Femina.cz » Magazín » Rodina a děti » Konečně rozhodnuto! Střídmé pití alkoholu v těhotenství neškodí...

Konečně rozhodnuto! Střídmé pití alkoholu v těhotenství neškodí...

Konečně rozhodnuto! Střídmé pití alkoholu v těhotenství neškodí...

Magazín: Rodina a děti | autor: Lucie Feiková | vydáno 01. 10. 2013

Pití alkoholu v těhotenství? Ženy si již nemusí dělat starosti, je to bezpečné, tvrdí údaje z nové studie! Mírné popíjení nemá škodlivé účinky na vyvíjející se plod. Je to ale opravdu dobrá zpráva pro všechny těhotné ženy?

Po celá desetiletí byl alkohol těhotným ženám odpírán. Všechny babičky, tetičky i tchýně pohrdavě zvedaly obočí, pokud nachytaly ženu se vzdouvajícím bříškem, jak usrkává něco, co by neměla. Ale co se nestalo? Nová data z Dánska tento mýtus pohřbívají! Umírněné pití alkoholu na počátku těhotenství nemá vliv na inteligenci, pozornost nebo sebeovládání dětí. Jak se na to přišlo?

Tři skupiny žen odhalily pravdu

Vědci podrobili výzkumu 1 600 dánských žen s průměrným věkem 31 let (polovina z nich byly prvorodičky), u kterých sledovali průběh těhotenství, porod a pozdější život narozeného dítěte do jeho pěti let věku. Dámy byly prvotně rozděleny do skupin, z nichž první se kvalifikovala jako skupina s nízkou spotřebou alkoholu týdně (jeden až čtyři nápoje), další byla nazvána „mírní pijáci“ (pět až osm nápojů týdně) a poslední skupinu tvořily ženy s devíti a více nápoji týdně. Kdo z celého experimentu vyšel nejhůř?

Neonové oční stíny: Jen pro odvážné?!

Neonové oční stíny: Jen pro odvážné?!

Letošní módní sezóna přeje neonovým barvám. Pokud sledujete kosmetické trendy, máte doma ve skřín...

Sklenička ano, ale… 

Autoři na základě svého sledování uvedli, že ženy z první a druhé skupiny mohou jásat: umírněné a střední pití alkoholu v těhotenství se neodráží na IQ dítěte, jeho schopnostech sebekontroly, organizace a plánování. Vědci však varují, že devět a více nápojů vypitých přes týden plodu ubližuje, respektive nenarozené dítě je vystaveno negativním vlivům pětkrát víc než ostatní. Navíc, pokud si těhulka řekne, že „sem tam to nevadí“, a trochu víc se rozšoupne, taky to není bez rizika. Nárazové pití a větší množství alkoholu v těle matky během prvního nebo druhého týdně těhotenství je spojeno s 54 % rizikem, že dítě bude mít snížené IQ. 

"Naše zjištění ukazují, že střídmé pití není spojeno s nepříznivými účinky na děti, ovšem i navzdory těmto závěrům by měla následovat další rozsáhlá studie, jejímž cílem by bylo prozkoumat možné důsledky neuváženého pití,“ uvádí autoři v tiskovém prohlášení s tím, že abstinence je stále ta nejbezpečnější možnost, jak dítě neohrozit. Nicméně, jsou polichoceni, že vyvrací zažitý mýtus o tom, že i sebemenší množství alkoholu během těhotenství plodu ublíží. 

Co dodat? Příležitostné pivo nebo sklenka vína, zdá se, není hřích. Samozřejmě pokud si je žena vědoma jistých hranic a opravdu popíjí s rozumem. 

A co vy a alkohol v těhotenství? Dopřejete nebo dopřály jste si skleničku? Nebo jste zatvrzelé odpůrkyně jakéhokoliv alkoholu v době těhotenství?

Foto: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (10)

Datum Autor Nadpis
07. 03. 2016 puin me nejde prestat (reakcí: 0)
17. 11. 2015 Ada dle chuti (reakcí: 0)
25. 11. 2013 glady ... (reakcí: 0)
15. 10. 2013 martinnatr . (reakcí: 0)
07. 10. 2013 kelishowa alkohol v těhu (reakcí: 0)
01. 10. 2013 pepina . (reakcí: 0)
01. 10. 2013 Sylfida .. (reakcí: 0)
01. 10. 2013 Sylfida .. (reakcí: 0)
01. 10. 2013 lucik21 ... (reakcí: 0)
01. 10. 2013 Bobina1 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Blíženec

24. 03. 2017 Horoskop Blíženec

Muž, se kterým tě pojí pracovní záležitosti, tě natolik okouzlí, že docela ztratíš rozum a úplně mu podlehneš. A to n... Celý horoskop

Karta dne

Sedm mečů
Můžeš se cítit vyčerpaná a stát téměř na pokraji sil díky porážce, kterou jsi právě prožila. Pokud jsi o něco důležitého přišla a nezískala jsi to právě čestným způsob...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Módní policie

TOPlist