Femina.cz » Magazín » Rodina a děti » Hormonální antikoncepce: ano nebo ne?

Hormonální antikoncepce: ano nebo ne?

Hormonální antikoncepce: ano nebo ne?

Magazín: Rodina a děti | autor: Tereza Líbalová | vydáno 08. 07. 2013

To je otázka...většina odborníků odpoví Ano, ale…Jak to s tou hormonální antikoncepcí vlastně je, kdy nám může pomoci a kdy naopak uškodit? A nechat ji předepsat dceři? Na tyto otázky a další jsme se snažili najít odpověď.

Hormonální antikoncepce byl opravdu vynález století. Konečně mohly i ženy začít myslet na svoji ochranu a plánovat rodičovství dopředu. Podle WHO – Světové zdravotnické organizace – užívá antikoncepční pilulky na celém světě přes 100 miliónů žen. Poprvé světlo světa spatřila tato „zázračná“ pilulka v roce 1960. Nejdříve se k ní dostaly pouze vdané ženy s poruchou cyklu, o dalších 7 let později ji mohly využívat také svobodné ženy – zvláště v USA. Odtud se pak rozšířila do celého světa. To je zhruba historie vzniku pilulky, ale jaké má podle odborníků pozitiva a negativa?

Je to pohodlné!
Hlavní výhodou antikoncepční pilulky je pohodlnost…žena či dívka si prostě zobne a starost o nechtěné početí je zažehnána. Nikdo se dále už nemusí o nic starat. Většinou s takovým řešením souhlasí i matky mladých dívek, které začínají žít svůj sexuální život. Jenže právě u těchto slečen je užívání antikoncepce podle některých odborníků rizikové – zvláště to dlouhodobé. Lékaři se pak s takovými ženami setkávají po 15 letech, když řeší problém s neplodností. Má na to antikoncepce vliv, nebo je to jen blafování? Rozhodně můžeme říct, že není jednoduché říct ano, nebo ne. Svět prostě není jen černý a bílý. Vždy totiž záleží na mnoha okolních faktorech.

Sex je někdy fuška. Mám se milovat unavená?

Sex je někdy fuška. Mám se milovat unavená?

Je lepší alespoň nějaký sex než žádný? A máme se do milování nutit, když po perném dni téměř usín...

Zjistili jsme:
Podle výzkumu Sexuologického ústavu 3% párů užívají jako antikoncepci výpočet plodných a neplodných dnů, uživatelek HA je 48% a v Praze dokonce 70%.

Pro mladé jen výjimečně
Stále více mladých dívek si chodí do ordinace gynekologů pro „recept na prášky“. Důvody jsou prosté – kromě toho sexuálního – dívka ví přesně, kdy přijdou měsíčky, upravuje se délka a bolestivost cyklu, hormony působí pozitivně také na pleť a skrývají další „výhody“. Přitom dodnes neexistují studie, které by dlouhodobě sledovaly a srovnávaly zdravotní stav žen užívajících antikoncepci a žen s přirozeným menstruačním cyklem. Lékaři pak dívkám předepisují prášky hlavně kvůli řešení nepravidelného cyklu. A v tom je právě ten největší háček. V mnoha případech se totiž cyklus dívky ani neměl šanci pořádně ustálit. Pilulky vlastně přirozený cyklus zastavují a pravidelné krvácení je uměle nastavené. Pilulky tak u mladých dívek vlastně mohou ovlivnit přirozený cyklus na dlouhé roky a tím jej poškodit. Mnoho žen v ordinacích lékařů léčících se pro neplodnost má zkušenosti s dlouhodobým užíváním HA. Ta totiž od počátku zasahuje do hormonální rovnováhy organismu a přitom menstruační cyklus potřebuje čas na to, aby dozrál. U dospělých žen je tomu jinak – jejich přirozený cyklus je nastavený, a proto jeho potlačení na pár let pak není takovým problémem. Často se po vysazení antikoncepce během nejdéle půl roku vrací do normálu a plodnost není ohrožena.

Buďte hezká do plavek. Zkuste cviky proti celulitidě

Buďte hezká do plavek. Zkuste cviky proti celulitidě

Neexistuje snad žena, která by si kriticky neprohlížela v zrcadle zadní partie. Tam, kde nejsou t...

Jaká jsou další rizika?
S dlouhodobým užíváním antikoncepce je spojeno riziko plicní embolie a trombóz, zvláště tehdy kouří-li pacientka. V takovém případě by gynekolog měl navrhnout jinou možnost ochrany proti těhotenství a zhodnotit všechna pro a proti. Ví se, že každé dlouhodobější užívání kombinované hormonální léčby představuje určitá zdravotní rizika. Dokonce se na internetu objevila doslovná citace ze stránek farmaceutické společnosti vyrábějící hormonální antikoncepci: „Užívání jakékoli kombinované hormonální antikoncepce představuje určitá rizika, která mohou vést k invaliditě nebo mít i smrtelné následky.“ Antikoncepce navíc může snižovat ženské libido, u některých žen může vést k zadržování vody a tím k nechtěnému přibírání, někdy také může způsobovat bolesti hlavy. Často se těchto problémů zbavíte, když si necháte předepsat jiné pilulky. Jako další rizika se objevují také deprese a nádory, ale to žádná studie nepotvrdila a odborníci se k tomu staví jako k mýtu.

A co pozitiva?
Ani ty u užívání HA rozhodně nechybí. Jde hlavně o již výše zmíněnou ochranu před nechtěným početím. Díky hormonální antikoncepci se velmi snížil počet potratů. Antikoncepce také tlumí projevy premenstruačního syndromu, který dokáže pěkně otrávit život žen a také mužů, zmírňuje bolestivost při menstruaci, působí na pleť, menší je prý riziko vzniku cyst a zánětů dělohy či vejcovodů. Hormonální antikoncepce navíc už není jen ve formě pilulek, ale také jako injekce, náplasti, nitroděložní tělíska či podkožní implantáty. 

Zjistili jsme:
Co by lékaře mělo zajímat, při výběru vhodné antikoncepce právě pro vás:

 • věk
 • anamnéza pacientky, rodinné zatížení (rakovina, atd.)
 • kouření a problémy s pletí
 • potíže s menstruačním cyklem
 • výsledky krevních testů, které vám udělá
 • vaše přání

Antikoncepci velké ano!
Určitě vás teď nebudeme přesvědčovat o tom, abyste antikoncepci nebrala, nebo abyste ji nedala své dceři. Jde jen o to, zhodnotit všechna pro a proti a komunikovat s lékařem. Žena, která má již děti, jistě ocení jednoduchou a pohodlnou formu ochrany, dívka, která dospívá s ní i její menstruační cyklus a zároveň pravidelně sexuálně nežije, si vystačí s kondomem. Ten ji zároveň ochrání od pohlavně přenosných chorob. Možností ochrany je navíc velké množství, a to hormonální i nehormonální.

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (8)

Datum Autor Nadpis
18. 07. 2016 Jana ja (reakcí: 2)
17. 03. 2015 Silva horm.antikoncepce ano (reakcí: 0)
21. 08. 2013 soffka ... (reakcí: 0)
15. 07. 2013 nkveta ... (reakcí: 0)
09. 07. 2013 lidka2 . (reakcí: 0)
09. 07. 2013 Bobina1 - (reakcí: 0)
07. 07. 2013 viki11 antikoncepce (reakcí: 0)
05. 07. 2013 lucik21 ... (reakcí: 2)

Testy kosmetiky

Avon Vyživující tělový krém s mateří kašičkou Care

Avon Vyživující tělový krém s mateří kašičkou Care

Intenzivně hydratuje pokožku...

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 29. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Střelec

30. 03. 2017 Horoskop Střelec

Jsi plná tvůrčí energie a elánu, můžeš se těšit na skvělé chvíle v kruhu rodinném i velmi milé přátelské setkání. Nas... Celý horoskop

Karta dne

Císařovna
Jsi připravená na to, abys mohla výrazně zlepšit svůj dosavadní život, může se stát mnohem lepším a veselejším. Neboj se přijmout nabídku od své kamarádky či nadřízené...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
 • Duchovno
 • Výklad tarotů
 • Magické obrázky
 • Andělské karty
 • Výklad pomocí kamenů
 • Partnerské vztahy
 • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Módní policie

TOPlist