Femina.cz » Magazín » Rodina a děti » Pět důvodů, proč spát s miminkem v jedné posteli

Pět důvodů, proč spát s miminkem v jedné posteli

Pět důvodů, proč spát s miminkem v jedné posteli

Magazín: Rodina a děti | autor: Renata | vydáno 04. 09. 2015

"Nech ji, ať se vyřve," radila mi tchýně, když moje holčička nechtěla usnout a spustila ječák, jen co jsem se ji pokusila odložit do postýlky. Nikdy jsem neměla to srdce. Ukolébala jsem ji na rukou nebo jsem si lehla s ní. Do tří let s námi spala v manželské posteli.

Samozřejmě mi bylo líto, že jsme kupovali dětskou postýlku naprosto zbytečně, no a sex se musel řešit taky jinak. Poslední dobou se ale vyrojila řada výzkumů, které mě uklidnily a dodaly mi dobrý pocit, že jsem jednala správně. Ukazuje se, že spaní ve společné posteli rozhodně ničemu neškodí a naopak má na rozvoj dítěte blahodárný vliv. 

Tak jsem se trošku popídila a tady máš pět důvodů, proč je super spát s miminkem v posteli:

1. Podporuje nezávislost

Možná to zní jako paradox, ale má to svoji logiku. Čím těsnější je kontakt mezi kojencem a matkou, tím menší separační úzkostí dítě trpí. Ve světě se pak cítí "bezpečnější" a pohybuje se v něm sebevědoměji. Až ti tedy "staré školy" budou podsouvat, že ze svého miminka vychováváš rozmazleného závisláčka, když si ho bereš k sobě do postele, máš protiargument.

2. Potlačuje potřebu dudlíku

Podle Dr. Jay Gordona, který o této problematice napsal celou knihu, jen málokdy najdeš kojence spícího v posteli rodičů, u něhož by se vyvinula závislost na dudlíku nebo na palci. Cucání dudlíku a prstíčků totiž funguje jako zástupný mechanismus za blízkost matky a jejího prsa. Kromě toho, že tedy nebudeš muset dvouleté batole složitě odnaučovat od závislosti na dudlíku, ještě uděláš i něco pro jeho zdravé zoubky, ty totiž dudlíky taky trpí.

3. Snižuje riziko syndromu náhlého úmrtí

Harvardský psychiatr Michael Commons zjistil, že k syndromu náhlého úmrtí dochází mnohem častěji u dětí, které spí o samotě. Našel pro to i vysvětlení: tělo kojence spícího ve společné posteli je v harmonii s tělem matky, přejímá rytmus jejího dechu i srdeční činnosti a reguluje podle ní tělesnou teplotu. Pravděpodobnost, že by náhle přestalo dýchat, se tak výrazně snižuje.

 

4. Snižuje riziko psychických poruch a stresu

U dětí, které jsou ponechány o samotě, aby se takzvaně "vyřvaly", byla zaznamenaná zvýšená hladina stresového hormonu kortizolu, který brání zdravému vývoji mozku. "Jedinec se tak stává méně odolný vůči stresu a psychickým onemocněním. Hůře se ale zotavuje i z nemocí tělesných," říká Commons. A to už je pádný důvod, co říkáš?

5. Přispívá k lepšímu rozvoji

"Za posledních třicet let pozorování vyšlo najevo, že děti, které jako batolata spávaly v posteli s rodiči, ceklově lépe prospívají," uvedl pediatr William Sears. "Lépe rozvíjejí svůj potenciál, jsou emocionálně stabilnější a prokazují i lepší intelekt. Nemáme pro to přesné vysvětlení. Je možné, že je to tak díky zvýšené pozornosti matky a těsnějšímu kontaktu, vliv ale může mít také častější kojení - děti spící v posteli s matkou totiž většinou bývají déle a častěji kojené."

Je pravda, že moje dcera dudlík nikdy nepotřebovala, ve školce se chová od prvního dne zcela samostatně a prospívá, musím zaťukat, velmi dobře. Napomohlo tomu, že s námi spávala v posteli? To nám nikdo nepotvrdí, ani nevyvrátí. Mám ale dobrý pocit a rozhodně toho "rozmazlování" nelituji.

A tady několik názorů našich čtenářek:

Lenka, 32 let, 2 děti:

"Nikdy jsem nedovolila, aby děti spaly s námi v posteli. Nechala jsem je prostě vyřvat a bylo. Nemyslím si, že by jim to v něčem uškodilo. Naopak, nejsou na mně závislé a dokážou se obejít i bez mé společnosti. Navíc máme s manželem spokojený sexuální život, což se o mých kamarádkách říct nedá. Já bych teda neměnila."

Jindřiška, 35 let, 3 děti:

"Tak já jsem měla děti s velkým věkovým rozdílem, ty první dvě spaly každé ve své posteli. To třetí už jsem vychovávala trošku benevolentěji a spalo často s námi. Musím říct, že i když byla dcerka víc závislá na mé společnosti, je z ní mnohem spokojenější a míň plačtivější děťátko, než byly ty dvě. Je také mnohem méně nemocná a trpělivější při práci. Nevím, jestli to může mít spojitost se společným spaní, pokud ano, pak je to fajn."

Daniela,  38 let, 2 děti:

"Obě dvě děti spaly s námi v posteli a myslím, že jim to nijak neuškodilo. Rozhodně jsem neměla problém s odnaučováním, v určitém věku prostě chtěly být samy a nám tak s manželem zůstala postel zase jen pro sebe. Nepoznamenalo nás to nikoho, spíš bych řekla, že máme k sobě všichni mnohem hezčí vztah, než mají kamarádky se svými dětmi, co mají příliš příný režim. Ale je to o názoru. Já nikomu nevnucuju ten svůj a nechci, aby někdo kecal do těch mých."

A jak to vidíš ty? Myslíš si, že je doře, když spí děti s rodiči v posteli? Napiš nám svůj názor do diskuze! 

P.S. V galerii najdeš dalších 20 důvodů, proč spát s dětmi v posteli. :-)

Foto: Thinkstockphotos.com, pinterest.com

Další články z rubriky

Komentáře (10)

Datum Autor Nadpis
23. 02. 2016 padza Občas ve svém občas s námi (reakcí: 0)
19. 02. 2016 Hanka 36 Nebráním se (reakcí: 0)
27. 01. 2016 Lola článok (reakcí: 0)
03. 11. 2015 Lucie .... (reakcí: 0)
07. 10. 2015 tea S nami (reakcí: 0)
07. 09. 2015 kote21 ano (reakcí: 0)
06. 09. 2015 newyorkstyle Můj názor =D (reakcí: 0)
04. 09. 2015 glady .... (reakcí: 0)
04. 09. 2015 tepito + (reakcí: 0)
04. 09. 2015 glady ..... (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Helena Rubinstein Korektor očního okolí

Helena Rubinstein Korektor očního okolí

Vaše oči budou rozzářené!

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 17. 01. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Ryby

18. 01. 2017 Horoskop Ryby

Zdravotní problém, který tě dlouhou dobu trápil, z ničehonic odezní a zmizí, jakoby ani nikdy neexistoval. Ty konečně... Celý horoskop

Karta dne

Velekněz
Obohatí tě práce ve skupinách, ať již různé ezoterické nauky, semináře nebo vše, co se týká tvého duchovního života. Pokud si nejsi jistá, jaký zájem přesně máš, zkus ...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Hubnutí podle horoskopu, selfie i barva r...

Znamení horoskopu o nás vypovídá hodně, ať už se nám to líbí nebo ne. A protože my máme tajemno, horoskopy a výklady ...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist