Femina.cz » Magazín » Rodina a děti » Kolik dávat dětem kapesného? Záleží na věku

Kolik dávat dětem kapesného? Záleží na věku

Kolik dávat dětem kapesného? Záleží na věku

Magazín: Rodina a děti | autor: Lucie Feiková | vydáno 05. 09. 2013

Správné zacházení s penězi leckdy nezvládá ani dospělý, natož malé dítě. Jak tomu svému vysvětlit, že v obchodě nemůžete koupit všechno, na co si ukáže? A kdy mu začít dávat kapesné? Prozradíme vhodný čas i jeho výši!

Odborníci se shodují, že čím dřív se dítě začne ve světě financí orientovat, tím lépe. Lenka Černá, kouč partnerských vztahů, říká, že naše vlastní rodičovská finanční situace z velké míry závisí na tom, co jsme doma o penězích slyšeli jako malé děti. A proto je třeba těm svým jít příkladem! Tohle pro ně můžete udělat!

Pozor, dítě vnímá brzy!

Podle Černé by se neměl z nedostatku peněz dělat velký problém, základem je nezakazovat dětem sny. Věty typu „Spadni na zem, tímhle se neuživíš“ nebo „Máma ti tohle nikdy nekoupí, protože na to nemá, tak přestaň řvát,“ děti mohou velmi ranit. Mezi kompromis patří tak zvané chytré nákupy. „Každý si může vybrat jednu věc. Pro dětský mozek je to fér domluva,“ popisuje Černá na svých stránkách. Malé dítě bude spokojené, to větší začne vyžadovat kapesné, přičemž rodiče by se měli předem dohodnout, jaká bude jeho výše. Nemáte představu? Tabulka poradí!

Pleť: 5 nejčastějších problémů. Víme, co zabere!

Pleť: 5 nejčastějších problémů. Víme, co zabere!

Nacházíte na své pleti první známky stárnutí, ale nechcete utratit jmění za mnohdy velmi drahé kr...

Orientační výše kapesného

 • 1. až 5. třída 10 – 50 Kč/týden
 • 6. až 9. třída 200 – 400 Kč/měsíc
 • střední škola *400 – 800 Kč/měsíc
 • vysoká škola *400 – 800 Kč/měsíc

 * na osobní potřebu (bez dopravy, jídla, telefonu)

Zdroj: výzkum Ipsos, 2012

První kapesné

Z přehledu jednoznačně vyplývá, že ideální čas na první vlastní peníze dětí jde ruku v ruce s počátkem školní docházky. Psychoterapeutka Jana Tamchynová říká, že děti by si v této době měly začít uvědomovat hodnotu peněz a jejich vydělávání, a radí, aby kapesné mělo dvě složky: automatickou a motivační, tedy pohyblivou částku získanou za speciální zásluhy, které nejsou zcela běžné (umytí nádobí se opravdu nepočítá, to by mělo být samozřejmostí). Platí tohle i pro puberťáky?

Náctiletí a zodpovědnost

Přechod na střední školu znamená velkou změnu. Dítě má větší zodpovědnost, je připravováno na budoucí život dospěláka. Je tedy vhodné dávat mu vyšší obnos s podmínkou, že si o něm bude rozhodovat samo. Poplatí dopravu do školy i jídlo, jak naloží se zbytkem, záleží na něm samotném. 

„Důležité je, aby rodiče od patnáctého roku dítě směřovali k tomu, aby si samo ve volném čase vydělávalo,“ říká Jana Tamchynová a dodává, že pokud si dítě chce pořídit počítač, rodiče by se s ním měli domluvit na tom, kolik mu na tak drahou věci přispějí a kolik si bude muset vydělat samo. Může jít samozřejmě jen o symbolickou částku, ale takovou, na kterou dítě musí vynaložit určité soustředěné úsilí a cílenou snahu,“ objasňuje odbornice. Chcete dítěti udělat radost a život mu „ulehčit“? Můžete si dovolit dávat mu víc? Tak opatrně!

Zábavný kvíz: Víte, do kterého seriálu patří slavné postavy?

Zábavný kvíz: Víte, do kterého seriálu patří slavné postavy?

Milujete seriály a u televize byste vydrželi celé dny i noci? Nenecháte si ujít jediný díl svého ...

Méně je někdy více

Psychoterapeutka varuje, že příliš velké kapesné může dítěti uškodit, jelikož peníze mu dají jakýsi pocit nadvlády. Potomek si může začít kupovat přátelství ostatních, nebude znát hodnotu peněz, nenaučí se hospodařit, což do značné míry ovlivní jeho povahu i schopnost navazování vztahů. To určitě není vaším cílem! Proto buďte při určování výše kapesného opatrní, ať svým dětem spíš neubližujete. 

A kolik peněz dáváte svým dětem vy? Souhlasíte s výše uvedenou tabulkou? Napište nám do diskuze! 

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (3)

Datum Autor Nadpis
16. 10. 2013 martinnatr . (reakcí: 0)
06. 09. 2013 Bobina1 - (reakcí: 2)
06. 09. 2013 lucik21 ... (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Adidas Osvěžující sprej do bot Shoe Refresh

Adidas Osvěžující sprej do bot Shoe Refresh

Pro pocit čistoty a svěžesti po celý den!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 27. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Panna

28. 02. 2017 Horoskop Panna

Jsi rozhádaná s celým světem a běda, kdyby se k tobě chtěl někdo jen přiblížit. Okamžitě jej umlátíš argumenty a nebu... Celý horoskop

Karta dne

Svět
Máš příležitost zakončit složité životní období, dokončit karmické záležitosti a osvobodit se tak od svazujících vzorců minulosti. Dnes můžeš mít velmi šťastný a rados...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
 • Duchovno
 • Výklad tarotů
 • Magické obrázky
 • Andělské karty
 • Výklad pomocí kamenů
 • Partnerské vztahy
 • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, stárnutí i nevěra an...

Byla jsi někdy nevěrná? Nebo někdy někdo byl nevěrný tobě? Ať už jsi byla ty sama hlavní aktérkou nebo tou, které byl...

Celý článek

Módní policie

TOPlist