Femina.cz » Magazín » Rodina a děti » Práce doma – výhra, nebo trest?

Práce doma – výhra, nebo trest?

Práce doma – výhra, nebo trest?

Magazín: Rodina a děti | autor: Lenka Šimková | vydáno 19. 02. 2013

Být na volné noze či dostat v zaměstnání možnost pracovat z domova – sen mnoha vydělávajících žen i mužů… Skutečně je ale o co stát? Práce z domova má jak své klady, tak mnohá úskalí. Poradíme vám, jak na ni!

Opravdu existuje?
Činností, které se dají vykonávat z domova, není nepřeberně, ale na druhou stranu ani tak málo, jak by se mohlo zdát. Mnoho lidí bohužel udělalo v minulých letech špatnou zkušenost s neseriózními nabídkami, pod kterými se často skrýval prodej pochybného zboží či tzv. pyramidový systém, spočívající v nabírání dalších důvěřivců a vedoucí ke zbohatnutí jen velice málo jedinců ve špičce pyramidy. Ani dnes není o podobné případy nouze, ale přesto existují i skutečné pracovní příležitosti, které můžete realizovat z pohodlí domova.

V jakém oboru hledat?
Nejčastěji se při tomto způsobu obživy uplatní ti, kteří rozumí informačním technologiím. Při práci s PC (programování, grafika, webdesing a další) je opravdu jedno, kde sedíte, a uvědomují si to již i zaměstnavatelé, kteří ještě nedávno trvali na přítomnosti v kanceláři. Také jedinci, kteří se živí psaním a jazykem ve všech jeho podobách (spisovatelé, redaktoři, překladatelé, korektoři…), mají v mnoha případech vyhráno. Jejich pobyt na pracovišti může být vyžadován jen na poradách, nebo není vůbec nutný. Pokud nevládnete talentem na žádnou ze zmiňovaných profesí, nezoufejte. Z domova můžete nabízet mnohem více služeb – například výživové, kosmetické, ekonomické a další poradenství. Z domova můžete pohodlně také dělat účetnické práce, nebo doučovat jazyky. Stačí se zamyslet, k čemu máte vlohy a prostorové možnosti. Důležité je nebát se investovat do vlastního vzdělání. Je to jedna z mála věcí, které se opravdu v životě vyplatí.

Výhody versus nevýhody
+ Vlastní režim dne – stanovíte si, kdy vstáváte, obědváte a jdete spát. Není problém si kdykoli během dne cokoli zařídit.
+ Ušetřené finance a čas – za dopravu neobětujete tolik peněz ani hodin jako při běžném dojíždění.
+ Klid na práci – tedy pokud nemáte doma malé děti, starší rodiče či otravná zvířata.
– Absence pracovního kolektivu – může vám najednou chybět možnost probrat nápady nebo problémy s kolegy.
– Pracovní morálka – je velmi náročné dodržovat pracovní režim i v domácím prostředí a nenechat se rozptýlit každým podnětem, který vás zdrží (je třeba uklidit, nakoupit apod.).
– Málo inspirace – je možné, že vám obývací pokoj nebo domácí pracovna nenabídne tolik potřebných podnětů jako typické pracovní klima. 

Jak na to?
Nevíte jak začít? Inspirujte se třeba následujícími tipy:

 • Zkuste požádat šéfa, zda by některé povinnosti nešly plnit z domova. Při troše dobré vůle se reálné možnosti v mnoha případech najdou.
 • Obrňte se trpělivostí a sledujte dlouhodobě pracovní nabídky na různých portálech. I zde se objevují zajímavé inzeráty, které vás mohou podnítit i k vlastním začátkům, pokud vás zrovna nevyberou k dané práci.
 • Porozhlédněte se po tzv. coworkingových centrech a zapojte se jakkoli do jejich činnosti. Jsou to místa pro nápady jako stvořená.
 • Učte se, učte se, učte se… Časem se před vámi mohou otevřít lákavé příležitosti a jak je známo, štěstí přeje připraveným.

A co vy, máte zkušenost s prací z domova či na volné noze? Láká vás, nebo víte, že to není nic pro vás?

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (12)

Datum Autor Nadpis
09. 08. 2014 martinnatr dost dobrý (reakcí: 0)
17. 06. 2013 soffka Práce doma (reakcí: 0)
02. 05. 2013 slavuska . (reakcí: 0)
14. 03. 2013 krockovapavla :) (reakcí: 0)
25. 02. 2013 KudDanka Práce z domova (reakcí: 0)
21. 02. 2013 manislava práce z domova (reakcí: 0)
21. 02. 2013 manislava práce z domova (reakcí: 0)
19. 02. 2013 ladouch . (reakcí: 1)
19. 02. 2013 Z. Práce z domova (reakcí: 0)
19. 02. 2013 Lucie Práce z domova není pro každého (reakcí: 0)
19. 02. 2013 Katka Práce z domova na MD (reakcí: 2)
19. 02. 2013 lidka2 + (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Rimmel Rtěnka s matným efektem The Only 1 Matte

Rimmel Rtěnka s matným efektem The Only 1 Matte

Dodává příjemný pocit hydratace...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 24. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Střelec

27. 02. 2017 Horoskop Střelec

Očekávej velmi příznivý den plný ohnivé energie, nic pro tebe nebude problém a zvládneš mnohem víc práce než v ostatn... Celý horoskop

Karta dne

Královna pentaklu
Dnešek bys měla zaměřit na péči o své zdraví a tělo. Pokud již delší dobu přemýšlíš nad změnou stravovacích zvyků a láká tě být na chvíli vegetariánem nebo přejít na r...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
 • Duchovno
 • Výklad tarotů
 • Magické obrázky
 • Andělské karty
 • Výklad pomocí kamenů
 • Partnerské vztahy
 • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, stárnutí i nevěra an...

Byla jsi někdy nevěrná? Nebo někdy někdo byl nevěrný tobě? Ať už jsi byla ty sama hlavní aktérkou nebo tou, které byl...

Celý článek

Módní policie

TOPlist