Femina.cz » Magazín » Rodina a děti » Jak vybírat hry pro děti

Jak vybírat hry pro děti

Jak vybírat hry pro děti

Magazín: Rodina a děti | Komerční prezentace | vydáno 07. 12. 2015

Hračky nejsou jen zábava, ale také pomáhají dětem objevovat svět kolem nich. Hraní je dokonce nezbytné pro jejich zdravý vývoj a růst, protože je učí řešit problémy, sociální interakci, rozvíjet logické myšlení i motorické schopnosti. Hračky mají pro děti velký význam, a měly by se proto vybírat s pečlivostí. Základní orientační vodítko pro výběr hry je věk. Tohoto pravidla se však rodiče nemusí držet za každou cenu, zvláště u bystrých, vyspělých potomků je lepší řídit se přímo podle jejich preferencí.

Batole

Čím je dítě menší, tím barevnější hračky má v oblibě. Už i batole ocení hýbající se barevné obrázky – sice nemusí rozumět obsahu, nezná jednotlivé předměty, přesto je se zájmem sleduje. „V tomto věku je dobré myslet i na rozvoj jemné motoriky, k níž jsou vhodné klasické dřevěné stavebnice, které trénují úchop celou dlaní a současně dávají prostor pro vlastní tvorbu,“ doporučuje dětský psycholog Václav Mertin. V této vývojové etapě jsou tak nejvděčnějšími hračkami stavebnice a kostky.

Předškolní věk

Děti v mladším školním věku začínají pozorovat a chápat činnost dospělých a napodobují ji. Podle Václava Mertina je dobré začít se skládačkami: „Nejprve doporučuji začít s jednoduchými, na kterých jsou dítěti známé motivy. Vůbec nevadí, když chce dítě skládání opakovat i přesto, že je zřejmé, že už konkrétní skládanky dobře zvládá.“  

Dětské vnímání a poznávání okolního světa ve starším předškolním věku je již tak bohaté, že si dovede pomocí vhodných hraček vytvořit určité prostředí. Na řadu by měly přicházet náročnější stavebnice či skládačky puzzle i zjednodušené deskové hry, např. již pro čtyřleté je určený Junior Labyrinth od značky Ravensburger. Ty bychom zpočátku měli dítěti nabízet – nejlépe s pomocí staršího sourozence, který je už zná a baví ho, nebo za asistence rodičů. Důležitým úkolem na začátku nejsou velké vzdělávací ambice, ale aby se dítě naučilo s ostatními hrát.  

Školní věk

Ve školním věku děti už rozumí hlubším principům skládání a lze je navést i ke složitějším a trojrozměrným skládačkám. „Například ke složení Ravensburger 3D puzzle postačuje i jen mírná zručnost, protože vyžadují práci podle přesného návodu. Podporují rozvoj prostorové orientace a jemných motorických dovedností. Ve výsledku jde o krásné výtvory, které pak poslouží i jako dekorace,“ říká dětský psycholog. 

Zkušenosti s hrami, včetně deskových, jsou zvláště v tomto období důležité. Václav Mertin vysvětluje: „Dítě se učí, že hra má nějaké pořadí hráčů, pravidla, kterými je nutné se řídit. Zažívá radost z vítězství a učí se pozvolna i prohrávat. Ze začátku hraje pod heslem: ‚Lepší vrabec v hrsti, než holub na střeše‘, ale postupně se učí strategickému uvažování, je ochotné riskovat, prohrát teď trochu, aby za chvíli mohlo vyhrát hodně.“  U většiny deskových her můžeme manipulovat s podmínkami nebo obtížností, takže si hru vychutná i dítě o něco mladší, tak i „superhráč“. Navíc dochází při společném hraní k rozvoji sociálních vztahů a komunikačních dovedností. Největším přínosem deskových her je tak posilování soudržnosti rodiny, protože mezi jednotlivými úkoly vzniká prostor na povídání, kdy rodiče mohou s dětmi probrat různá témata, na něž se jinak nedostává čas.   

Základem pro hraní je však nerušený a volný čas, protože je pro rozvoj dítěte důležité, aby si mohlo nějakou dobu hrát absolutně po svém. „Jestliže ho neustále převádíme od jedné činnosti ke druhé, tak, byť se jedná o činnosti zajímavé a didakticky podnětné, nemá čas na tuto volnou hru a do jisté míry omezujeme některé aspekty jeho rozvoje,“ dodává dětský psycholog Václav Mertin. 

Další články z rubriky

Komentáře (1)

Datum Autor Nadpis
21. 06. 2016 Iva Kreativní sady (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Dove Antiperspirant sprej Original Deo

Dove Antiperspirant sprej Original Deo

Hydratuje a vyživuje pokožku...

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 26. 10. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Vodnář

26. 10. 2016 Horoskop Vodnář

Dnes budeš přelétavá jako motýl. Chvíli budeš chtít pracovat, chvíli odpočívat, za chvíli si zase číst. Budeš dělat v... Celý horoskop

Karta dne

Pět pentaklu
Pocity, že se ti v životě nedaří, nebo že jsi nic nedokázala, v tobě probudí smutek a beznaděj. Sama velmi dobře víš, že takové myšlenky nejsou k ničemu, pouze tě odvá...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Halloweenský týden i výklady karet na Fem...

Nový týden bude nejen o den kratší, protože nás v pátek čeká svátek, ale také u nás na Femině ve znamení Halloweenu. ...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist