Femina.cz » Magazín » Rodina a děti » Jak rozvíjet dovednosti předškoláků, aby je to bavilo? Zkus stolní hry

Jak rozvíjet dovednosti předškoláků, aby je to bavilo? Zkus stolní hry

Jak rozvíjet dovednosti předškoláků, aby je to bavilo? Zkus stolní hry

Magazín: Rodina a děti | Komerční prezentace | vydáno 07. 12. 2015

Dětské slovní hry do posledního písmene naplňují úsloví „kdo si hraje, nezlobí.“ A hrát si už dnes může skutečně každý, včetně těch úplně nejmenších – doslova od kolébky. Se svým dva roky starým potomkem si můžeš zahrát třeba chytrou hru Kde je Peppa? na motivy populárního dětského pořadu.

Hra obsahuje figurku prasátka Peppy, která mluví. Rodič prasátko někam schová a z připravených karet vytvoří nápovědu, kde Peppu hledat. Peppa pak malému hledači pomáhá tím, že se občas ze svého úkrytu ozve. Kde je Peppa? by se dala připodobnit ke hře na schovávanou bez rizika, že se ztratí dítě (nebo rodič), což je rozhodně vítaným bonusem.

Až nám malý hráč trochu povyroste, a budou mu třeba tři roky, můžeme s ním začít hrát Pohádkohraní. V něm nalezneš návody na nejrůznější hry, spoustu hádanek nebo otázek na oblíbené pohádky. V Pohádkohraní jsou jednotlivé aktivity odstupňované podle věku a najde se tak něco skoro pro každého. 

A až se protočí čtyři roční období a potomek oslaví čtvrté narozeniny, třeba mezi dárky najde nějakou hru v kostce – Moje první obrázky, aby si procvičil paměť, Abecedu, aby se učil písmenka. Hry v kostce se zaměřují na krátkodobou paměť – hráč má vždy několik sekund, aby si zapamatoval co nejvíce věcí na obrázku, a následně musí odpovědět na otázku, která se obrázku týká. Mezi jejich přednosti patří zejména svižná hratelnost a krátká herní doba, při níž se dítě ani nestihne začít nudit.

S kamarády si pak může zahrát třeba Párty alias junior, dětskou variaci na známou hru Párty alias, kde děti pro svoje spoluhráče popisují, předvádějí nebo malují zadaná slova, jak z běžného života, tak z říše pohádek. Prostřednictvím Párty alias junior tak děti rozvíjí nejen svoje vyjadřovací schopnosti, ale i slovní zásobu a fantazii.

A za další rok se může malý princ či princezna zabavit u hry Ubongo junior. Ta se zaměřuje na prostorovou představivost a schopnost se rychle rozhodovat, když dává malému (ale i velkému) hráči za úkol skládat různorodé dílky se zvířaty do obrazců na kartách. Za úspěšně vyřešené hlavolamy poté hráči získávají barevné drahokamy, protože co by to bylo za úspěch, kdyby za něj nebyla pořádná odměna? Celá stovka hlavolamů vám nějakou tu chvíli vydrží, a kromě toho Ubongo je k dispozici i ve verzi pro starší hráče, která se dá s juniorskou kombinovat.

Hry, stejně jako láska, zkrátka kvetou v každém věku a zábavně strávené chvíle u stolních her si zajisté se svými potomky užiješ, i v případě, že ještě nechodí ani do školy.

Další články z rubriky

Komentáře (1)

Datum Autor Nadpis
12. 01. 2016 Iva Hry (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Lancome Tvarující řasenka Grandiôse Extrême

Lancome Tvarující řasenka Grandiôse Extrême

Vykouzlí extrémně temné a dokonalé řasy...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 23. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Střelec

23. 03. 2017 Horoskop Střelec

Dnes se tě bude snažit kolega v práci vydírat. Nepřistupuj na to, ať už se mezi vámi stalo cokoliv, udělal by ti ze ž... Celý horoskop

Karta dne

Síla
Přichází období, kdy s velmi jasnou přesností víš, jak využít svoji vnitřní sílu a ženskou energii k získání všeho, oč jsi až doposud bez úspěchu usilovala. Když spojí...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Módní policie

TOPlist