Femina.cz » Magazín » Rodina a děti » Práce doma – výhra, nebo trest?

Práce doma – výhra, nebo trest?

Práce doma – výhra, nebo trest?

Magazín: Rodina a děti | autor: Lenka Šimková | vydáno 19. 02. 2013

Být na volné noze či dostat v zaměstnání možnost pracovat z domova – sen mnoha vydělávajících žen i mužů… Skutečně je ale o co stát? Práce z domova má jak své klady, tak mnohá úskalí. Poradíme vám, jak na ni!

Opravdu existuje?
Činností, které se dají vykonávat z domova, není nepřeberně, ale na druhou stranu ani tak málo, jak by se mohlo zdát. Mnoho lidí bohužel udělalo v minulých letech špatnou zkušenost s neseriózními nabídkami, pod kterými se často skrýval prodej pochybného zboží či tzv. pyramidový systém, spočívající v nabírání dalších důvěřivců a vedoucí ke zbohatnutí jen velice málo jedinců ve špičce pyramidy. Ani dnes není o podobné případy nouze, ale přesto existují i skutečné pracovní příležitosti, které můžete realizovat z pohodlí domova.

V jakém oboru hledat?
Nejčastěji se při tomto způsobu obživy uplatní ti, kteří rozumí informačním technologiím. Při práci s PC (programování, grafika, webdesing a další) je opravdu jedno, kde sedíte, a uvědomují si to již i zaměstnavatelé, kteří ještě nedávno trvali na přítomnosti v kanceláři. Také jedinci, kteří se živí psaním a jazykem ve všech jeho podobách (spisovatelé, redaktoři, překladatelé, korektoři…), mají v mnoha případech vyhráno. Jejich pobyt na pracovišti může být vyžadován jen na poradách, nebo není vůbec nutný. Pokud nevládnete talentem na žádnou ze zmiňovaných profesí, nezoufejte. Z domova můžete nabízet mnohem více služeb – například výživové, kosmetické, ekonomické a další poradenství. Z domova můžete pohodlně také dělat účetnické práce, nebo doučovat jazyky. Stačí se zamyslet, k čemu máte vlohy a prostorové možnosti. Důležité je nebát se investovat do vlastního vzdělání. Je to jedna z mála věcí, které se opravdu v životě vyplatí.

Výhody versus nevýhody
+ Vlastní režim dne – stanovíte si, kdy vstáváte, obědváte a jdete spát. Není problém si kdykoli během dne cokoli zařídit.
+ Ušetřené finance a čas – za dopravu neobětujete tolik peněz ani hodin jako při běžném dojíždění.
+ Klid na práci – tedy pokud nemáte doma malé děti, starší rodiče či otravná zvířata.
– Absence pracovního kolektivu – může vám najednou chybět možnost probrat nápady nebo problémy s kolegy.
– Pracovní morálka – je velmi náročné dodržovat pracovní režim i v domácím prostředí a nenechat se rozptýlit každým podnětem, který vás zdrží (je třeba uklidit, nakoupit apod.).
– Málo inspirace – je možné, že vám obývací pokoj nebo domácí pracovna nenabídne tolik potřebných podnětů jako typické pracovní klima. 

Jak na to?
Nevíte jak začít? Inspirujte se třeba následujícími tipy:

 • Zkuste požádat šéfa, zda by některé povinnosti nešly plnit z domova. Při troše dobré vůle se reálné možnosti v mnoha případech najdou.
 • Obrňte se trpělivostí a sledujte dlouhodobě pracovní nabídky na různých portálech. I zde se objevují zajímavé inzeráty, které vás mohou podnítit i k vlastním začátkům, pokud vás zrovna nevyberou k dané práci.
 • Porozhlédněte se po tzv. coworkingových centrech a zapojte se jakkoli do jejich činnosti. Jsou to místa pro nápady jako stvořená.
 • Učte se, učte se, učte se… Časem se před vámi mohou otevřít lákavé příležitosti a jak je známo, štěstí přeje připraveným.

A co vy, máte zkušenost s prací z domova či na volné noze? Láká vás, nebo víte, že to není nic pro vás?

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (12)

Datum Autor Nadpis
09. 08. 2014 martinnatr dost dobrý (reakcí: 0)
17. 06. 2013 soffka Práce doma (reakcí: 0)
02. 05. 2013 slavuska . (reakcí: 0)
14. 03. 2013 krockovapavla :) (reakcí: 0)
25. 02. 2013 KudDanka Práce z domova (reakcí: 0)
21. 02. 2013 manislava práce z domova (reakcí: 0)
21. 02. 2013 manislava práce z domova (reakcí: 0)
19. 02. 2013 ladouch . (reakcí: 1)
19. 02. 2013 Z. Práce z domova (reakcí: 0)
19. 02. 2013 Lucie Práce z domova není pro každého (reakcí: 0)
19. 02. 2013 Katka Práce z domova na MD (reakcí: 2)
19. 02. 2013 lidka2 + (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Avon Vyživující tělový krém s mateří kašičkou Care

Avon Vyživující tělový krém s mateří kašičkou Care

Intenzivně hydratuje pokožku...

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 29. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Vodnář

29. 03. 2017 Horoskop Vodnář

Je na čase, aby sis konečně ujasnila, co vlastně chceš nejen od života, ale také od své práce nebo partnera. Plácáš s... Celý horoskop

Karta dne

Blázen
Možná se ocitáš v těžké životní situaci, kdy je změna jediným řešením, proto vše, co se ti děje, přijímáš jako výzvu a nepřízni čelíš se vztyčenou hlavou. Můžeš si být...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
 • Duchovno
 • Výklad tarotů
 • Magické obrázky
 • Andělské karty
 • Výklad pomocí kamenů
 • Partnerské vztahy
 • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist