Femina.cz » Magazín » Rodina a děti » Dobrovolně na rizikové těhotenství? Šílenost!

Dobrovolně na rizikové těhotenství? Šílenost!

Dobrovolně na rizikové těhotenství? Šílenost!

Magazín: Rodina a děti | autor: Hana Dragounová | vydáno 03. 06. 2014

Rizikové těhotenství dokáže vystrašit leckterou nastávající maminku. Stále však existuje vysoké procento žen, které si ale rizikové těhotenství „nechají napsat“ úplně dobrovolně. Opravdu je to tak báječné, zůstat v těhotenství doma?

Vypadá to velice lákavě – nemuset chodit do práce a mít spoustu volného času. Někteří lékaři mají až 80% těhotných pacientek na rizikovém těhotenství. Ne všechny ale mají skutečný zdravotní důvod zůstat doma. „Celé těhotenství se mě všichni udiveně ptali, jestli fakt chodím ještě do práce. Vůbec nechápali, že chci pracovat co nejdéle,“ říká devětadvacetiletá Jana.

Horší než domácí vězení

Žena na rizikovém těhotenství už nemá takové výhody, jako dříve. Pohlíží se na ni jako na pacienta, který musí dodržovat léčebný režim. Oproti dřívější praxi mají nyní těhotné ženy omezeny vycházky jen na 6 hodin denně, ale ne každý lékař této maximální hranice využije. Může se tak stát, že se těhotná žena dostane ven na 2 hodiny a pak zase rychle domů. Dokonce i ti, kterým soud uloží domácí vězení, jsou na tom lépe. Domov nesmí opustit od 20 do 5 hodin, kdežto těhotné mají zákaz vycházení od 19 do 7 hodin!

Dovolená s písemným souhlasem

Pokud chce nastávající maminka na rizikovém těhotenství někam odjet třeba na víkend, musí mít písemné svolení od svého ošetřujícího lékaře. Dovolená v zahraničí je ještě komplikovanější – musí ji povolit úřady. Obecně ale platí, že na neschopence člověk nemusí být v místě svého trvalého bydliště, ale na adrese, kterou nahlásí lékaři. Takže pokud chce těhotná žena strávit celé léto třeba na chatě, stačí to oznámit svému doktorovi. 

6 zaručených způsobů, jak sbalit každého chlapa

6 zaručených způsobů, jak sbalit každého chlapa

Že mají výhradně krásné ženy větší šanci získat každého, kdo se jim zamane? Omyl! Tajemství úspěc...

Kontroly chodí i na těhotné

Jedním z mýtů o těhotenství je ten, že kontroly nechodí na těhotné ženy. Omyl. Kontroly mohou přijít na kohokoliv, kdo je v pracovní neschopnosti, a těhotné nemají v tomto ohledu žádné úlevy. Dokonce ani výmluvy na nefunkční zvonek nebo spánek nemají šanci na úspěch. Pokud kontrola ženu doma nezastihne, může dojít ke krácení nemocenské nebo dokonce k propuštění ze zaměstnání. „Za celou dobu jsem neměla ani jednu kontrolu, ale to bylo taky možná tím, že sem se mezi tím stěhovala. Dokonce mi ženské z práce radily, jak můžu courat po venku, když si vymyslím, že nefungoval zvonek. Ale pravidla se změnila a i za poruchu zvonku už zodpovídám já. Kvůli tomu jsme hned v den nastěhování pořídili zvonek,“ přiznává třicetiletá Daniela.

Rizikové těhotenství jde do peněz

Když těhotná žena zvažuje, jestli zůstat doma nebo chodit do práce, hrají velkou roli finance. Rizikové těhotenství se z tohoto pohledu bere jako normální nemocenská -  3 dny se neplatí nic, další pracovní dny vyplácí zaměstnavatel náhradu mzdy a od 15. dne už sociálka vyplácí jen asi 60% měsíčního příjmu. Na mateřskou dovolenou lze jít nejdříve 8 týdnů před plánovaným termínem porodu, do té doby se musí žena spokojit s nemocenskou. Teda pokud nevyužila připojištění. Některé pojišťovny nabízejí speciální produkty pro ženy s ohledem na těhotenství, rizika porodu nebo právě pro případ pracovní neschopnosti.

Jak pracovat v těhotenství?

Některé ženy zůstávají doma na rizikovém těhotenství proto, že je jejich práce fyzicky nebo psychicky náročná natolik, že ji už nemohou dále vykonávat. To je ale chyba. Zaměstnavatel má povinnost těhotnou zaměstnankyni přeřadit na lehčí práci. Pokud by za tuto práci náležel nižší plat, má žena nárok na vyrovnávací příspěvek v těhotenství a mateřství

Další možností je práce z domu. V případě, že žena může svoji práci vykonávat z domu a zaměstnavatel je tomu nakloněn, je to skvělý kompromis. Nastávající maminka zůstává v pohodlí domova, nepřijde o finance a nemá žádná omezení ohledně vycházek.

A co vy? Šla byste dobrovolně v těhotenství na neschopenku? 

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (18)

Datum Autor Nadpis
07. 03. 2017 Kristýna Špatné zaměstnání (reakcí: 0)
25. 02. 2017 Denisa Nemocna "maminka" (reakcí: 0)
15. 02. 2016 Ivka Zůstat doma, proč ne .. (reakcí: 0)
03. 01. 2016 Terez Ráa bych pracovala, ale! (reakcí: 0)
19. 12. 2015 Terka ANO (reakcí: 0)
22. 10. 2015 Tere Ano i ne (reakcí: 0)
29. 07. 2015 Gab Záleží na zaměstnání (reakcí: 0)
25. 03. 2015 Veve Rizikové ano (reakcí: 1)
09. 03. 2015 Lena Proč ne? (reakcí: 0)
01. 12. 2014 Lucanek Peníze nejsou všechno (reakcí: 0)
18. 11. 2014 Pavlína H. Vzdy zavisi na povaze zamestnani (reakcí: 0)
26. 09. 2014 Magda :) (reakcí: 0)
07. 08. 2014 martina a co takhle pohled na hrozici riziko (reakcí: 0)
04. 06. 2014 Sylfida . (reakcí: 1)
04. 06. 2014 Lenka rizikové jednoznačně ano (reakcí: 0)
04. 06. 2014 glady ... (reakcí: 0)
04. 06. 2014 Bobina1 - (reakcí: 1)
04. 06. 2014 lucik21 ... (reakcí: 3)

Testy kosmetiky

Lancome Tvarující řasenka Grandiôse Extrême

Lancome Tvarující řasenka Grandiôse Extrême

Vykouzlí extrémně temné a dokonalé řasy...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 23. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Štír

23. 03. 2017 Horoskop Štír

Hned několik mužů se dnes kolem tebe začne motat a ty nebudeš vědět, kterého si vybrat. Neunáhluj se a nech je, ať se... Celý horoskop

Karta dne

Síla
Přichází období, kdy s velmi jasnou přesností víš, jak využít svoji vnitřní sílu a ženskou energii k získání všeho, oč jsi až doposud bez úspěchu usilovala. Když spojí...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Módní policie

TOPlist