Femina.cz » Magazín » Rodina a děti » Druhé dítě? Zvládnete to levou zadní!

Druhé dítě? Zvládnete to levou zadní!

Druhé dítě? Zvládnete to levou zadní!

Magazín: Rodina a děti | autor: Petra M. | vydáno 12. 11. 2012

Když jsem nastupovala na první mateřskou, byla jsem plná ideálů a nadšení, jak si hned do dvou let pořídíme druhé miminko, aby mezi dětmi nebyl velký věkový rozdíl.

Přeci jen si spolu budou více rozumět. Vpád do reality byl tvrdý a myšlenky na druhé dítko jsem odsunula hluboko do pozadí. Kolotoč nebral konce, a když se situace konečně ustálila a já se mohla svobodně nadechnout i vyspat, malému byly čtyři roky.

Nastoupila jsem do práce a vychutnávala si to. Teprve po roce začaly myšlenky na druhé dítě dotírat znovu. Nechtěla jsem, aby syn zůstal sám, aby byl jedináček. Navíc jsme stále častěji čelili jeho otázkám, proč Vašík bude mít sestřičku a on ne, proč Barunka má bratříčka a on ne. A tak jsme se rozhodli, že se pokusíme o druhé dítě...

Jaký přesně má být věkový rozdíl mezi dětmi, vám nikdo neřekne. Jsou děti, jež dělí pouhý rok a půl či dva, a přesto si vůbec nerozumějí. A jsou takové, které dělí třeba deset let, a nedají jedno na druhé dopustit. Člověku se chce říci, že záleží hlavně na rozhodnutí rodičů, ale ve skutečnosti je to spíš na přírodě. Když už jste rozhodnutí druhé dítko mít, jste si jisti, že to společnými silami zvládnete.

Zapojte celou rodinu

Horší je, když přijde druhé těhotenství nečekaně. Najednou nevíte, zda se máte radovat, nebo bát, jestli to vůbec zmůžete. Zvládnout dvě děti, domácnost i manžela nebývá jednoduché. Proto se nebojte požádat o pomoc své okolí. První v řadě by měl stát manžel. I babičky si však mohou vzít kočárek na procházku, abyste měla čas věnovat se staršímu dítěti. To se třeba po celou dobu těhotenství na sourozence těšilo, jenže najednou zjistí, že na miminko se soustředí veškerá pozornost a na něj nějak nezbývá čas.

Podle psychologů je velmi důležité nechat starší dítě spolupracovat. Dopřejte mu asistenci při koupání, dovolte mu mladšího sourozence po koupeli namazat či dát mu dudlík, když pláče. Nechte je důležitě tlačit kočárek i chlubit se novým přírůstkem do rodiny.

Finance mohou být problém

Problém, který řeší mladé rodiny ze všech úhlů, jsou dozajista finance. I když se rodičovský příspěvek zvýšil, jeho úroveň není dlouhodobě jistá. Zvládnout čtyřčlennou domácnost se dvěma malými dětmi je občas finančně velmi náročné. Nezbavujte se tedy všech věcí, které už vaše starší dítě odnosilo. Poděděné oblečení vám ušetří spoustu výdajů. Podobně se můžete rozhlédnout po bazarech, třeba i na internetu, kde najdete za solidní ceny doslova poklady.

A co vy? Jak jste zvládala druhé dítě? Bez problémů  a nechápavě kroutíte hlavou nad maminkami, které podle vás ve všem vidí jen složitosti? Nebo to byl fofr, ale s odstupem času můžete říct, že to za to stálo? Jste snad jedna z těch, kterým se ke staršímu dítku místo jednoho narodily hned dvě?

Další články z rubriky

Komentáře (10)

Datum Autor Nadpis
05. 04. 2014 Evenka Druhé dítě (reakcí: 0)
27. 01. 2013 Lenka Dvě děti (reakcí: 0)
28. 11. 2012 jess :( (reakcí: 0)
17. 11. 2012 manislava když (reakcí: 0)
13. 11. 2012 lidka2 + (reakcí: 0)
13. 11. 2012 lucik21 ... (reakcí: 0)
12. 11. 2012 Darkwood Druhé dítě? Zvládnete... (reakcí: 0)
12. 11. 2012 Bobina1 - (reakcí: 0)
12. 11. 2012 Peggy89 . (reakcí: 1)
12. 11. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Adidas Osvěžující sprej do bot Shoe Refresh

Adidas Osvěžující sprej do bot Shoe Refresh

Pro pocit čistoty a svěžesti po celý den!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 27. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Lev

27. 02. 2017 Horoskop Lev

Když se přestaneš jednou provždy opírat o berličky a začneš jednat jen sama za sebe, zjistíš, že ten, který ti neustá... Celý horoskop

Karta dne

Královna pentaklu
Dnešek bys měla zaměřit na péči o své zdraví a tělo. Pokud již delší dobu přemýšlíš nad změnou stravovacích zvyků a láká tě být na chvíli vegetariánem nebo přejít na r...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, stárnutí i nevěra an...

Byla jsi někdy nevěrná? Nebo někdy někdo byl nevěrný tobě? Ať už jsi byla ty sama hlavní aktérkou nebo tou, které byl...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist