Femina.cz » Magazín » Rodina a děti » Děti a pitný režim

Děti a pitný režim

Děti a pitný režim

Magazín: Rodina a děti | autor: Redakce | vydáno 31. 07. 2009

Pijí děti dostatečné množství tekutin? Co převážně pijí? Jak vypadá jejich pitný režim během školního vyučování? Kdo a na základě čeho rozhoduje o výběru nápojů pro děti?


Odpovědi na tyto i další otázky zjišťovala výzkumná agentura FastConnect zabývající se průzkumem veřejného mínění. V červnu 2009 uspořádala mezi obyvateli České republiky dotazníkové šetření zaměřené na pitný režim dětí. Zúčastnilo se ho 750 rodičů sedmi až desetiletých dětí, žen (70 %) i mužů (30 %) průměrně ve věku 34,6 let.

Co a kolik toho děti vypijí?


Výsledky průzkumu ukázaly, že děti ve věku 7 až 10 let pijí nejčastěji ovocný čaj (66 % dětí), vodu z kohoutku se šťávou (54 % dětí), kupované džusy (49 % dětí) a minerálky (47 % dětí). Čistou neperlivou vodu (z kohoutku nebo kupovanou) pije zhruba třetina a ochucenou vodu (kupovanou) pětina dětí. Sycené limonády si dopřává téměř čtvrtina dětí, většinou starších 9 let, u kterých se zároveň snižuje zájem o džusy a ovocný čaj.

Děti podle rodičů vypijí průměrně 1 až 1,5 litru tekutin denně, přičemž doporučené množství 1,5 až 2 litry (1 500 ml + 20 ml na každý kilogram nad 20 kg tělesné váhy) vypije pouze pětina a celá čtvrtina dětí ve věku 7 až 10 let vypije méně než 1 litr tekutin denně!

Do školy si podle odpovědí rodičů téměř všechny děti nosí pití z domova, necelá čtvrtina z nich si ho navíc kupuje ve školních automatech. Přesto se dvě třetiny rodičů domnívají, že děti během vyučování nepřijímají dostatek tekutin a žízní. Zhruba polovina rodičů má dokonce pocit, že je dětem během vyučování v pití bráněno – učitelé děti k pití naopak pobízejí jen podle čtvrtiny rodičů.

Jaké nápoje rodiče dětem kupují?

Převážná většina rodičů rozhoduje o nákupu nápoje sama a nenechá dítě, aby si vybralo to, co chce – 75 % rodičů však bere volbu dítěte v potaz. Preference dítěte je zároveň druhým nejdůležitějším kritériem rodičů při rozhodování o nákupu nápoje pro děti, i když 90 % rodičů je přesvědčeno, že děti ovlivňuje hlavně obal a reklama. Hlavním kritériem rodičů pro výběr nápoje je jejich důvěra ve značku výrobku. Doporučení odborníků se umístilo na třetím místě, následně doporučení přátel na místě čtvrtém.

Pokud jde o balení, rodiče považují za nejvhodnější plastovou láhev s uzávěrem s dětskou pojistkou (membránou) nebo se sportovním uzávěrem. Skleněnou láhev, kartonovou krabičku či sáček s brčkem upřednostňuje jen zanedbatelná část rodičů podobně jako klasický uzávěr s víčkem. Rodiče mladších dětí ve věku 7 až 8 let přitom preferují menší balení (do 300 ml), rodiče starších dětí ve věku 9 až 10 let preferují větší balení (500 ml).

Z průzkumu také vyplynulo, že maximální cena, kterou jsou rodiče ochotní zaplatit za 200 ml džusu, je průměrně 18,30 Kč. Za 500 ml ochucené vody pak průměrně 21,20 Kč.

Který nápoj pro děti je ideální?

Největší skupina respondentů se shodla na tom, že ideální dětský nápoj by neměl obsahovat žádné chemické přísady nebo éčka, zejména umělé konzervační látky, barviva a sladidla. Pro další významnou skupinu dotazovaných rodičů je u nápoje pro děti nejdůležitější chuť a obsah cukru – nápoj by měl dětem chutnat a zároveň by neměl být příliš sladký.

Ideální nápoj pro děti by podle rodičů měl být také zdravý, bohatý na vitamíny. Bezvýznamný není pro rodiče ani obal nápoje, který by měl děti zaujmout a upoutat jejich pozornost. Podle rodičů je tedy ideální nápoj pro děti přírodní, chutný, nepřeslazený a zdravý – jako příklad ideálního nápoje rodiče spontánně uváděli nejčastěji přírodní nebo ochucenou vodu, nápoje Kubík a 100% džus.


Shrnutí

- Děti pijí nejčastěji ovocný čaj, vodu z kohoutku se šťávou, kupované džusy a minerálky. Sycené limonády si dopřává téměř čtvrtina dětí.

- Děti vypijí průměrně 1 až 1,5 litru tekutin denně, čtvrtina dětí vypije pouze 1 litr a méně tekutin denně.

- Dvě třetiny rodičů se domnívají, že děti během vyučování žízní, zhruba polovina rodičů má pocit, že učitelé dětem v pití brání.

- Hlavním kritériem rodičů pro výběr nápoje pro děti je jejich důvěra ve značku výrobku, druhým nejdůležitějším kritériem je preference dítěte a třetím doporučení odborníků.

- Za nejvhodnější balení rodiče považují plastovou láhev s uzávěrem s dětskou pojistkou nebo se sportovním uzávěrem a většina z nich upřednostňuje větší velikost (500 ml).

- Maximální cena, kterou jsou rodiče ochotní zaplatit za nápoj pro děti, je v případě džusu (200 ml) průměrně 18,30 Kč a v případě ochucené vody (500 ml) průměrně 21,20 Kč.

- Ideální nápoj pro děti je podle rodičů zdravý (tj. bez konzervantů a umělých barviv), chutný a nepřeslazený. Nejvíce těmto parametrům podle rodičů odpovídá ochucená voda pro děti a 100% džusy Kubík.

Další články z rubriky

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
28. 06. 2011 Zuzana2403 Pitný režim u dětí (reakcí: 0)
29. 04. 2011 stepanecka Ve vyučování.... (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Goldwell Modelovací pasta na vlasy Stylesign Texture

Goldwell Modelovací pasta na vlasy Stylesign Texture

Ideální pro jemné vlasy...

Testy kosmetiky: Vlasová | vydáno 27. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Panna

28. 03. 2017 Horoskop Panna

Ukaž, že máš také smysl pro humor a přichystej pro děti i partnera nečekané překvapení. Můžeš naplánovat společnou hr... Celý horoskop

Karta dne

Královna mečů
Jsi postavená před důležitou konfrontaci, do života ti přichází starší žena, která se nebojí nahlas říct svoji pravdu. Nepřemýšlí nad tím, jestli někoho zraní a bez ob...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist