Femina.cz » Magazín » Rodina a děti » Jedináčka nebo sourozence? Co zvládneme finančně?

Jedináčka nebo sourozence? Co zvládneme finančně?

Jedináčka nebo sourozence? Co zvládneme finančně?

Magazín: Rodina a děti | autor: Sandra Veverková | vydáno 26. 11. 2013

Děti jsou naše radost, starost, ale i budoucnost. Záleží ale na nás, jakou budoucnost jim připravíme my. S tím nepochybně souvisí, mimo jiné, i ekonomická stránka rodiny. Můžeme si dovolit vychovat jedno nebo více dětí? Jaké jsou dnešní finanční možnosti rodin?

Příchodem nového člena do rodiny se notně zvednou rodinné výdaje, které se věkem dítěte jen zvyšují. Podle statistik se roční průměrný výdaj na dítě pohybuje kolem 60 000 korun s tím, že s přibývajícím věkem dítěte se tyto výdaje mohou vyšplhat až na 100 000 korun ročně. Je to pochopitelné, protože jak dítě roste, rostou i jeho životní potřeby a požadavky. 

Máme-li doma nadané dítě, lze předpokládat, že bude studovat a ekonomické výdaje naší rodiny opět značně vzrostou. Ve finále nás tedy výchova našeho potomka může přijít celkově až na neuvěřitelné tři miliony korun. Nelze se tedy divit, že Česko se řadí mezi země s nejnižší porodností na světě.

Ale proč tomu tak je? Mladé páry si uvědomují, že by ve své finanční situaci nemohly své dítě řádně zabezpečit, a proto dítě vůbec nechtějí nebo uvažují jen o jednom dítěti. Není to nic překvapivého. Ekonomická situace v Česku není vůbec růžová. Vysoká nezaměstnanost není zrovna garancí světlé budoucnosti. Mateřský příspěvek, poskytovaný do čtyř let věku dítěte, sotva pokryje základní potřeby a dětské přídavky obdrží jen rodiny s opravdu velmi nízkým příjmem. 

5 věcí, kterými odradíte muže: Pozor na alkohol, líčidla a soukromí

5 věcí, kterými odradíte muže: Pozor na alkohol, líčidla a soukromí

Příjemný večer ve dvou, který spěje ke svému vrcholu, když tu jakoby mávnutím proutku romantické ...

Jedno dítě je v dnešní době tak akorát. Mnoho maminek si uvědomuje svou finanční situaci a přemýšlí i do budoucna. Budoucnost však vidí nejistě, a proto volí variantu jedináčka v rodině. "Mám čtyřletého chlapce a s manželem jsme chtěli ještě jedno dítě, aby Kubík nebyl jedináček. Jenže manžel má nejistou práci a nijak vysoký plat. Já také zatím nemohu sehnat zaměstnání. Sice nám finančně vypomáhají rodiče, ale je nám jasné, že to nejde do nekonečna. Musíme se tedy zatím vzdát myšlenky na další dítě. Snad se to časem zlepší, ale zatím zůstaneme u jednoho dítěte.“ Svěřuje se paní Adéla (30).

Jedno dítě je jako žádné dítě. Zastánkyně většího počtu potomků v rodině jsou přesvědčené, že i když jejich finanční situace není nejlepší, přesto zvládnou vychovat dvě i více dětí. Domnívají se, že pro dítě není dobré, aby vyrůstalo bez sourozence. Ve větším počtu dětí v rodině vidí i ten výchovný moment, že se děti od malička učí žít v kolektivu, pomáhat jeden druhému a nebýt sobecké a rozmazlené. Paní Marcela (38) vychovává tři děti. "Ano, mám tři děti ve věku 8, 5 a 3 roky a nelituji toho, že jsme se s manželem tak rozhodli. Děti jsou pro nás vším. I když to není snadné, snažíme se dětem poskytnout vše, co potřebují. Prostě se uskrovníme my dospělí. Manžel si navíc k práci sehnal brigádu, takže to poměrně dobře zvládáme. A se třemi dětmi je daleko větší legrace než s jedináčkem".   

Jak je patrno, ne vždy rodinný rozpočet reguluje počet dětí v rodině. Je ale pravda, že dnes, mnohem více než dříve, partneři rozumně plánují narození svého dítěte, či dětí a finanční potenciál v tomto jejich plánování hraje významnou roli.

A jak vidíte tuto situaci vy? Myslíte si, že lze vychovat jedno nebo více dětí v dnešních ekonomických podmínkách?  

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (6)

Datum Autor Nadpis
18. 02. 2014 glady ... (reakcí: 0)
27. 11. 2013 Ivi Je to šílené (reakcí: 2)
26. 11. 2013 Zuzik79 Muj nazor (reakcí: 0)
26. 11. 2013 RitaTerezka - (reakcí: 0)
26. 11. 2013 lucik21 ... (reakcí: 0)
26. 11. 2013 Bobina1 - (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Goldwell Modelovací pasta na vlasy Stylesign Texture

Goldwell Modelovací pasta na vlasy Stylesign Texture

Ideální pro jemné vlasy...

Testy kosmetiky: Vlasová | vydáno 27. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Beran

27. 03. 2017 Horoskop Beran

Potkala jsi prima chlapa a máš pocit, že by to mohl být ten pravý? Ještě než se budeš vrhat do společného bydlení neb... Celý horoskop

Karta dne

Vůz
Je zapotřebí, abys zachovala chladnou hlavu a použila svoji vnitřní sílu k uskutečnění svých cílů a tužeb. Blíží se k tobě rychlá změna, která ti rozhodnutí do jisté m...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist