Femina.cz » Magazín » Rodina a děti » Kdy pustit svoje dítě k počítači? Ideální věk neexistuje...

 Kdy pustit svoje dítě k počítači? Ideální věk neexistuje...

Kdy pustit svoje dítě k počítači? Ideální věk neexistuje...

Magazín: Rodina a děti | autor: Helena Stejskalová | vydáno 10. 12. 2013

Filip, který nedávno oslavil páté narozeniny, upřeně hledí na obrazovku svého počítače. Veškerou pozornost věnuje závodním autíčkům, které se obrovskou rychlostí pohybují po virtuální dráze. Když ho někdo z jeho hry vyruší, nese to velice nelibě. Nemá ani chuť jít ven, vždyť ta auta nabízejí mnohem větší vzrušení! Také znáte podobný obrázek ze svého okolí nebo z domova?

Kontrolujte, co hraje

Pokud jste na předchozí dotaz odpověděly ano, nejspíš vám už nejednou vytanula na mysli otázka, kdy je vlastně ten správný okamžik posadit svoje dítě k počítači, aby to neuškodilo jeho psychice? Univerzální odpověď na tento problém neexistuje, ovšem platí, že pokud už své dítě k počítači posadíte, měla byste ho kontrolovat a dbát na to, čím se ve virtuálním světě zabývá. Podobně to dělá Jiřina, která má šestiletou dceru a tříletého synka. „Poprvé jsem jim dovolila sednout si k počítači ve třech letech, přitom předtím měly takový ten jednoduchý počítač coby hračku,“ říká. „Fakt je ale, že pečlivě vybírám, co budou dělat,“ dodává. 

Na virtuální svět je dost času

Odlišný názor má Jana, která se snaží svého pětiletého syna držet od té „šedé krabičky“, co nejdále. „Má dost času seznámit se s počítačem ve škole. Teď chci, aby byl co nejvíce venku, hrál hry, sportoval, poznával okolní svět. Myslím, že by si nejdřív měl osahat reálný svět, teprve potom se pouštět do toho virtuálního,“ vysvětluje svůj plán. Nemá obavu, že by její Martin cokoli zmeškal. Ani on sám prý o počítač příliš velký zájem neprojevuje. 

Máte neklidné spaní? Vyzkoušejte bylinky! A nemusíte je pít, klidně si na ně lehněte.

Máte neklidné spaní? Vyzkoušejte bylinky! A nemusíte je pít, klidně si na ně lehněte.

Hledáte způsob, jak zatočit se stresem, nespavostí, či bolestí? Je vám zima i pod peřinou? Potom ...

Objevování nového světa

Je třeba se obávat, že se naše dítě v okamžiku, kdy objeví počítačový svět, na něm také stane závislým? Určitě ne, ovšem je třeba pečlivě zvažovat, jakým způsobem dítěti počítačový svět představit, jak ho do něj uvést. Existuje spousta softwaru vhodného pro děti, který jim pomůže rozvíjet jejich schopnosti. Budou-li mít k dispozici kvalitní výukový program, s pomocí kterého se budou učit, stane se pro ně učení zábavou. Navíc u tohoto učení není všudypřítomný zdvižený prst paní učitelky, který neustále kárá a upozorňuje, co je a co není správné. Tady dítě může samo objevovat, hledat nové souvislosti a vzdělávat se proto nenásilnou formou.

Všeho s mírou

Odborníci zdůrazňují, že by děti měly hrát hry jenom omezenou dobu. Záleží ale výhradně na rodičích, v jakém rozsahu tuto dobu určí. Zakazovat dítěti hry a práci na počítači rozhodně nemá smysl a je to i proti zájmům dítěte. Rodiče by ale měli klást důraz na to, aby dítě kvůli počítači neztrácelo kontakt s vnějším světem. Tedy podle zájmů dítěte mu vybrat nějaké zájmové kroužky, pustit ho po škole ven s kamarády, na hřiště, dopřát mu nějaký výlet. Počítač by zkrátka v žádném případě neměl nahrazovat realitu. Jednotní nejsou odborníci ani v otázce, jaký vliv mají počítačové hry na dětskou psychiku. Poukazují na to, že zatím naše úzké soužití s počítačem probíhá příliš krátkou dobu na to, abychom ho mohli objektivně zhodnotit. Takže bude nejlepší, když se v otázce působení počítačů na naše děti budeme řídit starým dobrým příslovím: Všeho s mírou.

Jaký máte vy názor na téma dítě a počítač?

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (5)

Datum Autor Nadpis
16. 05. 2015 Klára Hračky (reakcí: 0)
01. 01. 2014 terulee1998 ... (reakcí: 0)
10. 12. 2013 88pacicka88 - (reakcí: 1)
10. 12. 2013 lucik21 ... (reakcí: 0)
10. 12. 2013 Bobina1 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Mary Kay® Odličovač očí 110ml

Mary Kay® Odličovač očí 110ml

Jemně odstraňuje oční líčení včetně voděodolné řasenky, aniž by poškozoval citlivou pokožku v oblasti očí.

Testy kosmetiky: Pleťová | vydáno 24. 10. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Beran

24. 10. 2016 Horoskop Beran

I když jsi v dlouhodobém vztahu, dnes tě snadno okouzlí jakýkoliv muž, který ti zalichotí. Pokud nechceš přijít o pev... Celý horoskop

Karta dne

Smrt
Cokoliv tě trápí, máš velkou příležitost jednou provždy smést ze stolu, na nic již nečekej a začni jednat. Pusť se do odstraňování všech překážek, které ti stojí v ces...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Halloweenský týden i výklady karet na Fem...

Nový týden bude nejen o den kratší, protože nás v pátek čeká svátek, ale také u nás na Femině ve znamení Halloweenu. ...

Celý článek

Módní policie

TOPlist