Femina.cz » Magazín » Rodina a děti » Pomóc! Mám navštívit genetika. Co mě čeká?

Pomóc! Mám navštívit genetika. Co mě čeká?

Pomóc! Mám navštívit genetika. Co mě čeká?

Magazín: Rodina a děti | autor: Jana Truksová | vydáno 06. 08. 2015

„Jdu ke genetikovi.“ Co to ale znamená? Když se zeptáš v okolí, zjistíš, že tam nikdo ze známých nebyl. Je třeba se obávat? Na co se připravit a jak vlastně bude takové vyšetření vypadat? Kdy je vlastně vhodné navštívit genetickou ordinaci? Zjistili jsme pro tebe!

Proč genetika?

Genetik má za úkol na základě genetického profilu budoucích rodičů vyhodnotit pravděpodobnost, že se narodí zdravé dítě. Vysvětlí, s jakým rizikem je třeba počítat, a doporučí pacientům další speciální a cílená vyšetření.

V případě, že se u dítěte objeví například rozštěp rtu a patra a ty se bojíš, že by podobným postižením mohli trpět i jeho potomci, není třeba čekat až do doby, kdy bude čekat rodinu. Na takové vyšetření můžeš jít, i když je dítě s rozštěpem ještě malé. Genetik dokáže určit, zda je rozštěp rodinnou genetickou zátěží, nebo vznikl z vnějších příčin a do dalších generací se přenášet nebude. Po takové zprávě se každému uleví. 

Co tě čeká u genetika?

Jde o jedno z nejpříjemnějších lékařských vyšetření. Genetik se zeptá na zdravotní stav celé rodiny a vyžádá si od lékaře zdravotní dokumentaci. Nemusíš se obávat žádných nepříjemných fyzických vyšetření nebo tajemných přístrojů. Jde o příjemný rozhovor, při kterém specialista zjistí rodinnou anamnézu.

Zejména ho bude zajímat věk, pohlaví, zdravotní stav všech příbuzných, zda nejsou členové rodiny navzájem příbuzní a kteří jsou naopak nevlastní. U zemřelých příbuzných je důležitá příčina smrti, zejména u zemřelých v dětském věku například z důvodu vrozené vývojové vady. Důležité jsou i informace o prodělaných potratech a jejich příčině. U nádorových onemocnění v rodině je dobré bližší určení choroby, zda se jedná o rakovinu prsu, tlustého střeva atp.

V případě lidí plánujících rodinu se bude zajímat o anamnézu obou budoucích rodičů. Za genetikem bys měla zajít zejména, vyskytla-li se ve tvém blízkém příbuzenstvu vrozená vývojová vada, rozštěp, mentální retardace, srdeční vada, vrozená choroba, poruchy růstu. Také je-li žena těhotná po 37 roku věku, či v případě opakovaných potratů. I pokrevní příbuznost budoucích rodičů je důvodem k návštěvě genetické ordinace.

Proč? 

Otěhotněla jsi a nevyšel ti nejlépe kombinovaný  screening  v prvním trimestru nebo tripple test ? Pak patrně skončíš v ordinaci genetika.  Po detailní rodinné anamnéze ti pak doporučí další specializovaná vyšetření jako odběr plodové vody, ultrazvuk a další. Neměl by tě do ničeho nutit, pouze ti dát radu a doporučení. Je třeba mít na vědomí, že konečné rozhodnutí podstoupit vyšetření je vždy na tobě.

Vytvořeno ve spolupráci s Baybweb.cz

Foto zdroj: Thinkstockphotos.com

Další články z rubriky

Komentáře (1)

Datum Autor Nadpis
02. 09. 2015 kvetinka3 Zbytečná obava (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Rimmel Rtěnka s matným efektem The Only 1 Matte

Rimmel Rtěnka s matným efektem The Only 1 Matte

Dodává příjemný pocit hydratace...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 24. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Střelec

27. 02. 2017 Horoskop Střelec

Očekávej velmi příznivý den plný ohnivé energie, nic pro tebe nebude problém a zvládneš mnohem víc práce než v ostatn... Celý horoskop

Karta dne

Královna pentaklu
Dnešek bys měla zaměřit na péči o své zdraví a tělo. Pokud již delší dobu přemýšlíš nad změnou stravovacích zvyků a láká tě být na chvíli vegetariánem nebo přejít na r...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, stárnutí i nevěra an...

Byla jsi někdy nevěrná? Nebo někdy někdo byl nevěrný tobě? Ať už jsi byla ty sama hlavní aktérkou nebo tou, které byl...

Celý článek

Módní policie

TOPlist