Femina.cz » Magazín » Rodina a děti » Když se miminko nedaří

Když se miminko nedaří

Když se miminko nedaří

Magazín: Rodina a děti | autor: Petra M. | vydáno 06. 12. 2012

Neplodnost - slovo, které se v současnosti skloňuje ve všech pádech. Podle odborníků se téměř patnácti až dvaceti procentům párů nedaří počít miminko. Pokud patříte mezi ty nešťastné, pak vězte, že až devadesát procent případů se lékařům podaří vyřešit, vyléčit či dopomoci jim k otěhotnění.

Příčiny neplodnosti
Nejčastěji jde o selhání ovulace, kdy špatně fungují hormony v těle ženy a ona buď vůbec neprochází fází ovulace, nebo v abnormálních cyklech. Díky hormonální léčbě lze tuto poruchu velmi snadno a efektivně upravit.
Dalším faktorem, který ovlivňuje početí je samozřejmě věk ženy. Moderní trend je mít dítě až v pozdějším věku, ovšem tělo ženy na to není naprogramováno. Odborníci tvrdí, že k nárůstu problémů dochází po pětatřicátém roce věku, kdy začínají stárnout vajíčka i ubývat hormony. Tělo se v podstatě připravuje na menopausu. Ovšem na druhou stranu jsou známy případy rodiček i ve věku prababiček.

Jednou z velkých příčin neplodnosti jsou také poruchy ženského pohlavního ústrojí. Vlivem neléčených zánětů nebo srůstů dochází ke zjizvení tkání a neprůchodnosti vejcovodů. Další jsou vrozené poruchy způsobené zvýšeným počtem chromozomů nebo naopak některým chybějícím.

A pak existuje skupina neplodností, kterou lékaři nazývají jako nevysvětlitelnou. Jde o dlouhodobou neplodnost trvající déle než jeden rok a to i přesto, že jsou vyloučeny všechny ostatní příčiny. A tady může velmi důležitou roli sehrát psychika.

Psychika je mocná čarodějka

A že tomu tak je, je neoddiskutovatelný fakt. Čím více se k nějaké věci upínáme, tím méně se nám daří. Stejně je to jako se snahou o miminko. Spousty žen se dlouhodobě snažilo počít a teprve, když svou urputnou snahu vzdaly a soustředily se na práci nebo si děťátko adoptovaly, jako zázrakem se jim podařilo otěhotnět.

Je jasné, že ve chvíli, kdy po miminku opravdu toužíte, nakukujete do každého kočárku a u filmů s malými dětmi proléváte hektolitry slz, je vám rada, abyste na to nemyslela k ničemu. Ale měla byste se alespoň pokusit zaměstnat myšlenky něčím jiným. Zkuste si najít něco, v čem se budete realizovat, napište povídku, udělejte z hromady fotek rodinnou kroniku, přihlaste se do klubu náročného diváka a choďte pravidelně do kina. Najděte u vás ve městě hodiny břišního tance nebo jógy, uděláte tím něco pro své zdraví a zároveň i pro snazší početí.

Nebojte se zajít za psychologem. Najděte takového, který vás vyslechne i podpoří. Ideální je navštívit jej i s partnerem. Na partnera byste vůbec neměla zapomínat. Velmi často se u párů, které se až příliš urputně snaží o miminko, stane středem světa jen samotné milování, které je z příjemné zábavy přinášející rozkoš náhle jen povinností přesně odškrtávanou v kalendáři podle plodných dnů.

Nezapomínejte také na správnou životosprávu, ano, my víme, že to slýcháte ze všech stran a přesto: dbejte na dostatečné množství ovoce a zeleniny ve vašem jídelníčku, vyvarujte se kouření i nadměrného pití alkoholických a kofeinových nápojů, dodržujte pitný režim. Omezte příjem sladkostí i tučných jídel, obohaťte svůj jídelníček o potraviny bohaté na zinek, vitamíny skupiny B, vitamín A i E. Vyzkoušejte již zmíněnou jógu, nezapomínejte ani na relaxaci. A hlavně, buďte optimistka.

Foto: Profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (10)

Datum Autor Nadpis
26. 10. 2016 Lucinka plodnost (reakcí: 0)
02. 10. 2016 Agáta mimi (reakcí: 2)
07. 11. 2014 Bohdana Miminko (reakcí: 0)
18. 06. 2014 Hanka Kdy už konečně příjde.. (reakcí: 6)
02. 01. 2013 EmmaganTeyla mimčo (reakcí: 0)
15. 12. 2012 manislava miminko se nedaří (reakcí: 0)
07. 12. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)
06. 12. 2012 Grei psychika (reakcí: 0)
06. 12. 2012 88pacicka88 + (reakcí: 0)
06. 12. 2012 lidka2 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Lancome Tvarující řasenka Grandiôse Extrême

Lancome Tvarující řasenka Grandiôse Extrême

Vykouzlí extrémně temné a dokonalé řasy...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 23. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Blíženec

24. 03. 2017 Horoskop Blíženec

Muž, se kterým tě pojí pracovní záležitosti, tě natolik okouzlí, že docela ztratíš rozum a úplně mu podlehneš. A to n... Celý horoskop

Karta dne

Sedm mečů
Můžeš se cítit vyčerpaná a stát téměř na pokraji sil díky porážce, kterou jsi právě prožila. Pokud jsi o něco důležitého přišla a nezískala jsi to právě čestným způsob...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Módní policie

TOPlist