Femina.cz » Magazín » Rodina a děti » Jak vybrat jméno pro miminko

Jak vybrat jméno pro miminko

Jak vybrat jméno pro miminko

Magazín: Rodina a děti | autor: Bc. Magdalena Holancová | vydáno 15. 02. 2011

Vybíráme jména, která se dají zdrobnit, nepřipomínají nám žádného protivu, souhlasí s ním širší příbuzenstvo a…. také si rozumí s našim příjmením. Vždyť chodit po světě jako Sven Tvaroh nebo Belinda Ocásková nemusí být pro naše děťátko zrovna ten nejlepší vklad do života.

Jsou doloženy případy, kdy dítě trpělo výjimečností svého jména kvůli škodolibosti svých vrstevníků natolik, že se u něho vyvinuly určité depresivní stavy, které nakonec rodiče přinutily k žádosti o změnu jména dítěte na jméno méně nápadné, běžnější, “ upozorňuje Miloslava Knappová ve své knize Jak se bude vaše dítě jmenovat.

Jméno za trest
Jméno by mělo s příjmením vytvářet sourodý celek. Pokud si jako Vocáskovi připadáme málo světoví a své právě narozené ratolesti přidáme na „prestiži“ tím, že ji pojmenujeme Samanta nebo Pamela, pak si ji sice budou všichni pamatovat, ale z úplně jiných důvodů…
Nositel nezvyklého či výjimečného jména se může stát terčem posměchu svých vrstevníků zejména ve školce a ve škole - děti mohou být v tomto ohledu velice vynalézavé, ale i bezohledné - a tak se ne vlastní vinou může jinak sebevědomý hoch nebo dívka snadno stát „outsiderem“.
Je zcela přirozené dát dítěti jméno, které neuslyší „na každém kroku“, vždy se ale vyplatí pořádně zvážit všechna pro a proti.

Spásná matrika?
Matrika nás může chránit před určitými „přehmaty“, avšak ne vždy před rodičovskou neprozíravostí.
Co je nejčastější chybou při volbě jména pro dítě? Rodiče často zapomenou kriticky posoudit jméno jako celek spolu s příjmením. Psaní i vyslovování jména a příjmení může jeho nositeli přinést v českém prostředí své výhody i nevýhody.

Na co bychom měli pamatovat:
Délka spojení jména a příjmení
Příliš dlouhé jméno (např. Miroslav Pavel Nademlejnský) může být jistou nevýhodou při představování a vyplňování úředních dokumentů. Naopak ani příliš krátké jméno není výhodné. Rychle hovořící lidé s krátkým jménem mohou být často přeslechnuti, například při představování do telefonu může jméno a příjmení splynout například do dvojitého „zahafání“ (Jan Zach). Doktorka Knappová budoucí rodiče upozorňuje:
Je tudíž vhodné volit ke kratšímu příjmení delší jméno (Vladimír Zach) a naopak, tj. k delšímu příjmení kratší jméno (Jan Velehradský), přičemž zápis dvou jmen by byl ve spojení s tak dlouhým příjmením zvlášť nevýhodný.“

Vyslovování
Nejvíce potíží při vyslovování jména a příjmení vzniká tehdy, když je koncová hláska jména shodná s první hláskou příjmení (Dagmar Rubínová). Dívka může tento problém vyřešit provdáním, ale samozřejmě si ho stejně tak může i přivodit (Karin Noháčová).
Určité problémy s výslovností mohou mít lidé i u jmen, která obsahují problematické skupiny hlásek jako r a ř (Barbora Rorejsková), š a t (Arnošt Štěpán), r a l (Jarmil Ulrich).
Srozumitelnosti jména nepřidá, když se v něm stále opakuje stejná samohláska (Alan Halama).
Jazykovědci ani příliš nedoporučují volit takové jméno, které se bude (komicky) rýmovat s příjmením (Matouš Palouš) nebo bude umožňovat různé dělení (Světla Nahodilová nebo Světlana Hodilová?)
Nepřehlédnutelné jsou jistě případy shodného jména a příjmení (Petr Petr, Jindřich Jindřich), kde k záměně nemůže z principu dojít. Za nevhodná spojení se ale považují spojení jména a příjmení jako Pavel Karel, u nichž nemusí být jasné, co je co. Řešením je v takovém případě jméno, které se nevyskytuje jako příjmení (Miroslav, Jaromír…)

Zajímavosti
Jméno vašeho dítěte s příjmením by se mělo po zvukové stránce vhodně doplňovat. Dnes je častý požadavek na libozvučnost jména, zároveň jsou stále populárnější krátká jména, snadno vyslovitelná, která se nedají příliš komolit (Eva, Ivo), bez háčků a čárek (Dana, Jan). Mnohé závisí na vkusu rodičů, například tzv. aliterace, kdy se monogram dítěte skládá ze stejných písmen (Petr Pokorný).

V neposlední řadě hraje svou roli při výběru jména i psychologický aspekt, kdy se uplatňuje ohled na původ jména a jeho prvotní obecný význam. Je logické, že přednost pak dostávají jména označující kladné charakterové a tělesné vlastnosti.
Vyvozování budoucího charakteru dítěte z voleného jména se věnuje i jistý módní směr západní psychologie, který proniká i k nám. Není obecně uznáván, naopak je předmětem důrazné kritiky z řad lingvistů i psychologů, což se týká i různých výkladů numerologických, vyvozujících budoucnost člověka z hodnotového systému písmen ve jméně obsažených,“ upozorňuje doktorka Knappová.

Připraveno ve spolupráci s babyweb.cz

Další články z rubriky

Komentáře (48)

Datum Autor Nadpis
19. 09. 2013 Hannelle Dvě příjmení pro dítě (reakcí: 0)
19. 09. 2013 Hannelle Kalendár pro rok 2013 (reakcí: 0)
16. 05. 2013 monika jmena (reakcí: 1)
27. 01. 2013 krockovapavla :) (reakcí: 0)
03. 12. 2012 EmmaganTeyla jméno (reakcí: 0)
20. 01. 2012 Konstance Nejpopulárnější jména dětí pro rok 2011: (reakcí: 0)
13. 08. 2011 Dalien Mazrik Chlapecké jméno Nikola (reakcí: 0)
12. 08. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
04. 08. 2011 mimirambo jména (reakcí: 0)
17. 07. 2011 Dalien Mazrik Neobvyklá chlapecká jména - inspirace (reakcí: 0)
07. 07. 2011 fericire jméno (reakcí: 0)
28. 06. 2011 Zuzana2403 Jméno pro miminko (reakcí: 0)
23. 06. 2011 sotek jméno (reakcí: 0)
21. 06. 2011 andreacool jméno (reakcí: 0)
19. 06. 2011 nairi jmena (reakcí: 0)
18. 06. 2011 nenulda jmeno (reakcí: 0)
18. 06. 2011 amitka Jména (reakcí: 0)
16. 06. 2011 sportinka1 meno (reakcí: 0)
14. 06. 2011 ad + (reakcí: 0)
13. 06. 2011 Jokerka :-) (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Adidas Osvěžující sprej do bot Shoe Refresh

Adidas Osvěžující sprej do bot Shoe Refresh

Pro pocit čistoty a svěžesti po celý den!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 27. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Lev

27. 02. 2017 Horoskop Lev

Když se přestaneš jednou provždy opírat o berličky a začneš jednat jen sama za sebe, zjistíš, že ten, který ti neustá... Celý horoskop

Karta dne

Královna pentaklu
Dnešek bys měla zaměřit na péči o své zdraví a tělo. Pokud již delší dobu přemýšlíš nad změnou stravovacích zvyků a láká tě být na chvíli vegetariánem nebo přejít na r...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, stárnutí i nevěra an...

Byla jsi někdy nevěrná? Nebo někdy někdo byl nevěrný tobě? Ať už jsi byla ty sama hlavní aktérkou nebo tou, které byl...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist