Femina.cz » Magazín » Rodina a děti » Letní péče o nejmenší děti

Letní péče o nejmenší děti

Letní péče o nejmenší děti

Magazín: Rodina a děti | autor: Pavla Maříková | vydáno 03. 07. 2012

Maminky, hlavně prvorodičky, bývají v mnoha případech úzkostlivé a často děťátko oblékají příliš. Přitom se stačí řídit jednoduchým pravidlem: „Miminku toho obléknu tolik jako sobě, maximálně o vrstvu víc!“

To potvrzuje i pediatr MUDr. Josef Dalecký: „V letních měsících by mělo být miminko oblečeno jen do jedné vrstvy, ale je důležité zakrýt celé tělíčko a chránit jej před přímým sluncem. Materiál by měl být příjemný a hlavně prodyšný, nepostradatelným kouskem oblečení by pak měla být bavlněná čepička nebo klobouček.“

Při první aklimatizaci miminka na venkovní prostředí dávat pozor na přehřátí organismu, ochranu před sluncem a přísun dostatečného množství tekutin. Do jednoho roku věku by dítě nemělo být přímému slunečnímu záření vystavováno vůbec, jeho kůže je tenká a nemá vyzrálou schopnost pigmentace. S miminkem také platí přísnější pravidla pobytu na slunci. Nejvhodnější je trávit volný čas ve stínu a i tam chránit dítě ochranným krémem s SPF faktorem alespoň 50, a to i na částech těla ukrytých pod oblečením.

V případě slunečného počasí buďte s miminkem venku hlavně dopoledne, tedy zhruba do 11. hodiny, a odpoledne až od třetí hodiny dále. A propos: Věděly jste, že se teplota v kočárku na přímém slunci může vyšplhat až na 50 °C?

Jak dítě oblékat a chránit před sluncem
Letní oblečení pro děti vybírejte ve světlých barvách, ideální je bílá, která dobře odráží sluneční paprsky. Je důležité myslet na to, aby oblečení pro děti bylo z kvalitního materiálu, které zabraňuje pocení děťátka. Už i na českém trhu se objevilo dětské oblečení s UV ochranou až 50+, které dítko chrání stejně jako opalovací krémy s ochranným faktorem, avšak s tím rozdílem, že neztrácí účinnost ani ve vodě. Nezapomínejte na klobouček (ideálně s UV).

Zkušené maminky v internetových diskuzích radí novopečeným maminkám letních novorozenců, že je dobré miminko z kočárku při jakékoli příležitosti vytáhnout, položit do stínu a vysvléct. Miminka zkrátka povětšinou milují protahování, když jsou nahatá. Usnadnit regulaci teploty miminku v kočárku pomůže také odvětrávací matrace a odvětrávací korba.

Špatně oblečené miminko poznáte tak, že je zpocené, má mokré záhlaví, hlavičku i tělíčko. Ověřit to navíc lze i pohmatem – oblečení bývá vlhké. Při lehkém přehřátí děťátko ochladíte a osvěžíte omytím zátylku, nožiček a ručiček.

Čtěte také: Co v létě číhá na dítě za nebezpečí

Kojení v létě
Pokud své miminko kojíte, v horkých měsících více než kdy jindy dbejte na pravidelný přísun tekutin tak, abyste během dne vypila přibližně tři litry – v takovém případě nedojde k omezení produkce mléka. Plně kojené miminko ani v létě nepotřebuje jiné tekutiny než mateřské mléko (případně mu můžete podat kojeneckou vodu na lžičce), je však dobré mléko děťátku dopřát, kdykoli se o ně přihlásí, což může být v parných dnech častější než obvykle. Zřejmě bude ucucávat více předního mléka, které hasí žízeň, a to i v čase mezi kojeními.

Na co si dát pozor
• Bez omezení můžete i při kojení používat opalovací ochranné krémy, vybírejte však kvalitní a raději na fyzikální bázi.
• Opalovací prostředky můžete aplikovat i na prsy – vyhněte se však oblasti dvorců a bradavek, aby se zbytky krému, mléka či oleje nedostaly do úst miminka.
• Pozor na přehřátí – složení mateřského mléka se sice na slunci nemění, ale v případě úpalu, úžehu či nevolnosti by zřejmě ke změnám v jeho produkci došlo.
• Pokud si dopřáváte plavání ať už v bazénech či přírodních nádržích, před každým kojením se osprchujte čistou vodou.
• V letních měsících vás může zaskočit viróza či průjem nebo zvracení například jako následek pobytu na sluníčku či pozření nedostatečně tepelně upravených potravin. I při takovém oslabení organismu můžete bez obav nadále kojit – k miminku se tak dostanou potřebné protilátky, které ho ochrání před nákazou. Důležité je důsledně dbát na důkladnou hygienu rukou a doplňovat stále tekutiny. Případné užívání léků v období kojení konzultujte se svým lékařem.
• Pokud by průjmovým onemocněním trpělo v létě miminko, rozhodně se kojení nezříkejte – mateřské mléko je nejlepší lék.

 

Připraveno ve spolupráci s Babyweb.cz

Další články z rubriky

Komentáře (12)

Datum Autor Nadpis
29. 08. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
08. 07. 2012 Fiona60 ,, (reakcí: 0)
08. 07. 2012 aknela11 byla (reakcí: 0)
04. 07. 2012 manislava mimi (reakcí: 0)
04. 07. 2012 ladouch . (reakcí: 0)
04. 07. 2012 pepina . (reakcí: 0)
04. 07. 2012 Daniela76 Letní péče (reakcí: 0)
04. 07. 2012 avalsora :-) (reakcí: 0)
04. 07. 2012 lucik21 ... (reakcí: 2)
03. 07. 2012 Fiona60 ,, (reakcí: 0)
03. 07. 2012 Petricia Pozor :-) (reakcí: 0)
03. 07. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Chanel Multifunkční pečující řasenka Dimensions de Chanel

Chanel Multifunkční pečující řasenka Dimensions de Chanel

Prodlužuje, tvaruje, zhušťuje!

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 07. 12. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Rak

08. 12. 2016 Horoskop Rak

Dnes budeš potkávat lidi, kteří budou potřebovat tvou pomoc. Neotáčej se od nich zády. Přijde doba, kdy zase budeš po... Celý horoskop

Karta dne

Věž
Vše, co jsi až doposud vykonala, je v destrukci, situace, kterou jsi dlouho nemohla dořešit, bouchne jako sopka a její žhavá láva rozmetá všechno kolem tebe. Zničí vše...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Výklady karet, láska i Vánoce aneb Nový t...

Taky už tě tak stresuje, jak nezadržitelně se Vánoce blíží? Začínáš panikařit, protože ještě nemáš nakoupené všechny ...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist