Femina.cz » Magazín » Rodina a děti » Děti a správné psaní

Děti a správné psaní

Děti a správné psaní

Magazín: Rodina a děti | autor: Redakce | vydáno 01. 09. 2009

Ten úžasný pocit „zanechat po sobě nesmazatelnou stopu“ si naši potomci často užívají už od útlého dětství. Když takové roční či dvouleté dítko zjistí, jaké báječné dobrodružství je možné prožít s barevnými pastelkami nebo vodovými barvami, nedá se o ně jen tak někým připravit.


Čmárá a maluje rádo, často a hlavně všude. Pokud usoudí, že „titěrný“ kousek papíru je v jeho tvůrčím rozletu až příliš brzdí, snadno objeví, že stejně dobře – ba daleko lépe – jeho tvůrčí posedlosti poslouží deska stolu, čistá bílá zeď, odložená vzácná kniha nebo vlastní bříško.

Touha tyto pusté plochy oživit dekoracemi vlastní výroby je pro malého designéra silnější než obavy z možného trestu.

„Dospělákovi“, který nečekaně zjistí, že jeho potomek právě vkročil do svého kreativního období – a náležitě to rozdýchá – nezbude nic jiného, než jej podpořit. Chce přece vychovat člověka sebevědomého, který se nebojí vyjádřit své pocity a myšlenky mimo jiné i grafickou cestou. Usměrní ho zpět k papírové čtvrtce, ukáže mu, jak má svou malou ručkou a neohrabanými prstíky uchopit pastelku a zanechá ho jeho ilustrátorské vášni.

Už při těchto prvních pokusech je ovšem důležité dbát na to, aby dítě drželo tužku správně a zbytečně si neosvojilo různé zlozvyky. Pořídit dítěti vhodné psací a kreslicí potřeby se může jevit jako velmi snadný úkol. Opak se ale mnohdy stává pravdou. Na trhu totiž existují mnohé fixy, tužky a „propisky“, které mohou v budoucnu podpořit vztah dítěte ke kreslení i malování a následně značně usnadní výuku psaní.

Předtím, než vyrazíte do obchodu, byste si měli opatřit některé informace.
Odborníci se shodují, že mezi předškoláky a školáky je řada dětí, které mají nepěkný rukopis, těžkopádné písmo nebo nerady kreslí a malují. Nezřídka mohou být příčinou tzv. grafomotorické obtíže, které mimo jiné vyplývají z nesprávného držení psacího náčiní – tj. pera, tužky nebo pastelky. Těm nejmenším dětem je vhodné nabízet psací potřeby, které mají trojúhelníkový tvar, a podněcují tak k lepšímu úchopu.

Být ve škole úspěšným, naučit se správně a úhledně psát si přeje většina dětí. Každé ale záhy pochopí, jak těžké je napsat všechna ta naprosto odlišná písmenka na papír správným způsobem.


Na správné držení psacího náčiní je nutné se zaměřit hned, když dítě začíná malovat a kreslit, jakmile začíná brát psací či kreslicí nástroj do ruky (tj. obvykle mezi 2–4. rokem života). Velkou měrou se podílí i napodobování okolí, tj. úchop rodiče, sourozence, učitele, kamaráda… Jestliže má prvňáček zafixován nesprávný úchop, je jeho náprava již podstatně náročnější.

Femina tip:

K úspěchu může dopomoci mimo jiné i volba vhodné první psací pomůcky s ergonomickým tvarem, protiskluzovou úpravou vhodnou jak pro praváky, tak i pro leváky např. typ pera TORNADO od společnosti Centropen.

Další články z rubriky

Komentáře (1)

Datum Autor Nadpis
28. 06. 2011 Zuzana2403 Děti a správné psaní (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Adidas Osvěžující sprej do bot Shoe Refresh

Adidas Osvěžující sprej do bot Shoe Refresh

Pro pocit čistoty a svěžesti po celý den!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 27. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Rak

27. 02. 2017 Horoskop Rak

Kolegyně v práci ti přichystají krásné překvapení, které tě dojme až k slzám. Pochopíš, že i když mezi sebou občas má... Celý horoskop

Karta dne

Královna pentaklu
Dnešek bys měla zaměřit na péči o své zdraví a tělo. Pokud již delší dobu přemýšlíš nad změnou stravovacích zvyků a láká tě být na chvíli vegetariánem nebo přejít na r...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, stárnutí i nevěra an...

Byla jsi někdy nevěrná? Nebo někdy někdo byl nevěrný tobě? Ať už jsi byla ty sama hlavní aktérkou nebo tou, které byl...

Celý článek

Módní policie

TOPlist