Femina.cz » Magazín » Rodina a děti » Jeden rodič, nebo dva hádaví? Co je pro dítě lepší?

Jeden rodič, nebo dva hádaví? Co je pro dítě lepší?

Jeden rodič, nebo dva hádaví? Co je pro dítě lepší?

Magazín: Rodina a děti | autor: Lucie Feiková | vydáno 08. 01. 2014

Šokující! Český statistický úřad uvádí, že v každé páté domácnosti žijí děti v neúplné rodině, tedy pouze s jedním rodičem. Od roku 1995 do současnosti se dokonce snížil počet kompletních rodin o sto tisíc! Jaký to má dopad na psychiku dětí?

Podle průzkumu výše zmíněného úřadu je v České republice nejčastějším jevem, když matka žije pouze se svými dětmi. Při porovnání matek z úplných a neúplných rodin došlo ke zjištění, že ženy v nekompletní domácnosti dosahují nižšího stupně vzdělání a je u nich prokázaná častější nezaměstnanost. Jak to tedy české ženy zvládají? Dá se vůbec žít důstojně bez partnera a bez práce - jenom s dětmi? 

Mámo, táta se nevrátí?

Někteří politici uvádí, že jsou si vědomi, proč tenhle systém funguje. Prý za tím stojí štědré sociální dávky, které ženám umožňují fungovat bez klasického rodinného svazku. Máte pocit, že příspěvky od státu jsou plně dostačující a pokryjí nejzákladnější potřeby? Tohle téma je určitě na hodně dlouhou a ostrou debatu, každopádně podle ČSÚ čím dál víc otců opouští rodiny s dětmi z jednoho prostého důvodu - zakládají a finančně podporují rodiny nové. Nemají tedy zájem se na výchově svých předešlých potomků aktivně podílet a všechno nechávají na matce. A důsledek?

Spousta jedinců z rozvedených rodin má v dospělosti problémy s důvěrou, nebo s hledáním vhodného partnera. Nutno však podotknout, že v některých případech za rozpadem vztahu stojí náročná práce. Vždyť podle sociologů se velmi negativně rozmáhá fenomén tak zvaného „otce na víkend". To znamená, že dotyčný přes týden pracuje mimo svoje bydliště a ke své rodině se vrací pouze na sobotu a neděli. Ve dnech volna vyžaduje klid, kdežto rodina má zájem podnikat něco společně. Pak stačí málo a podhoubí pro hádky je vytvořeno. A co na to děti, které jsou často přítomny u takových debat?  

Rozchody roku 2013, které nejvíce otřásly světem celebrit

Rozchody roku 2013, které nejvíce otřásly světem celebrit

Rok 2013 byl podle astrologů i kartářek rokem, ve kterém se rozhodně nedařilo vztahům. Poklidné p...

Radši běž, ať máme klid!?

Socioterapeutka Zdena Prokopová z informačního a poradenského centra Rosa říká, že v úplné rodině, kde vládnou nespory a pokřivené vztahy, není pro výchovu dětí optimální prostředí. Stejně to vidí i Lenka Černá, přední český kouč mezilidských vztahů. 

„Dítě by dle mého názoru mělo vyrůstat v harmonickém prostředí bez hádek,“ domnívá se odbornice s tím, že i když se rodiče snaží dohadovat se za zavřenými dveřmi, dítě napětí v rodině vycítí a dusnou atmosféru vnímá.  

„Pokud tedy vztah rodičů dlouhodobě nefunguje, je pro dítě lepší, pokud vyrůstá pouze s jedním rodičem, avšak v prostředí, které je klidné a harmonické. Kromě toho, rodiče svým jednáním i mluvou dítěti ukazují, jak vlastně vypadá partnerský vztah, dávají mu příklad a to bohužel i v negativním aspektu,“ varuje Černá a dodává, že pokud vztah rodičů nefunguje, velice pravděpodobně si dítě v dospělosti vytvoří vztah podobný, takže pozor na způsob řešení domácích konfliktů a uvíznutí kdesi ve vzduchoprázdnu, kde partnerství dlouhodobě nefunguje. Taková ta vnitřní omluva „dělám to kvůli dětem“ se opravdu může minout účinkem.

A co si myslíte vy? Jaký model rodiny je pro děti nejlepší? Jeden rodič, nebo dva hádaví? 

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (5)

Datum Autor Nadpis
24. 06. 2014 máma děti po rozvodu (reakcí: 0)
03. 04. 2014 dasena hádky (reakcí: 0)
09. 01. 2014 lucik21 ... (reakcí: 0)
09. 01. 2014 petravozdecka Lepší jeden rodič než hádky před dítětem (reakcí: 0)
08. 01. 2014 Bobina1 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Býk

24. 03. 2017 Horoskop Býk

Příliš často na tebe dotírají myšlenky, že jsi k ničemu, že tě nic nebaví. Než se propadneš do úplné deprese, zkus lé... Celý horoskop

Karta dne

Sedm mečů
Můžeš se cítit vyčerpaná a stát téměř na pokraji sil díky porážce, kterou jsi právě prožila. Pokud jsi o něco důležitého přišla a nezískala jsi to právě čestným způsob...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist