Femina.cz » Magazín » Rodina a děti » Děti a správné psaní

Děti a správné psaní

Děti a správné psaní

Magazín: Rodina a děti | autor: Redakce | vydáno 01. 09. 2009

Ten úžasný pocit „zanechat po sobě nesmazatelnou stopu“ si naši potomci často užívají už od útlého dětství. Když takové roční či dvouleté dítko zjistí, jaké báječné dobrodružství je možné prožít s barevnými pastelkami nebo vodovými barvami, nedá se o ně jen tak někým připravit.


Čmárá a maluje rádo, často a hlavně všude. Pokud usoudí, že „titěrný“ kousek papíru je v jeho tvůrčím rozletu až příliš brzdí, snadno objeví, že stejně dobře – ba daleko lépe – jeho tvůrčí posedlosti poslouží deska stolu, čistá bílá zeď, odložená vzácná kniha nebo vlastní bříško.

Touha tyto pusté plochy oživit dekoracemi vlastní výroby je pro malého designéra silnější než obavy z možného trestu.

„Dospělákovi“, který nečekaně zjistí, že jeho potomek právě vkročil do svého kreativního období – a náležitě to rozdýchá – nezbude nic jiného, než jej podpořit. Chce přece vychovat člověka sebevědomého, který se nebojí vyjádřit své pocity a myšlenky mimo jiné i grafickou cestou. Usměrní ho zpět k papírové čtvrtce, ukáže mu, jak má svou malou ručkou a neohrabanými prstíky uchopit pastelku a zanechá ho jeho ilustrátorské vášni.

Už při těchto prvních pokusech je ovšem důležité dbát na to, aby dítě drželo tužku správně a zbytečně si neosvojilo různé zlozvyky. Pořídit dítěti vhodné psací a kreslicí potřeby se může jevit jako velmi snadný úkol. Opak se ale mnohdy stává pravdou. Na trhu totiž existují mnohé fixy, tužky a „propisky“, které mohou v budoucnu podpořit vztah dítěte ke kreslení i malování a následně značně usnadní výuku psaní.

Předtím, než vyrazíte do obchodu, byste si měli opatřit některé informace.
Odborníci se shodují, že mezi předškoláky a školáky je řada dětí, které mají nepěkný rukopis, těžkopádné písmo nebo nerady kreslí a malují. Nezřídka mohou být příčinou tzv. grafomotorické obtíže, které mimo jiné vyplývají z nesprávného držení psacího náčiní – tj. pera, tužky nebo pastelky. Těm nejmenším dětem je vhodné nabízet psací potřeby, které mají trojúhelníkový tvar, a podněcují tak k lepšímu úchopu.

Být ve škole úspěšným, naučit se správně a úhledně psát si přeje většina dětí. Každé ale záhy pochopí, jak těžké je napsat všechna ta naprosto odlišná písmenka na papír správným způsobem.


Na správné držení psacího náčiní je nutné se zaměřit hned, když dítě začíná malovat a kreslit, jakmile začíná brát psací či kreslicí nástroj do ruky (tj. obvykle mezi 2–4. rokem života). Velkou měrou se podílí i napodobování okolí, tj. úchop rodiče, sourozence, učitele, kamaráda… Jestliže má prvňáček zafixován nesprávný úchop, je jeho náprava již podstatně náročnější.

Femina tip:

K úspěchu může dopomoci mimo jiné i volba vhodné první psací pomůcky s ergonomickým tvarem, protiskluzovou úpravou vhodnou jak pro praváky, tak i pro leváky např. typ pera TORNADO od společnosti Centropen.

Další články z rubriky

Komentáře (1)

Datum Autor Nadpis
28. 06. 2011 Zuzana2403 Děti a správné psaní (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Helena Rubinstein Korektor očního okolí

Helena Rubinstein Korektor očního okolí

Vaše oči budou rozzářené!

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 17. 01. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Ryby

18. 01. 2017 Horoskop Ryby

Zdravotní problém, který tě dlouhou dobu trápil, z ničehonic odezní a zmizí, jakoby ani nikdy neexistoval. Ty konečně... Celý horoskop

Karta dne

Velekněz
Obohatí tě práce ve skupinách, ať již různé ezoterické nauky, semináře nebo vše, co se týká tvého duchovního života. Pokud si nejsi jistá, jaký zájem přesně máš, zkus ...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Hubnutí podle horoskopu, selfie i barva r...

Znamení horoskopu o nás vypovídá hodně, ať už se nám to líbí nebo ne. A protože my máme tajemno, horoskopy a výklady ...

Celý článek

Módní policie

TOPlist