Femina.cz » Magazín » Rodina a děti » Jsem na mateřské a nabídli mi práci aneb Kam s ním?

Jsem na mateřské a nabídli mi práci aneb Kam s ním?

Jsem na mateřské a nabídli mi práci aneb Kam s ním?

Magazín: Rodina a děti | autor: Hana Dragounová | vydáno 24. 10. 2014

Skoro všechny jsme si jako malé prošly jeslemi a školkou. Taková byla doba a nikdo se nad tím nepozastavoval. Teď se naopak pozastavujeme nad tím, že jesle a školky nejsou.

Flexibilní délka mateřské je krásná věc, školky pro děti od dvou let taky, ale tyhle pohádky o spokojených rodičích končí dobře jen na papíře. Realita je totiž úplně jiná. Od dob Husákových dětí se počet jeslí i mateřských škol dost zredukoval. Na první pohled to byl logický krok, když byly poloprázdné. Kdo by se taky obtěžoval studovat demografické křivky. Takže teď, kdy naprosto překvapivě mají dospělé Husákovy děti také děti, řeší nerudovský problém. Kam s ním?

Papír snese všechno

V zájmu zlepšení postavení žen matek ve společnosti došlo k modernizaci čerpání rodičovského příspěvku. Za splnění určitých podmínek si může žena zkracovat či prodlužovat dobu, po kterou je s dítětem doma. Zní to krásně a svobodně. Jenže brzy přišly maminky na to, že jim ani svobodná volba dvouleté mateřské moc svobody neposkytne. Kam s dítětem, když jesle téměř vymizely? Na pomoc přišli opět zákonodárci, kteří odsouhlasili mateřské školy již od dvou let. Bylo by to skvělé, kdyby už teď nebyl problém umístit do školky dítě tříleté.

Státní zařízení bez šance

Poměrně hustá síť jeslí, která fungovala za minulého režimu, prakticky zmizela. Dnes najdete v padesátitisícovém městě jedny jesle, které jsou plné a mimoměstské děti nepřijímají. V menších obcích jesle nenajdete vůbec. Státní školky také prořídly. Ve městě s jistotou umístíte pouze předškoláka, na vesnicích nebývá problém většinou ani s tříletými dětmi. Dvouleté děti ale neberou skoro nikde. Proč? Protože vyžadují více péče, což si školky nemohou dovolit. Už teď se učitelka, která má ve třídě 24 dětí, musí dost ohánět. 

Zábavný kvíz: Znáte svátky a slavnosti napříč světem?

Zábavný kvíz: Znáte svátky a slavnosti napříč světem?

Pokud milujete slavnosti a vše, co k nim patří, připravili jsme si pro vás další zábavný kvíz. Pr...

Soukromé školky nejsou zadarmo

Pracujících rodičů je dost, proto své služby nabízejí i soukromé školky. Jejich výhodou je to, že při malém počtu dětí na jednu učitelku si mohou dovolit brát i děti od dvou let. Ale nic není zadarmo. Cena za soukromé školky se pohybuje zhruba od pěti tisíc korun. To už si pak musí každá máma spočítat, jestli se jí ten návrat do práce opravdu vyplatí.

Kamarádka nebo babička?

Pokud máte schopnou hlídající babičku nebo sousedku, máte vyhráno. Pokud ne, situaci může zachránit jiná maminka na mateřské, která si pod svá křídla ochotně vezme i vaši ratolest. Ani takovéto výpomoci nebývají zadarmo, ale vyjdou levněji, než soukromá školka nebo jesle. Poptejte se v okolí a třeba se nějaká náhradní babička nebo ochotná maminka najde.

A jak jste to vyřešila vy? Kolik let jste byla s dítětem doma? Zkoušela jste na mateřské pracovat z domu?

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (4)

Datum Autor Nadpis
25. 10. 2014 lucik21 ... (reakcí: 0)
25. 10. 2014 Bobina1 - (reakcí: 1)
24. 10. 2014 Kamila78 Soukromá školka (reakcí: 0)
24. 10. 2014 glady ... (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Fenjal Krémový deodorant roll-on pro citlivou pokožku Sensitive 48H

Fenjal Krémový deodorant roll-on pro citlivou pokožku Sensitive 48H

Snižuje podráždění pokožky...

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 16. 01. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Beran

16. 01. 2017 Horoskop Beran

Vytáčí tě, že v práci nikdo nemluví o ničem jiném než o zimní dovolené a ráda bys také vyrazila, ale nemáš dostatek p... Celý horoskop

Karta dne

Tři pentakly
Tvá práce vzkvétá díky pevným základům a úsilí, které do všeho vkládáš s nadšením a radostí. Pokud se chystáš předvést své dovednosti, můžeš se těšit na úspěch, obdiv ...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Hubnutí podle horoskopu, selfie i barva r...

Znamení horoskopu o nás vypovídá hodně, ať už se nám to líbí nebo ne. A protože my máme tajemno, horoskopy a výklady ...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist