Femina.cz » Magazín » Rodina a děti » Děti (v) plastu

Děti (v) plastu

Děti (v) plastu

Magazín: Rodina a děti | autor: Ing. Veronika Vojáčková | vydáno 12. 05. 2008

V dnešní době je velice problematické zorientovat se v tom, co je doopravdy zdravé a prospěšné nejen pro nás, ale hlavně pro naše děti.Současná doba přeje rychlým a pohodlným řešením, o kterých často ani nepřemýšlíme. Není tomu ani deset let, kdy se ještě běžně používaly bavlněné pleny, a dnes už je dítko v látkových plenách docela velkou raritou a jeho maminka pro okolí chudinkou, která tráví veškerý čas praním, věšením a žehlením stohů plen.


Na úvod si připomeňme, kdo tuto změnu způsobil – výrobci jednorázových plen, kteří nás díky masivní reklamě denně přesvědčují o tom, že pro dítě je jejich výrobek to nejlepší. No a která maminka by nedala svému dítěti pocit sucha a pohodlí po celý den, ještě když je to tak pohodlné i pro ni – nemusí přece otročit u pračky a žehličky a může se mateřství věnovat tím intenzivněji.


Většinou jsme si zvykli reklamám nevěřit a nenechat se jimi ovlivnit, tady naše obranné mechanismy selhaly. Neuvědomujeme si ovšem, že jednorázové pleny jsou výhodné hlavně pro nás maminky, děťátka by to asi viděla jinak, kdyby měla dost rozumu a informací.


Argumentů proti jednorázovým plenám je možné vyjmenovat opravdu hodně. Shrňme je do tří základních skupin: ekonomické, ekologické a zdravotní.

 

Ekonomické hledisko je jasné, jednorázové pleny jsou drahé. Maminka proto plenami šetří a snaží se přebalovat co nejméně. Také stráví spoustu času vyhledáváním slev, případně kupuje levnější pleny podřadné kvality.

 

Ekologická problematičnost jednorázových plen vyplývá už z jejich názvu. Každé dítko, do té doby než začne chodit na nočník, vyprodukuje až 1 tunu odpadu (kam se na něj „hrabe“ průměrný Čech, který za tu dobu do popelnice nanosí 600 kg). Pleny se nedají recyklovat. Část se pálí ve spalovnách, zbytek jde na skládky, kde je naši prapotomci najdou ještě za 200–400 let. Zajímavá je i surovinová náročnost jednoho batolátka. Na výrobu „papírových“ plen pro jedno dítě se spotřebuje 250 kg surovin, a papír mezi nimi skutečně není. Jedná se o dřevo a vodu na buničinu, ropu na umělé hmoty a palivo na transport. Nakonec jsou chudinky maminky používající jednorázovky, protože musí těch 250 kg plen sehnat, nakoupit a nanosit domů a 1 tunu zase z domu odnosit.

 

Zdravotní rizika nám reklamy bohužel zatajily, ale lékaři už na ně upozorňují. Díky tomu, že je zadeček v suchu, necítí dítě sice moč a výkaly, to však neznamená, že tam nejsou. Většina dětí je proto opruzená. Kvůli absorpci se do plen používají gely (chemické látky), s nimiž by se jinak dětská prdelka vůbec nemohla setkat. Lékaři také varují před nárůstem výskytu srůstů stydkých pysků u děvčat a před poruchami plodnosti u chlapců, způsobenými zejména vyšší teplotou v jednorázových plenách.


Chcete tedy použít levnější, ekologičtější a zdravější řešení? Zkuste látkové pleny.

V týdnu od 12. do 18. května 2008 se v pražském kině Perštýn koná informační festival o těhotenství, porodu a rodičovství Umění porodit. V rámci sekce Homo Ecologicus se dozvíte o k přírodě šetrné péči o děťátko a budete si moci osahat, nebo alespoň prohlédnout, látkové pleny nové generace, které vás určitě příjemně překvapí.


Podrobnosti se také můžete dozvědět na semináři Látkové pleny moderně, který vede Mgr.Kateřina Havlínová v úterý 13.5.2008 od 14,00 - podrobnosti naleznete zde.

Ing. Veronika Vojáčková
www.respektkporodu.cz

Další články z rubriky

Komentáře (4)

Datum Autor Nadpis
11. 02. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)
11. 02. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)
20. 05. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
25. 03. 2011 aknela11 je (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Nivea Pečující olej do koupele Beauty Oil

Nivea Pečující olej do koupele Beauty Oil

Dopřejte si péči jako v lázních u vás doma!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 23. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Lev

24. 02. 2017 Horoskop Lev

Dnes dostaneš šanci předvést svůj talent někomu velmi vlivnému, kdo by ti dokázal pomoci rozjet kariéru. Máš velkou š... Celý horoskop

Karta dne

Věž
Těžký a náročný den můžeš využít ve svůj prospěch. Může se stát, že se s velkou rychlostí zhroutí něco, co ti již dlouho nesloužilo. Je to nutné ke tvému vývoji, nebra...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Módní policie

TOPlist