Femina.cz » Magazín » Rodina a děti » Kyselina listová pro každou těhotnou ženu

Kyselina listová pro každou těhotnou ženu

Kyselina listová pro každou těhotnou ženu

Magazín: Rodina a děti | autor: Renata | vydáno 15. 01. 2014

Plánujete potomka, nebo už jste v očekávání? Potom se seznamte s kyselinou listovou, které pomáhá zdravému vývoji dítěte.

Kyselina listová aneb vitamín B9. Podílí se na syntéze určitých sloučenin, které jsou stavebními kameny molekul DNA a RNA, nosičů genetické informace. A to již předznamenáváme hlavní význam tohoto vitamínu. Je důležitý hlavně pro ženy těhotné a ty, které těhotenství právě plánují. Vysoká spotřeba tohoto vitamínu je právě při bouřlivém buněčném dělení v těhotenství, kdy se v těle maminky vyvíjí nový plod a ve chvíli, kdy se vajíčko oplodněné spermií začíná ohromující rychlostí dělit. Za několik dnů se vyvine mnohobuněčné embryo. Dva až čtyři týdny se poté vyvíjí nervová trubice, z níž se tvoří posléze mozek dítěte. A právě v této etapě vývoje je kyselina listová opět potřeba.

Rostoucí nervová tkáň ho spotřebovává velké množství. Pokud se embryu v této chvíli tohoto důležitého prvku nedostává, pak to může vést k těžkým komplikacím. Rozštěp páteře, nedostatečně vyvinutý mozek atd.

Velký horoskop: Jaký bude rok 2014 podle karet?

Velký horoskop: Jaký bude rok 2014 podle karet?

Rok 2014 je právě na svém startu. Loňský rok je za námi a s ním i naše prohry, výhry, úspěchy i n...

Mnoho kyseliny listové se spotřebuje též v rychle rostoucí placentě. Ta je důležitá pro výživu dítěte a špatně či nedostatečně vyvinutá placenta může mít za následek samovolný nebo tzv. zamlklý potrat, což znamená, že plod se přestane vyvíjet.

Kyselina listová je důležitá i pro správnou tvorbu červených krvinek. Účastní se totiž syntézy hemoglobinu v červených krvinkách. Jejich nedostatek se projevuje chudokrevností. Jejími projevy je únava, mdloby, bledost pokožky, dušnost. Často se tyto obtíže objevují právě v těhotenství.

Dále je důležitá pro ženy užívající hormonální antikoncepci, neboť složitá syntéza spolykaných hormonů spotřebovává obrovské množství vitamínů B. Vhodná je při nízkobílkovinových dietách, při dlouhodobém užívání léčiv proti bolesti, epilepsii, antidepresiv…též pro správnou funkci nervového systému. Mírně smazává negativní účinky kouření, pití kávy a alkoholu.

A jak si zajistit dostatek kyseliny listové?

Dalo by se říci, že zdravou a vyváženou stravou. Jenže přírodní zdroje často nestačí, hlavně v období, kdy je její zvýšená potřeba, třeba právě v těhotenství. V tu chvíli je vhodné začít užívat synteticky vyrobenou kyselinu listovou v tabletách. Tento vitamín se vyskytuje v některých potravinách a vytvářejí ho i některé mikroorganismy ve střevech. Jenže to, co vstřebáme střevem je jen velmi malý zlomek toho, co opravdu zkonzumujeme ve své potravě. Uvádí se, že zpracujeme maximálně polovinu přijatého vitamínu B9.

Cesta k pravé lásce je klikatá. Vede přes 15 mužů

Cesta k pravé lásce je klikatá. Vede přes 15 mužů

Někdy je snazší obeplout několikrát zeměkouli, než najít tu pravou lásku. Pokud se ptáte, proč js...

A kde ji najdeme?

Hlavně v listové zelenině, jak napovídá již její název. Dále jí obsahují ořechy, cibulová nať, rajčata, luštěniny, vejce, kapusta, obilné klíčky, avokádo, meruňky, rozinky, chřest, celozrnné pečivo, vepřová játra, droždí, v menším množství též chléb a mrkev.

Tento vitamín je velmi citlivý na světlo a kyslík. Zpracováním masa se ztrácí až 95 procent. Je citlivý též na přídavky, například salát pokapaný citrónovou šťávou se z hlediska obsahu kyseliny listové téměř bezcenný. Navíc většina druhů zeleniny obsah vitamínu ztrácí skladováním.

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (13)

Datum Autor Nadpis
12. 09. 2014 Mirka kyselina listová (reakcí: 0)
10. 08. 2014 Peťula kyselina listová (reakcí: 0)
23. 02. 2014 Pavlína kys.listová (reakcí: 1)
18. 02. 2014 glady ... (reakcí: 0)
15. 02. 2014 Gábina Elastiq vitamíny (reakcí: 0)
07. 02. 2014 Klára kys.listová elastiq (reakcí: 0)
31. 01. 2014 Eva kyselina listová (reakcí: 0)
22. 01. 2014 Romana elastiq-kyselina listová (reakcí: 0)
20. 01. 2014 tepito + (reakcí: 0)
17. 01. 2014 Ivana kys.listová (reakcí: 0)
16. 01. 2014 lucik21 ... (reakcí: 0)
16. 01. 2014 Elisa19 +++ (reakcí: 0)
15. 01. 2014 Bobina1 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Goldwell Modelovací pasta na vlasy Stylesign Texture

Goldwell Modelovací pasta na vlasy Stylesign Texture

Ideální pro jemné vlasy...

Testy kosmetiky: Vlasová | vydáno 27. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Blíženec

27. 03. 2017 Horoskop Blíženec

Pokud tě trápí zdravotní problémy, zajdi pro jistotu k lékaři. Může jít o banalitu, ale také o vážný problém, který j... Celý horoskop

Karta dne

Vůz
Je zapotřebí, abys zachovala chladnou hlavu a použila svoji vnitřní sílu k uskutečnění svých cílů a tužeb. Blíží se k tobě rychlá změna, která ti rozhodnutí do jisté m...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist