Femina.cz » Magazín » Rodina a děti » Jak vybírat hry pro děti

Jak vybírat hry pro děti

Jak vybírat hry pro děti

Magazín: Rodina a děti | Komerční prezentace | vydáno 07. 12. 2015

Hračky nejsou jen zábava, ale také pomáhají dětem objevovat svět kolem nich. Hraní je dokonce nezbytné pro jejich zdravý vývoj a růst, protože je učí řešit problémy, sociální interakci, rozvíjet logické myšlení i motorické schopnosti. Hračky mají pro děti velký význam, a měly by se proto vybírat s pečlivostí. Základní orientační vodítko pro výběr hry je věk. Tohoto pravidla se však rodiče nemusí držet za každou cenu, zvláště u bystrých, vyspělých potomků je lepší řídit se přímo podle jejich preferencí.

Batole

Čím je dítě menší, tím barevnější hračky má v oblibě. Už i batole ocení hýbající se barevné obrázky – sice nemusí rozumět obsahu, nezná jednotlivé předměty, přesto je se zájmem sleduje. „V tomto věku je dobré myslet i na rozvoj jemné motoriky, k níž jsou vhodné klasické dřevěné stavebnice, které trénují úchop celou dlaní a současně dávají prostor pro vlastní tvorbu,“ doporučuje dětský psycholog Václav Mertin. V této vývojové etapě jsou tak nejvděčnějšími hračkami stavebnice a kostky.

Předškolní věk

Děti v mladším školním věku začínají pozorovat a chápat činnost dospělých a napodobují ji. Podle Václava Mertina je dobré začít se skládačkami: „Nejprve doporučuji začít s jednoduchými, na kterých jsou dítěti známé motivy. Vůbec nevadí, když chce dítě skládání opakovat i přesto, že je zřejmé, že už konkrétní skládanky dobře zvládá.“  

Dětské vnímání a poznávání okolního světa ve starším předškolním věku je již tak bohaté, že si dovede pomocí vhodných hraček vytvořit určité prostředí. Na řadu by měly přicházet náročnější stavebnice či skládačky puzzle i zjednodušené deskové hry, např. již pro čtyřleté je určený Junior Labyrinth od značky Ravensburger. Ty bychom zpočátku měli dítěti nabízet – nejlépe s pomocí staršího sourozence, který je už zná a baví ho, nebo za asistence rodičů. Důležitým úkolem na začátku nejsou velké vzdělávací ambice, ale aby se dítě naučilo s ostatními hrát.  

Školní věk

Ve školním věku děti už rozumí hlubším principům skládání a lze je navést i ke složitějším a trojrozměrným skládačkám. „Například ke složení Ravensburger 3D puzzle postačuje i jen mírná zručnost, protože vyžadují práci podle přesného návodu. Podporují rozvoj prostorové orientace a jemných motorických dovedností. Ve výsledku jde o krásné výtvory, které pak poslouží i jako dekorace,“ říká dětský psycholog. 

Zkušenosti s hrami, včetně deskových, jsou zvláště v tomto období důležité. Václav Mertin vysvětluje: „Dítě se učí, že hra má nějaké pořadí hráčů, pravidla, kterými je nutné se řídit. Zažívá radost z vítězství a učí se pozvolna i prohrávat. Ze začátku hraje pod heslem: ‚Lepší vrabec v hrsti, než holub na střeše‘, ale postupně se učí strategickému uvažování, je ochotné riskovat, prohrát teď trochu, aby za chvíli mohlo vyhrát hodně.“  U většiny deskových her můžeme manipulovat s podmínkami nebo obtížností, takže si hru vychutná i dítě o něco mladší, tak i „superhráč“. Navíc dochází při společném hraní k rozvoji sociálních vztahů a komunikačních dovedností. Největším přínosem deskových her je tak posilování soudržnosti rodiny, protože mezi jednotlivými úkoly vzniká prostor na povídání, kdy rodiče mohou s dětmi probrat různá témata, na něž se jinak nedostává čas.   

Základem pro hraní je však nerušený a volný čas, protože je pro rozvoj dítěte důležité, aby si mohlo nějakou dobu hrát absolutně po svém. „Jestliže ho neustále převádíme od jedné činnosti ke druhé, tak, byť se jedná o činnosti zajímavé a didakticky podnětné, nemá čas na tuto volnou hru a do jisté míry omezujeme některé aspekty jeho rozvoje,“ dodává dětský psycholog Václav Mertin. 

Další články z rubriky

Komentáře (1)

Datum Autor Nadpis
21. 06. 2016 Iva Kreativní sady (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

XPel Hydratační mýdlo na ruce Coconut Water

XPel Hydratační mýdlo na ruce Coconut Water

Intenzivně hydratuje...

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 17. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Býk

20. 02. 2017 Horoskop Býk

Máš doslova a do písmene štěstí ve svých rukou, cokoliv podnikneš, dovedeš k úspěchu. Nemusíš se bát ani náročných úk... Celý horoskop

Karta dne

Osm pentaklu
Nyní jsi v období, kdy můžeš dokázat a předvést, jaké talenty v tobě „dřímají“. Máš velkou příležitost dosáhnout úspěchu ve všech oblastech, o kterých máš pochybnosti ...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Módní policie

TOPlist