Femina.cz » Magazín » Rodina a děti » Pozor na bolesti břicha. Mohou vést k neplodnosti!

Pozor na bolesti břicha. Mohou vést k neplodnosti!

Pozor na bolesti břicha. Mohou vést k neplodnosti!

Magazín: Rodina a děti | autor: Marta Dostoupilová | vydáno 11. 12. 2012

Bolesti břicha nejsou v období periody ničím výjimečným. Bohužel se ale jejich příčinou může být endometrióza. Chronické onemocnění, které může způsobit neplodnost. Svíjíte se během menstruace v křečích? Nedejte na tvrzení, že je to normálka!

Endometrióza trápí každou desátou ženu v produktivním věku! Podle lékařů je příčinou neplodnosti u poloviny žen, které se marně snaží otěhotnět. Příznaky tohoto onemocnění nejsou jednoznačné. Je to často bolest v podbřišku, která může způsobit nevolnost, silné krvácení, migréna, bolest při pohlavním styku a potíže při vyprazdňování. Menstruace také nezřídka trvá déle než normální čtyři až šest dní.

Protože je endometrióza velmi těžko diagnostikovatelná, musí žena často oběhnout kolečko: praktický lékař, gynekolog, internista, neurolog.

Bolesti během menstruace ale považuje spousta gynekologů za zcela normální. V průměru uběhne sedm let, než se nemoc podaří odhalit! Nicméně, pokud trpíte velkými bolestmi břicha, k nimž se přidává silné krvácení či některé z dalších zmíněných příznaků, trvejte na důkladném vyšetření. „Už od dvanácti let mě trápily silné bolesti břicha během menstruace. Jenže všichni včetně mojí mámy, praktické lékařky a gynekoložky tvrdili, že je to normální. Takové ty ženské potíže, slyšela jsem stále dokola. Na první laparoskopické vyšetření jsem šla až v jednadvaceti. Tam mi zjistili endometriózu,“ svěřuje se dvaatřicetiletá Aneta, které se podařilo otěhotnět až po radikální léčbě. Při včasné diagnóze se přitom dá nepolodnosti zabránit.

Co je to endometrióza

Slovo endometrióza je odvozené od latinského endometrium, což je výstelka děložní dutiny. Endometria jsou ložiska děložní sliznice mimo děložní dutinu. Ložiska mohou být v pohlavním ústrojí (vaječníky, vejcovody, děložní hrdlo atp.) nebo mimo pohlavní ústrojí (střeva, plíce, močový měchýř, v podstatě jakýkoliv orgán kromě sleziny). V důsledku zánětů vznikají srůsty, které mohou způsobit neprůchodnost vejcovodů.

Diagnostikovali mi endometriózu. Co teď?

Ložiska se dají odstranit neinvazivně chirurgicky prostřednictvím laparoskopie. Silné krvácení může upravit také hormonální léčba. Úspěšně se vyléčí až 70 procent pacientek. Léčbu ale je třeba opakovat, ložiska a srůsty se mohou znovu objevit.

Odkud se to onemocnění vlastně vzalo?

To nemohou vědci dodnes přesvědčivě objasnit. Jasné je jen, že bolest způsobují buňky, které jsou podobné děložní sliznici. Tyto buňky se šíří v těle, většinou v podbřišku a chovají se podobně jako děložní sliznice. Pod vlivem hormonů, které způsobují menstruační krvácení, krvácejí také. Z těla se ale neodplavují jako zbytky děložní sliznice a způsobují záněty, bolesti v horším případě také cysty, tumory a neplodnost.

Zdroj: Bild: Diagnose Endometriose

Foto zdroj: profimedia.cz

 

Další články z rubriky

Komentáře (6)

Datum Autor Nadpis
16. 03. 2013 NikiXX2802 Bolesti střeva (reakcí: 0)
16. 03. 2013 NikiXX2802 Mám podobný případ (reakcí: 0)
16. 12. 2012 manislava bolesti břicha (reakcí: 0)
12. 12. 2012 lucik21 ... (reakcí: 0)
11. 12. 2012 lidka2 - (reakcí: 0)
11. 12. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Lancome Tvarující řasenka Grandiôse Extrême

Lancome Tvarující řasenka Grandiôse Extrême

Vykouzlí extrémně temné a dokonalé řasy...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 23. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Štír

24. 03. 2017 Horoskop Štír

Doma nebo na pracovišti vznikají neshody, budeš se muset obrnit klidem. Drž si pozitivní náladu a snaž se pochopit, ž... Celý horoskop

Karta dne

Sedm mečů
Můžeš se cítit vyčerpaná a stát téměř na pokraji sil díky porážce, kterou jsi právě prožila. Pokud jsi o něco důležitého přišla a nezískala jsi to právě čestným způsob...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Módní policie

TOPlist