Femina.cz » Magazín » Rodina a děti » Hormonální antikoncepce: ano nebo ne?

Hormonální antikoncepce: ano nebo ne?

Hormonální antikoncepce: ano nebo ne?

Magazín: Rodina a děti | autor: Tereza Líbalová | vydáno 08. 07. 2013

To je otázka...většina odborníků odpoví Ano, ale…Jak to s tou hormonální antikoncepcí vlastně je, kdy nám může pomoci a kdy naopak uškodit? A nechat ji předepsat dceři? Na tyto otázky a další jsme se snažili najít odpověď.

Hormonální antikoncepce byl opravdu vynález století. Konečně mohly i ženy začít myslet na svoji ochranu a plánovat rodičovství dopředu. Podle WHO – Světové zdravotnické organizace – užívá antikoncepční pilulky na celém světě přes 100 miliónů žen. Poprvé světlo světa spatřila tato „zázračná“ pilulka v roce 1960. Nejdříve se k ní dostaly pouze vdané ženy s poruchou cyklu, o dalších 7 let později ji mohly využívat také svobodné ženy – zvláště v USA. Odtud se pak rozšířila do celého světa. To je zhruba historie vzniku pilulky, ale jaké má podle odborníků pozitiva a negativa?

Je to pohodlné!
Hlavní výhodou antikoncepční pilulky je pohodlnost…žena či dívka si prostě zobne a starost o nechtěné početí je zažehnána. Nikdo se dále už nemusí o nic starat. Většinou s takovým řešením souhlasí i matky mladých dívek, které začínají žít svůj sexuální život. Jenže právě u těchto slečen je užívání antikoncepce podle některých odborníků rizikové – zvláště to dlouhodobé. Lékaři se pak s takovými ženami setkávají po 15 letech, když řeší problém s neplodností. Má na to antikoncepce vliv, nebo je to jen blafování? Rozhodně můžeme říct, že není jednoduché říct ano, nebo ne. Svět prostě není jen černý a bílý. Vždy totiž záleží na mnoha okolních faktorech.

Sex je někdy fuška. Mám se milovat unavená?

Sex je někdy fuška. Mám se milovat unavená?

Je lepší alespoň nějaký sex než žádný? A máme se do milování nutit, když po perném dni téměř usín...

Zjistili jsme:
Podle výzkumu Sexuologického ústavu 3% párů užívají jako antikoncepci výpočet plodných a neplodných dnů, uživatelek HA je 48% a v Praze dokonce 70%.

Pro mladé jen výjimečně
Stále více mladých dívek si chodí do ordinace gynekologů pro „recept na prášky“. Důvody jsou prosté – kromě toho sexuálního – dívka ví přesně, kdy přijdou měsíčky, upravuje se délka a bolestivost cyklu, hormony působí pozitivně také na pleť a skrývají další „výhody“. Přitom dodnes neexistují studie, které by dlouhodobě sledovaly a srovnávaly zdravotní stav žen užívajících antikoncepci a žen s přirozeným menstruačním cyklem. Lékaři pak dívkám předepisují prášky hlavně kvůli řešení nepravidelného cyklu. A v tom je právě ten největší háček. V mnoha případech se totiž cyklus dívky ani neměl šanci pořádně ustálit. Pilulky vlastně přirozený cyklus zastavují a pravidelné krvácení je uměle nastavené. Pilulky tak u mladých dívek vlastně mohou ovlivnit přirozený cyklus na dlouhé roky a tím jej poškodit. Mnoho žen v ordinacích lékařů léčících se pro neplodnost má zkušenosti s dlouhodobým užíváním HA. Ta totiž od počátku zasahuje do hormonální rovnováhy organismu a přitom menstruační cyklus potřebuje čas na to, aby dozrál. U dospělých žen je tomu jinak – jejich přirozený cyklus je nastavený, a proto jeho potlačení na pár let pak není takovým problémem. Často se po vysazení antikoncepce během nejdéle půl roku vrací do normálu a plodnost není ohrožena.

Buďte hezká do plavek. Zkuste cviky proti celulitidě

Buďte hezká do plavek. Zkuste cviky proti celulitidě

Neexistuje snad žena, která by si kriticky neprohlížela v zrcadle zadní partie. Tam, kde nejsou t...

Jaká jsou další rizika?
S dlouhodobým užíváním antikoncepce je spojeno riziko plicní embolie a trombóz, zvláště tehdy kouří-li pacientka. V takovém případě by gynekolog měl navrhnout jinou možnost ochrany proti těhotenství a zhodnotit všechna pro a proti. Ví se, že každé dlouhodobější užívání kombinované hormonální léčby představuje určitá zdravotní rizika. Dokonce se na internetu objevila doslovná citace ze stránek farmaceutické společnosti vyrábějící hormonální antikoncepci: „Užívání jakékoli kombinované hormonální antikoncepce představuje určitá rizika, která mohou vést k invaliditě nebo mít i smrtelné následky.“ Antikoncepce navíc může snižovat ženské libido, u některých žen může vést k zadržování vody a tím k nechtěnému přibírání, někdy také může způsobovat bolesti hlavy. Často se těchto problémů zbavíte, když si necháte předepsat jiné pilulky. Jako další rizika se objevují také deprese a nádory, ale to žádná studie nepotvrdila a odborníci se k tomu staví jako k mýtu.

A co pozitiva?
Ani ty u užívání HA rozhodně nechybí. Jde hlavně o již výše zmíněnou ochranu před nechtěným početím. Díky hormonální antikoncepci se velmi snížil počet potratů. Antikoncepce také tlumí projevy premenstruačního syndromu, který dokáže pěkně otrávit život žen a také mužů, zmírňuje bolestivost při menstruaci, působí na pleť, menší je prý riziko vzniku cyst a zánětů dělohy či vejcovodů. Hormonální antikoncepce navíc už není jen ve formě pilulek, ale také jako injekce, náplasti, nitroděložní tělíska či podkožní implantáty. 

Zjistili jsme:
Co by lékaře mělo zajímat, při výběru vhodné antikoncepce právě pro vás:

 • věk
 • anamnéza pacientky, rodinné zatížení (rakovina, atd.)
 • kouření a problémy s pletí
 • potíže s menstruačním cyklem
 • výsledky krevních testů, které vám udělá
 • vaše přání

Antikoncepci velké ano!
Určitě vás teď nebudeme přesvědčovat o tom, abyste antikoncepci nebrala, nebo abyste ji nedala své dceři. Jde jen o to, zhodnotit všechna pro a proti a komunikovat s lékařem. Žena, která má již děti, jistě ocení jednoduchou a pohodlnou formu ochrany, dívka, která dospívá s ní i její menstruační cyklus a zároveň pravidelně sexuálně nežije, si vystačí s kondomem. Ten ji zároveň ochrání od pohlavně přenosných chorob. Možností ochrany je navíc velké množství, a to hormonální i nehormonální.

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (8)

Datum Autor Nadpis
18. 07. 2016 Jana ja (reakcí: 2)
17. 03. 2015 Silva horm.antikoncepce ano (reakcí: 0)
21. 08. 2013 soffka ... (reakcí: 0)
15. 07. 2013 nkveta ... (reakcí: 0)
09. 07. 2013 lidka2 . (reakcí: 0)
09. 07. 2013 Bobina1 - (reakcí: 0)
07. 07. 2013 viki11 antikoncepce (reakcí: 0)
05. 07. 2013 lucik21 ... (reakcí: 2)

Testy kosmetiky

Goldwell Lak na vlasy pro objem Stylesign Volume

Goldwell Lak na vlasy pro objem Stylesign Volume

Maximální fixace a dlouhotrvající objem!

Testy kosmetiky: Vlasová | vydáno 09. 12. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Panna

10. 12. 2016 Horoskop Panna

Situaci, kterou se snažíš vyřešit, komplikuje mnoho nešťastných náhod, nic se ti nedaří zrealizovat ani dokončit. Vez... Celý horoskop

Karta dne

Poustevníik
Ve tvém současném stavu bude zapotřebí zvážit všechny možnosti, neukvapuj se v žádném rozhodnutí a dovol si na chvíli poodstoupit stranou, abys mohla případné nedostat...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
 • Duchovno
 • Výklad tarotů
 • Magické obrázky
 • Andělské karty
 • Výklad pomocí kamenů
 • Partnerské vztahy
 • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Výklady karet, láska i Vánoce aneb Nový t...

Taky už tě tak stresuje, jak nezadržitelně se Vánoce blíží? Začínáš panikařit, protože ještě nemáš nakoupené všechny ...

Celý článek

Módní policie

Bydlete lépe s Living.cz

TOPlist