Femina.cz » Magazín » Rodina a děti » Proč mimina voní a dřív říkají „táta“? 7 odpovědí na nejzajímavější otázky

Proč mimina voní a dřív říkají „táta“? 7 odpovědí na nejzajímavější otázky

Proč mimina voní a dřív říkají „táta“? 7 odpovědí na nejzajímavější otázky

Magazín: Rodina a děti | autor: Marta Dostoupilová | vydáno 02. 04. 2013

Jaktože jen miminka tak krásně voní? A proč bylo jeho první slůvko „táta“? A dají se jeho stravovací návyky natrénovat už v děloze? Otázky, které zajímají každou mámu, mají konečně své odpovědi.

Proč miminka krásně voní?

Hodně maminek rádo čichá ke svému miminku, které tak krásně voní mlíčkem. Podle jedné studie matky dokonce poznají své děťátko po čichu jen několik dní po jeho narození. Vůni produkují mazové žlázy, které jsou aktivní zejména u novorozeňat, především se jedná o žlázy na hlavičce a obličeji. Vůně dítěte také ovlivňuje naše strava – takže k ní přispívá rovněž kojení.

Může mimino v bříšku ochutnat kari?

Hodně žen věří, že jídla s kari mohou v pozdní fázi těhotenství vyvolat porod. Chuťové buňky se miminku začínají tvořit 13 až 15 týdnů do porodu – tehdy už dokáže rozeznat základní chutě. Chutě a vůně jídla se přenášejí do plodové vody, které plod vdechne a spolkne zhruba litr každý den. Díky receptorům chuti v nose a puse tak miminko může „ochutnat“.

Dá se natrénovat zdravý životní styl už v bříšku?

Studie dokázaly, že například pokud máma ve třetí fázi těhotenství pije třikrát týdně sklenici mrkvového džusu, zachutná tento nápoj po ukončení kojení i dítěti. Děti, jejichž mámy jedly během těhotenství spoustu ovoce, mají také raději ovoce. Takže ano, pokud během těhotenství jíte pestře, poznává vaše děťátko rozmanitost vůní a chutí a v pozdějším věku tolik nehrozí, že splácá páté přes deváté.

Pozná dítě v bříšku jakou má máma náladu?

Jak se cítí máma během těhotenství může ovlivnit pohyby miminka v bříšku. Japonští vědci uskutečnili zajímavý pokus. Těhotným matkám pustili dva různé filmy: jeden veselý, během něhož hrdinka skákala přes louku, a jeden akční s boxujícími zápasníky. Ženy měly na uších sluchátka, takže miminka nemohla zvuky slyšet. Během „šťastného“ filmu děťátka mávala ručičkama, zatímco během druhého filmu pohyby ustaly. Ano, ještě nenarozené dítě vnímá náladu své mámy i díky tomu, že se do jejího těla vyplavují různé hormony, například hormon stresu adrenalin.

Proč mají všechna miminka modré oči?

Barvu našich očí ovlivňuje množství pigmentu melatoninu. Lidé, kteří neprodukují příliš melatoninu, mají oči modré či šedé, ostatní naopak hnědé. V bříšku a krátce po narození ale tělo ještě nevylučuje tolik melatoninu, bez ohledu na geny. Ten se začíná produkovat až poté, co je dítě vystaveno světlu. Barva očí je většinou definitivní v šesti měsících – poté se může jen lehce pozměnit.

Jsou miminka narozená v létě odlišná od zimních?

Podle britských statistik se v období od září do prosince rodí daleko více profesionálních fotbalistů. Z těchto dětí, zvláště chlapečků, se ale bohužel také častěji stávají alkoholici. Pokud chcete mít doma budoucího lékaře, měla byste zase rodit v období duben až červen. Vliv měsíce narození na lidské zdraví je nepatrný, nicméně do jisté míry také určující. Například miminka narozená v únoru, březnu nebo dubnu jsou více ohrožena schizofrenií, může za to nedostatek vitaminu D během těhotenství.

Proč bylo jeho první slůvko „táta“?

Mluvení vyžaduje koordinaci přes 70 různých svalů různých částí těla. Hodně lidí si myslí, že první vyřčená slůvka – zpravidla „máma“ a „táta“ souvisejí s lidmi, které děťátko vídá nejčastěji. Až do deseti měsíců ale dětské žvatlání nic neznamená. „Ta“ se dítěti lépe vyslovuje než „ma“ - tento zvuk vyžaduje daleko komplexnější úsilí, a proto většina miminek řekne dříve "táta".


Foto: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (4)

Datum Autor Nadpis
08. 05. 2013 Lydia001 Zajímavosti (reakcí: 0)
03. 04. 2013 Daniela76 Proč mimina voní (reakcí: 1)
02. 04. 2013 lidka2 + (reakcí: 0)
02. 04. 2013 Bobina1 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Lancome Tvarující řasenka Grandiôse Extrême

Lancome Tvarující řasenka Grandiôse Extrême

Vykouzlí extrémně temné a dokonalé řasy...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 23. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Střelec

23. 03. 2017 Horoskop Střelec

Dnes se tě bude snažit kolega v práci vydírat. Nepřistupuj na to, ať už se mezi vámi stalo cokoliv, udělal by ti ze ž... Celý horoskop

Karta dne

Síla
Přichází období, kdy s velmi jasnou přesností víš, jak využít svoji vnitřní sílu a ženskou energii k získání všeho, oč jsi až doposud bez úspěchu usilovala. Když spojí...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist