Femina.cz » Magazín » Rodina a děti » Mateřská ti leze na mozek? Víme, jak na ní nezakrnět!

Mateřská ti leze na mozek? Víme, jak na ní nezakrnět!

Mateřská ti leze na mozek? Víme, jak na ní nezakrnět!

Magazín: Rodina a děti | autor: Alžběta Bublanová | vydáno 21. 03. 2017

Tvůj denní režim je stále dokola. Kojení, přebalování, paci paci pacičky a radost z toho, že už sedí, anebo krásně papá. Den za dnem, týden za týdnem. I knihy, co čteš, se týkají jen dětí. Takže pokud na tebe někdo náhodou promluví a ve větě je více jak pět slov, nechytáš se. I když dítě nade vše miluješ, cítíš, jak se z tebe stává infantilní, šišlající maminka. Objev v sobě opět tu krásnou a chytrou ženu. Tady máš několik tipů, jak na to.

Čas pro sebe

Domluv si několik hodin jen pro sebe. Povolej babičky, tety nebo svého manžela a urči si několik hodin týdně jen pro sebe. Pro sebe neznamená pro úklid. Co takhle úterní večery trávit v kavárně, v kině nebo na víně s kámoškami? Uvidíš, jak během těchto pár hodin přijdeš úplně na jiné myšlenky. Trvej si na svém, i když máš pocit, že se bez toho obejdeš. Ty možná jo, ale tvůj mozek za chvíli vypoví službu.

Přečti si román

Je nám jasné, jaké knihy se právě vyskytují ve tvé knihovně. Nejspíš půjde o tituly typu „Jak mít nejšťastnější miminko v okolí“ a podobně. Neznáš ale ty rady už nazpaměť? V dnešní době se podobných knih vyrojilo docela dost, ale opravdu si myslíš, že bez nich bys byla horší matka? Přečti si raději nějaký román, u kterého si odpočineš. 

Zajímej se o svět

Už ani nevíš, kdy jsi naposledy viděla televizní noviny? Je pochopitelné, že tě moc nezajímá, co se děje ve světě, protože momentálně celý tvůj svět leží v dětské postýlce. Ale tvé okolí si nebude chtít pořád povídat o tom, jestli je lepší jablečná nebo banánová přesnídávka. Nebuď ignorant a zajímej se trochu více o dění kolem sebe. Je to koneckonců i svět, ve kterém žije tvé dítě.

Přivydělávej si

Starost o dítě je sice práce na plný úvazek, ale určitě si najdeš chvíli na menší přivýdělek. Jako matka ses naučila výborně organizovat čas a rozlišit, co je a co není důležité, takže práce na několik hodin týdně pro tebe nebude problém. V dnešní době je spousta nabídek práce z domova. A ještě budeš mít nějakou tu korunu navíc. 

Rekvalifikuj se

I když je rodičovská dovolená zápřah a se slovem dovolená vlastně nemá nic společného, stejně je to ideální doba, kdy by sis mohla udělat rekvalifikační kurzy, popřípadě doplnit vzdělání. Možná pokulháváš v jazycích, tak co si takhle při kojení opakovat anglická slovíčka? Uvidíš, že až se budeš chtít vrátit do pracovního procesu, oceníš to. 

Zapoj dítě do svých činností a ne naopak

Je jasné, že dítě spíše nadchne četba o Medvídkovi Pú než recitace z Erbenovy sbírky, ale dávej si pozor, aby se okruh tvých činností nemotal jenom kolem dětských říkanek a stavění kostiček. Děti nejsou hloupé, jak si dospělí myslí. Klidně je zapoj do svých činností, alespoň poznají svět a lépe se na něj připraví. Třeba jsi to už jen ty, koho ve vaší domácnosti baví pořád dokola „táta koupil botičky a maminka pásek“ a s pískací hračkou už na ně vůbec nechoď. Ta je dobrá tak maximálně pro měsíčního kojence. 

S dítětem choď kamkoli

Za poslední dva roky jsi byla jen na dětském hřišti, u dětské doktorky nebo v hračkářství? A víš, že svět je mnohem větší? Dítě přežije, když ho vezmeš i na tzv. dospělácká místa. V dnešní době maminky s kočárky mohou snad úplně všude. Vyraz do kavárny na pořádné kafe nebo dvojku vína a ratolest vezmi klidně s sebou. Vezmi ho do knihovny i do galerie. Ty si užiješ a dítě se naučí trpělivosti.

A co ty? Najdeš si mezi přebalováním a kojením také čas pro sebe? Jaká je tvoje rada, jak se na rodičovské nezbláznit? My navrhujeme třeba fotit svého drobka. Mrkni do galerie, jsou prostě k sežrání. :-)

Foto: shutterstock.com, facebook.com, pinterest.com

Další články z rubriky

Komentáře (1)

Datum Autor Nadpis
21. 03. 2017 Viky17 - (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Blíženec

24. 03. 2017 Horoskop Blíženec

Muž, se kterým tě pojí pracovní záležitosti, tě natolik okouzlí, že docela ztratíš rozum a úplně mu podlehneš. A to n... Celý horoskop

Karta dne

Sedm mečů
Můžeš se cítit vyčerpaná a stát téměř na pokraji sil díky porážce, kterou jsi právě prožila. Pokud jsi o něco důležitého přišla a nezískala jsi to právě čestným způsob...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist