Femina.cz » Magazín » Rodina a děti » Pomóc! Mám navštívit genetika. Co mě čeká?

Pomóc! Mám navštívit genetika. Co mě čeká?

Pomóc! Mám navštívit genetika. Co mě čeká?

Magazín: Rodina a děti | autor: Jana Truksová | vydáno 06. 08. 2015

„Jdu ke genetikovi.“ Co to ale znamená? Když se zeptáš v okolí, zjistíš, že tam nikdo ze známých nebyl. Je třeba se obávat? Na co se připravit a jak vlastně bude takové vyšetření vypadat? Kdy je vlastně vhodné navštívit genetickou ordinaci? Zjistili jsme pro tebe!

Proč genetika?

Genetik má za úkol na základě genetického profilu budoucích rodičů vyhodnotit pravděpodobnost, že se narodí zdravé dítě. Vysvětlí, s jakým rizikem je třeba počítat, a doporučí pacientům další speciální a cílená vyšetření.

V případě, že se u dítěte objeví například rozštěp rtu a patra a ty se bojíš, že by podobným postižením mohli trpět i jeho potomci, není třeba čekat až do doby, kdy bude čekat rodinu. Na takové vyšetření můžeš jít, i když je dítě s rozštěpem ještě malé. Genetik dokáže určit, zda je rozštěp rodinnou genetickou zátěží, nebo vznikl z vnějších příčin a do dalších generací se přenášet nebude. Po takové zprávě se každému uleví. 

Co tě čeká u genetika?

Jde o jedno z nejpříjemnějších lékařských vyšetření. Genetik se zeptá na zdravotní stav celé rodiny a vyžádá si od lékaře zdravotní dokumentaci. Nemusíš se obávat žádných nepříjemných fyzických vyšetření nebo tajemných přístrojů. Jde o příjemný rozhovor, při kterém specialista zjistí rodinnou anamnézu.

Zejména ho bude zajímat věk, pohlaví, zdravotní stav všech příbuzných, zda nejsou členové rodiny navzájem příbuzní a kteří jsou naopak nevlastní. U zemřelých příbuzných je důležitá příčina smrti, zejména u zemřelých v dětském věku například z důvodu vrozené vývojové vady. Důležité jsou i informace o prodělaných potratech a jejich příčině. U nádorových onemocnění v rodině je dobré bližší určení choroby, zda se jedná o rakovinu prsu, tlustého střeva atp.

V případě lidí plánujících rodinu se bude zajímat o anamnézu obou budoucích rodičů. Za genetikem bys měla zajít zejména, vyskytla-li se ve tvém blízkém příbuzenstvu vrozená vývojová vada, rozštěp, mentální retardace, srdeční vada, vrozená choroba, poruchy růstu. Také je-li žena těhotná po 37 roku věku, či v případě opakovaných potratů. I pokrevní příbuznost budoucích rodičů je důvodem k návštěvě genetické ordinace.

Proč? 

Otěhotněla jsi a nevyšel ti nejlépe kombinovaný  screening  v prvním trimestru nebo tripple test ? Pak patrně skončíš v ordinaci genetika.  Po detailní rodinné anamnéze ti pak doporučí další specializovaná vyšetření jako odběr plodové vody, ultrazvuk a další. Neměl by tě do ničeho nutit, pouze ti dát radu a doporučení. Je třeba mít na vědomí, že konečné rozhodnutí podstoupit vyšetření je vždy na tobě.

Vytvořeno ve spolupráci s Baybweb.cz

Foto zdroj: Thinkstockphotos.com

Další články z rubriky

Komentáře (1)

Datum Autor Nadpis
02. 09. 2015 kvetinka3 Zbytečná obava (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Vodnář

26. 03. 2017 Horoskop Vodnář

Máš chuť pustit se do něčeho nového? Není nic jednoduššího, než se přihlásit do nějakého kurzu nebo semináře. Nejen, ... Celý horoskop

Karta dne

Poslední soud
Velmi brzy již začne nová fáze tvého života, nyní stojíš na pomyslné křižovatce a musíš se rozhodnout, kterým směrem půjdeš. Neváhej, protože uvnitř svého nitra jsi ji...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist