Femina.cz » Magazín » Rodina a děti » Práce z domova? Vyzkoušejte coworking

Práce z domova? Vyzkoušejte coworking

Práce z domova? Vyzkoušejte coworking

Magazín: Rodina a děti | autor: Markéta Kronovetrová | vydáno 19. 08. 2014

„Sama doma se zblázníš,“ varovala mě kamarádka, když jsem se chystala před třemi lety pracovat z domova. A když jsem před rokem prohlásila, že nebudu na mateřské pracovat vůbec, jen se mi smála. „Ty těžko. To nevydržíš,“ zkoušela věštit podruhé. Dvě různé situace, ve kterých jsem se ocitla během dvou let. A řešení? Pro mě to byl coworking.

Před třemi lety jsem odešla ze zaměstnání a zkusila to na volné noze. Většinou to znamenalo sedět doma u počítače. Tehdy mi kamarádka prorokovala výlet do Bohnic. Občas mi kolegové chyběli, občas jsem byla ráda, že mi nikdo neleze na nervy. Přemýšlela jsem, jak se dostat mezi lidi i s počítačem a přesně v ty dny, kdy chci. Jak mít a nemít kolegy? Úkol pro chytrou Horákyni.

Pak jsem otěhotněla a rozhodla se, že s prací končím. Vydržela jsem to necelých sedm měsíců na mateřské, na rodičovské už mě svrběly prsty. Ne, že bych se nudila, ale postižena prací redaktorky jsem kolem sebe viděla tolik témat ke psaní, že by byla velká škoda si je nechat utéct… Jenže jak to udělat s dcerou, když nemám v Praze ani jednu babičku? Práce po večerech mě vyčerpávala a čím je malá větší, tím méně toho s ní přes den udělám. Od chytré Horákyně jsem se dostala k Hamletovskému dilematu – pracovat, či nepracovat?

Proti samotě i workoholismu

Pro Horákyni i Hamleta mám jednu odpověď – coworkingové centrum s hlídáním dětí. Co to je? Středisko, kde se scházejí lidé na volné noze, OSVČ, studenti nebo matky s dětmi a společně pracují. Tedy každý pracuje na svém, ale většinou v jedné kanceláři. První bylo otevřené v roce 2005 v San Francisku, další se objevují jako houby po dešti. V České republice jich je v současnosti více než 20, z toho asi pětina s hlídáním dětí. (Náhoda a štěstí tomu chtěli, že jedno takové mám dvacet minut chůze od domu.) Najdete je nejen v Praze, ale také v Brně, Ostravě a dalších krajských městech, ale i těch menších jako třeba v Kolíně, Kladně nebo v Havířově. 

Jak být zdravá a krásná za pár dnů

Jak být zdravá a krásná za pár dnů

Někdy i malé změny mohou vést k velkým výsledkům, takže se připravte na malé dětské krůčky a vyde...

Lidé si mezi sebou povídají a seznamují se, když mají chuť. Jinak v klidu pracují. Často se vzájemně inspirují. Potkáte tu lidi různých profesí, navážete profesní přátelství, získáte kontakty na odborníky, proklepnete si je během neformálního rozhovoru u kávovaru… Zároveň přesně víte, kdy s prací začínáte i končíte. Odcházím a vypínám počítač, což oceníte hlavně, pokud máte, stejně jako já, tak trochu sklony k tomu pracovat od rána do večera. 

Pro všechny, kdo s něčím začínají

Některé coworkingové kanceláře fungují tak, že si zde předplatíte své místo na měsíc, jiné tak, že se nahlásíte předem a platíte jen ty hodiny, které tam odsedíte. Některé jsou rozdělené na menší kanceláře, jiné fungují jako open space. Ve všech máte k dispozici stůl, wifi připojení a sociální zázemí. V mnoha je samozřejmostí tiskárna nebo kopírka, popř. půjčují vybavení (u nás například notebooky, šicí stroje nebo masážní stůl). Potkáte tu lidi, kteří dávají přednost flexibilní práci, začínají s podnikáním a při svém start-upu nemají dost prostředků na pronájem vlastní velké kanceláře nebo ty, kteří pracují na poloviční úvazek, popř. při rodičovské dovolené.

Coworkingů je čím dál tím víc, ale nejde o dvakrát výdělečný podnik. Spíš je to způsob, jak pomoct studentům získat praxi, matkám na mateřské neztratit kontakt s jejich prací a komukoli, kdo má odvahu, rozjet vlastní podnikání. Takže možná docela dobrý lék na nezaměstnanost. Jestli bude fungovat ovšem ukáže až čas. Já za sebe můžu říct, že je to geniální koncept, který mi neskutečně vyhovuje.

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
20. 08. 2014 Bobina1 - (reakcí: 0)
20. 08. 2014 lucik21 ... (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Victoria´s Secret Victoria - EDP

Victoria´s Secret Victoria - EDP

Zahalte se do opojné vůně!

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 21. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Štír

21. 02. 2017 Horoskop Štír

Pokud ti dnes bude někdo nabízet výhodnou půjčku nebo přechod z jedné smlouvy na druhou, rozhodně odmítni. Nabídka je... Celý horoskop

Karta dne

Čtyři hole
Projekt, na kterém jsi pracovala, dosáhne úspěchu a nejen to, radostné dny můžeš očekávat také v dalších oblastech tvého života. Mír i harmonii jsi již vybudovala a te...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist