Femina.cz » Magazín » Rodina a děti » Jste připraveni na miminko?

Jste připraveni na miminko?

Jste připraveni na miminko?

Magazín: Rodina a děti | autor: Adéla Seidlová | vydáno 05. 03. 2008

Mít láskyplný vztah či manželství ještě neznamená, že jste automaticky připraveni na příchod miminka.


Rodinná psycholožka a poradkyně Belinda Farre říká: "Manželství bez dětí vlastně zůstává  randěním." Což znamená, že bez ohledu na to, čím vším jste si museli projít jako manželský pár, překonané krize či komplikace blednou v porovnání s každodenní realitou s dětmi v domě.

Přinášíme vám tedy podněty a rady, jak se na miminko co nejlépe psychicky připravit, abyste se vyvarovali potíží v manželství.

Emocionální připravenost

Odpovězte si na tyto otázky:

1. Proč chcete mít miminko? Rozhodli jste se sami, nebo na vás partner nebo kdokoli jiný naléhá?

2. Jak dítě ovlivní váš vztah? Jste oba připravení, abyste se stali rodiči?

3. Pokud nemáte partnera, jste připravena vychovávat dítě sama? Kdo vám pomůže?

4. Jak miminko ovlivní vaše plány do budoucna, studium, kariéru?

5. Jak chcete dítě vychovávat?

6. Jste připraveni postarat se o dítě, pokud bude nemocné, nebo bude potřebovat speciální péči?

7. Jste připraveni vzdát se dlouhého spánku o víkendu? Uvědomujete si, že po dobu několika let, pokud budete chtít kamkoli vyrazit bez dětí, musíte zajistit někoho na hlídání?

8. Rádi trávíte čas s dětmi? Dokážete si představit sebe sama jako rodiče?

9. Co se vám na vašem dětství líbilo a co ne? Co chcete pro své děti?

Zodpovězení a ujasnění si těchto otázek společně s partnerem je velice důležité, pokud chcete předejít pozdějšímu rozčarování. Nepředpokládejte, že v tom máte jasno, pokud si odpovědi nezformulujte. Téměř každé manželství totiž spojuje různé "kultury". Ve vaší rodině jste věci dělali nějakým způsobem (samozřejmě tím "správným") a v rodině vašeho partnera zase jinak (pochopitelně "úplně špatně").

Takže je nutné dohodnout se, v jaké "kultuře" budete vaše děti vychovávat. A to se netýká jen věcí zásadních, jako je víra nebo vegetariánství ale stejně významně způsobu každodenní výchovy a komunikace s dětmi, ve způsobu trávení volného času nebo jestli chcete nebo nechcete, aby se váš potomek díval na Toma a Jerryho.

Akceptování změn

Jedním ze způsobů, jak si poradit s významnou změnou, je připravit se na "ztráty", které obnáší. Samozřejmě, že přináší i pozitiva. Ty nám jsou ale obvykle jasné a kvůli nim se konec konců k tomuto kroku rozhodujeme. Pojďme se tedy podívat, jak manželské páry popisují, čeho se museli na nějaký čas vzdát.


# Volný čas
To byla pro nás nejdramatičtější změna. Měli jsme život plný knih, filmů a večeří v restauracích... Teď je to pro mě (tátu) práce a miminko, a pro manželku, než se vrátí do práce, jenom miminko.

# Společenský život
Jakákoli oslava nebo jen setkání našich přátel u piva musí být dostatečně dopředu naplánováno a termín se musí hodit i babičce nebo sestře, která by nám přišla prcka pohlídat. Jinak to samozřejmě nepřichází v úvahu. A i tak je to velmi výjimečné, protože od něj nechceme odcházet často.

# Nakupování
S miminkem jsem neměla moc času ani energie na brouzdání po obchodech, i když před tím jsem musela mít každou chvíli něco nového na sebe... Navíc si dvakrát rozmyslíte, za co utrácíte - přece jen nám nějaké výdaje přibyly.

# Společný čas
Naše zvyklosti se změnily. Vše se teď točí kolem miminka. Přijdu domů kolem šesté. Než manželka malého vykoupe, připravím večeři, nebo si to někdy prohodíme. Kolem sedmé ho uložíme do postele, pak si dáme večeři, dáváme pozor, jestli nebude brečet a povídáme si samozřejmě o synkovi. Pak jdeme do postele, protože oba brzy vstáváme.

Všechno to zní, jako bychom vás chtěli od miminka odradit... Děti ale přinášejí radost a svojí láskou a tou, kterou k nim budete cítit vy, se vrchovatě splatí všechna počáteční omezení. Jen je důležité se na to připravit, pak to zvládnete s přehledem!

 

A jaké jsou Vaše zkušenosti?

Další články z rubriky

Komentáře (9)

Datum Autor Nadpis
23. 06. 2014 Lidka Vysněné miminko (reakcí: 5)
15. 10. 2013 martinnatr . (reakcí: 0)
20. 05. 2012 EmmaganTeyla + (reakcí: 0)
20. 02. 2012 doublefantasy nejsem (reakcí: 1)
07. 09. 2011 Torta jj (reakcí: 1)
26. 06. 2011 lijan miminko (reakcí: 0)
04. 06. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 1)
25. 03. 2011 aknela11 hezký (reakcí: 0)
10. 03. 2011 krockovapavla :) (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Tom Ford Orchid Soleil - EDP 100 ml

Tom Ford Orchid Soleil - EDP 100 ml

Smyslná vůně...

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 28. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Štír

28. 03. 2017 Horoskop Štír

Zapomněla jsi zaplatit složenku, nebo ses opozdila s platbou? Tak dnes na tebe bude ve schránce čekat nemilé překvape... Celý horoskop

Karta dne

Královna mečů
Jsi postavená před důležitou konfrontaci, do života ti přichází starší žena, která se nebojí nahlas říct svoji pravdu. Nepřemýšlí nad tím, jestli někoho zraní a bez ob...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Módní policie

TOPlist