šátkování se hovoří i v souvislosti s tím, že by mohly podporovat vznik dysplazie kyčelního kloubu. Tady opět platí, že by se matky, které jej chtějí praktikovat, měly důkladně informovat, jakým způsobem dítě nosit a nenechávat ho v šátku či nosítku příliš dlouhou dobu. Konzulujte tedy vždy před tím, než se pustíte do šátkování, zdravotní stav dítěte s jeho pediatrem a poraďte se o vhodnosti. Ovšem troufáme si tvrdit že valná většina z nich vám tuto pohodlnou a příjemnou metodu přenášení dětí doporučí.

Nechte si poradit

Pokud vás šátkování zaujalo, ale bojíte se, že nedokážete šátek správně uvázat ani podle videonávodu, můžete využít nejrůznějších nabídek mateřských center a přihlásit do některého z kurzů šátkování. Kurz trvá zpravidla 2-3 hodiny a zaplatíte za něj od 350 korun. 

Obecně však platí, že typ úvazu musí odpovídat věku dítěte. Miminka se nosí v poloze „kolébka“ nebo „kolébka v kříži s kapsou“, kdy v šátku leží podobně jako předtím v bříšku a díky úvazu má dobře podepřenou páteř po celé délce. 

Nezapomeňte se také podívat do naší fotogalerie, kde najdete spoustu inspirativních fotek, jak své miminko nosit bezpečně a přitom stylově. 

A co vy a šátkování? Jste pro nebo proti?

Foto zdroj: Thinkstockphotos.com, pinterest.com,

Další články z rubriky

Komentáře (7)

Datum Autor Nadpis
11. 09. 2016 Petra Nošení dětí (reakcí: 0)
12. 02. 2015 lucik21 ... (reakcí: 0)
11. 02. 2015 pepina . (reakcí: 0)
11. 02. 2015 Simona53 .... (reakcí: 0)
11. 02. 2015 patricia077 .. (reakcí: 0)
11. 02. 2015 Bobina1 - (reakcí: 0)
11. 02. 2015 Bobina1 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Bruno Banani No Limits Woman - EDT

Bruno Banani No Limits Woman - EDT

Květinově-ovocná rozkoš

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 21. 10. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Střelec

24. 10. 2016 Horoskop Střelec

Nenech si zkazit náladu škarohlídy, kteří se na svět pořád jen mračí. Ty si užívej dobré nálady a šiř úsměv i kolem s... Celý horoskop

Karta dne

Smrt
Cokoliv tě trápí, máš velkou příležitost jednou provždy smést ze stolu, na nic již nečekej a začni jednat. Pusť se do odstraňování všech překážek, které ti stojí v ces...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Halloweenský týden i výklady karet na Fem...

Nový týden bude nejen o den kratší, protože nás v pátek čeká svátek, ale také u nás na Femině ve znamení Halloweenu. ...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist