Femina.cz » Magazín » Rodina a děti » Může se malé dítě skutečně zamilovat?

Může se malé dítě skutečně zamilovat?

Může se malé dítě skutečně zamilovat?

Magazín: Rodina a děti | autor: MUDr. Zlatko Pastor | vydáno 24. 02. 2011

Je to vůbec možné? Jedná se sexuální přitažlivost? Co asi cítí? Podle čeho si vybírá svůj protějšek? Na tyto i jiné otázky v následujícím článku odpovídá MUDr. Zlatko Pastor.

„Dítě nevstupuje na svět jako nepopsaný list papíru. I z oblasti sexuality toho má v sobě už mnoho vepsáno,“ tvrdí gynekolog a sexuolog MUDr. Zlatko Pastor.
Mužem nebo ženou se stáváte již během nitroděložního vývoje podle toho, jaké produkujete hormony. V určité chvíli vám zrají centra pro sexuální identifikaci a orientaci,“ dodává.

Jak malé dítě vnímá, zda je holčička nebo chlapeček?
Každý novorozenec, ať holka nebo kluk, je po narození nejprve ještě nějakou dobu sycen ženskými pohlavními hormony. Projevování se „jako chlapeček“ nebo „jako holčička“ je ale vrozené, není dané pouze výchovou. I když my, rodiče, se k dítěti od začátku chováme v závislosti na jeho pohlaví. Ať chceme nebo ne.

Ano, většinou už během těhotenství chceme vědět, „co to bude“.
I první nebo druhá otázka po porodu je, zda je to kluk, nebo holka. A to je již sexuální otázka. I když v dnešní době ultrazvukové diagnostiky to rodiče mohou vědět již předem, po porodu dostanou zcela markantní odpověď. Pohlavní diferenciace je určena od chvíle, kdy spermie vletí do vajíčka – buď to bude kluk, nebo holka. Nenechte se zaskočit, když o sobě bude váš chlapeček někdy mluvit v ženském rodě. Je to tím, že možná slyší mluvit hlavně maminku a její jazyk bere za svůj.

A co známé zkoumání „zajímavých“ partií těla?
Malé dítě začne dřív nebo později projevovat svou příslušnost k ženskému nebo mužskému rodu. Začne si všímat rozdílů mezi pohlavími – jak tělesných tak v chování. Děti svá těla zkoumají, ale nevzrušují se tím jako dospělí. Zkoumají rozkrok stejně jako ucho nebo botu. Děti se dokážou sexuálně projevovat, ale bez erotiky? Jak vnímat jejich „lásky“ ve školce?

Erotika je svět dospělých. Děti mají sexuální projevy, ale erotický podtext jim dávají dospělí. Když si děti hrají na tatínka a na maminku nebo na doktora a dotýkají se svého genitálu nebo svých kamarádů, není to nic primárně erotického, je to spíše zvědavost. Erotický podtón vzniká později, když už víme, „o co jde“. To ale malé děti nevědí – jsou nevinné a „že to nebo ono se nedělá“, jim musí teprve někdo vysvětlit. Pohlavní styk mezi nedospělými dětmi je krajně výjimečný. Děti spolu nesouloží. O to nebezpečnější je tzv. předčasná erotizace. Začnete-li erotizovat nedospělou osobu, její budoucí sexuální vývoj to nesmírně poškodí. Míra poškození je úměrná délce zneužívání a charakteru aktivit, které na jedince působí.
Slovní nebo jiné upoutání pozornosti k sexuálním věcem samo o sobě ještě není to nejhorší, ale i tak je nevhodné nebo trapné.


Jak se vyvarovat vzniku rodinných „milostných trojúhelníků“, kdy například otec žárlí na svého syna a podobně?
- Nepoutejte pohlaví dítěte nijak na sebe a nepodporujte podobné hry
- Nesoutěžte s druhým rodičem
- Nezneužívejte dítě k bojům a tahanicím mezi rodiči
- Nedělejte si z dítěte indikátor „mne má radši, protože jsem lepší“
- Někdy si rodiče děti nechtěně kupují nebo se zaměří jen na jedno dítě
Neexistuje jedna dobrá rada, výchova je těžká. Dá se říci, že všichni jsme ve své podstatě neúspěšnými rodiči. A jsme-li úspěšní, je vůbec otázka, kdo za to může. Je to všechno relativní, říká MUDr. Pastor.

Nepřehlédněte:
- Dítě není asexuální bytost. Tělesně se uspokojují už kojenci a batolata – bez jakékoli erotiky. Je schopno všech základních sexuálních emocí – lásky, zamilovanosti.
- Erotizování nedospělé osoby nesmírně poškodí její budoucí sexuální vývoj.

 

Připraveno ve spolupráci s babyweb.cz

Další články z rubriky

Komentáře (14)

Datum Autor Nadpis
07. 07. 2011 fericire láska (reakcí: 0)
21. 06. 2011 hela Rodicia (reakcí: 0)
18. 06. 2011 nenulda ... (reakcí: 0)
14. 06. 2011 koko + (reakcí: 0)
09. 03. 2011 Tainka mimnka (reakcí: 0)
03. 03. 2011 janne8 nevím (reakcí: 1)
01. 03. 2011 aleva .. (reakcí: 0)
01. 03. 2011 Hoja dětské zamilování (reakcí: 1)
27. 02. 2011 nadka1 ano (reakcí: 2)
27. 02. 2011 marcelinak .... (reakcí: 1)
26. 02. 2011 Grei zamilovanost (reakcí: 0)
26. 02. 2011 hoooli - (reakcí: 2)
26. 02. 2011 niccina tak tohle zatím řešit nemusím (reakcí: 1)
25. 02. 2011 puntik . (reakcí: 3)

Testy kosmetiky

Lancome Tvarující řasenka Grandiôse Extrême

Lancome Tvarující řasenka Grandiôse Extrême

Vykouzlí extrémně temné a dokonalé řasy...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 23. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Štír

23. 03. 2017 Horoskop Štír

Hned několik mužů se dnes kolem tebe začne motat a ty nebudeš vědět, kterého si vybrat. Neunáhluj se a nech je, ať se... Celý horoskop

Karta dne

Síla
Přichází období, kdy s velmi jasnou přesností víš, jak využít svoji vnitřní sílu a ženskou energii k získání všeho, oč jsi až doposud bez úspěchu usilovala. Když spojí...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Módní policie

TOPlist