Femina.cz » Magazín » Rodina a děti » Problémy se štítnou žlázou ohrožují budoucí maminky

Problémy se štítnou žlázou ohrožují budoucí maminky

Problémy se štítnou žlázou ohrožují budoucí maminky

Magazín: Rodina a děti | autor: Daniela | vydáno 08. 10. 2013

Problémy spojené s funkcí štítné žlázy má stále více lidí. Následky při neléčení bývají vážné a neměly by se rozhodně podceňovat. Velký pozor by si měly dát především těhotné ženy. Při zanedbání může totiž špatná funkce štítné žlázy ovlivňovat vývoj miminka.

Štítná žláza je jeden z nejdůležitějších orgánů v těle, který potřebujeme pro správnou regulaci metabolismu. Patří mezi žlázy s vnitřní sekrecí, to znamená, že své hormony vylučuje přímo do krve. Touto cestou se pak dostávají do celého organismu a umožňují jeho správný vývoj a činnost. Ovlivňuje rychlost látkové výměny, spotřebu kyslíku, růst a vývoj. Štítná žláza je nezbytně nutná pro zdravý vývoj člověka. Na nesprávnou funkci se léčí desítky tisíc lidí. Obvykle jde o hyperfunkci (nadměrnou funkci štítné žlázy nebo hypofunkci (sníženou funkci).

Štítná žláza hraje také významnou roli při schopnosti otěhotnění, průběhu těhotenství a porodu. Má velký vliv na psychický vývoj dítěte. Nejčastější problémy s otěhotněním vyvolává zejména hypofunkce, tedy snížená funkce štítné žlázy. Rovněž může docházet k předčasnému porodu, potratu a také k častějším porodům císařským řezem. Správná funkce štítné žlázy je klíčová pro zdravý růst a vývoj dítěte, zvláště jeho nervové soustavy. Hormony štítné žlázy totiž umožňují zdravý vývoj tkání a orgánů plodu. Nejdůležitějším obdobím jsou právě první tři měsíce těhotenství, kdy je plod nejzranitelnější a kdy se začínají vyvíjet jeho hlavní orgány. 

Rozvádíte se? Máme pro vás návod na přežití

Rozvádíte se? Máme pro vás návod na přežití

Pro některé rozvod znamená vysvobození, pro některé zase noční můru. Pokud patříte do druhé skupi...

Je důležité nezanedbávat léčbu štítné žlázy

Zejména v těhotenství se totiž zvyšují nároky na funkci štítné žlázy. Mnoho žen se tak pro nedostatečnou léčbu stává v období početí rizikových, neboť trpí zejména nedostatkem jódu. Mimo těhotenství dokáže jejich štítná žláza vytvářet dostatek hormonů, ale už v počátku těhotenství může dojít k jejich nedostatku. 

K čemu může vést nedostatek hormonů štítné žlázy v těhotenství?

Pokud matka trpí poruchou štítné žlázy (hypofunkcí) a neléčí ji, může negativně ovlivňovat duševní vývoj dítěte. Může mu v budoucnu způsobit problémy ve škole, jako nesoustředěnost a sníženou inteligenci.

K čemu vede nadbytek hormonů štítné žlázy v těhotenství?

Nadbytek (hyperfunkce) není tak častý jako jejich nedostatek, ale přesto se může vyskytnout. Nevede sice k ovlivnění inteligence, ale může vést ke špatnému růstu plodu a v závažnějších případech i k potratu nebo komplikacím při porodu. 

5 důvodů, proč orgasmus pozitivně ovlivňuje náš život

5 důvodů, proč orgasmus pozitivně ovlivňuje náš život

Pravidelné orgasmy zachraňují životy, no vážně! Nejen že jsou zábavné a uvolňující, ale se zdraví...

Jestliže spadáte do rizikové skupiny populace, která má problémy se štítnou žlázou, nezanedbávejte je! Berte pravidelně jód a hormony na štítnou žlázu. Snažte se mít také dostatečný přísun přírodního jódu. Ten se nejvíce vyskytuje v mořských rybách, vejcích, mléce a soli. Doporučený denní příjem se pohybuje mezi 150 až 200 mikrogramy. U těhotných žen by se měl příjem jódu zvyšit průměrně o 100 mikrogramů. Stravujte se zdravě, sportujte, nekuřte. Pokud jste obézní, snažte se před plánovaným těhotenstvím pár kilo zhubnout. Vaše zdraví a zdraví vašeho dítěte je přece to nejdůležitější, co máte...

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (4)

Datum Autor Nadpis
15. 10. 2013 martinnatr . (reakcí: 0)
09. 10. 2013 lucik21 ... (reakcí: 0)
08. 10. 2013 Annatar Štítná žláza (reakcí: 0)
08. 10. 2013 Bobina1 - (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Adidas Osvěžující sprej do bot Shoe Refresh

Adidas Osvěžující sprej do bot Shoe Refresh

Pro pocit čistoty a svěžesti po celý den!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 27. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Váhy

28. 02. 2017 Horoskop Váhy

V práci všechno šlape podle tvých představ, uvědomíš si, že jsi nepostradatelnou součástí pracovního týmu. Dnes dokáž... Celý horoskop

Karta dne

Svět
Máš příležitost zakončit složité životní období, dokončit karmické záležitosti a osvobodit se tak od svazujících vzorců minulosti. Dnes můžeš mít velmi šťastný a rados...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, stárnutí i nevěra an...

Byla jsi někdy nevěrná? Nebo někdy někdo byl nevěrný tobě? Ať už jsi byla ty sama hlavní aktérkou nebo tou, které byl...

Celý článek

Módní policie

TOPlist