Femina.cz » Magazín » Rodina a děti » Cvičení v těhotenství

Cvičení v těhotenství

Cvičení v těhotenství

Magazín: Rodina a děti | autor: Katka | vydáno 29. 07. 2008

Normální (nerizikové) těhotenství není nemoc – proto není důvod, pokud si to nepřeje váš lékař a vy se cítíte dobře, devět měsíců ležet s nohama nahoru.


Pohyb je v těhotenství stejně důležitý jako správná strava a dodržování pitného režimu. Ve většině měst probíhají pravidelné lekce cvičení pro těhotné, fitcentra nabízejí různé relaxační programy, které lze navštěvovat od počátku těhotenství až po samotný porod, cvičit lze pochopitelně také doma.

Je dobré cvičit v těhotenství? Neublížím nějak dítěti? Nemohu se nějak zranit?

To jsou otázky, které si klade snad každá budoucí maminka. Cvičení v těhotenství má pochopitelně svoje specifika. Gravidní žena podstupuje enormní psychické, fyzické a hormonální změny a jakékoliv cvičení, kterému se bude v této době věnovat, se tomu musí přizpůsobit. Vůbec nejde o to, aby „honila“ fyzičku nebo pracovala na ideální postavě. Cvičení v těhotenství má přispět zejména k tomu, aby si udržela organismus v optimálním zdravotním stavu, byla v dobré tělesné i psychické kondici a vytvořila tak předpoklady pro zdárný vývoj plodu.

Pravidelný pohyb a přiměřená fyzická aktivita mohou zabránit změnám, které těhotenství a porod na organismu ženy způsobuje; jejich cílem je připravit tělo na porod tak, aby jeho průběh byl co nejšetrnější a nevyčerpal zbytečně ani maminku, ani děťátko. Mezi relaxační cvičení, které vám může v období těhotenství pomoci, patří již zmíněné cvičení pro těhotné, gravidjóga, pilates pro těhotné, cvičení na míčích, obyčejná chůze či plavání. Mezi největší benefity pravidelného cvičení patří:

* Lepší fyzická a psychická kondice
* Rychlejší návrat k původní kondici i hmotnosti po porodu
* Prevence křečí a otékání nohou
* Snížení bolestí v páteři a zlepšení držení těla
* Lepší pohyblivost kyčelních kloubů
* Prevence vzniku hemoroidů, potíží s močením a poklesu dělohy


Většina žen může bezpečně cvičit celou dobu těhotenství, ale stále platí, že těhotenství i cvičení během něj je velmi individuální záležitost. Budoucí maminka by co nejvíce měla poslouchat své tělo a pokud má jakékoliv pochybnosti, obrátit se na svého lékaře či porodní asistentku.

Výhody přiměřeného cvičení budoucích maminek

► Maminky posilují svaly dna pánevního – tyto svaly budou během porodu zatíženy a určitým způsobem poškozeny, proto je dobré v těhotenství pracovat na jejich zpevnění.
► Maminky posilují břišní svaly – během těhotenství vzniká nebezpečí rozestupu břišních svalů a návyky vadného držení těla s bolestmi v kříži.
► Maminky posilují prsní svaly - během těhotenství zvětšují prsní žlázy a prsní svalstvo je oslabováno a vytahováno. Cvičením může maminka omezit tyto projevy.

Maminky, které jsou aktivní a v rámci svých možností cvičí dále, zabraňují vzniku křečových žil a vzniku plochých nohou. Udržují kapacitu plic, která se díky zvětšujícímu se obsahu břišní dutiny zmenšuje. Proto jsou během sportovní aktivity důležitá dechová cvičení, která zlepšují vitální kapacitu plic, udržují pružnost hrudníku a podporují dostatečné okysličení krve procházející plícemi. A v neposlední řadě cvičením maminky podporují peristaltiku střev – cvičením se urychlí střevní pochody a zabrání se vzniku zácpy.

 

 

 

Zdroj: mamidrink

Další články z rubriky

Komentáře (6)

Datum Autor Nadpis
14. 12. 2013 Andrea dechová cvičení v těhu (reakcí: 0)
17. 11. 2013 Jarka dechová cvičení v těhotenství (reakcí: 0)
27. 09. 2012 jerenika + (reakcí: 0)
26. 09. 2012 aknela11 cvičení (reakcí: 0)
02. 09. 2012 tepito + (reakcí: 0)
21. 02. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Bourjois Tekutý korektor s výtažkem z ovoce Healthy Mix

Bourjois Tekutý korektor s výtažkem z ovoce Healthy Mix

Korektor pro sametově jemnou a zdravou pokožku!

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 28. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Štír

28. 02. 2017 Horoskop Štír

Poslední dobou jsi roztěkaná a práce ti vůbec nejde od ruky. Zkus se zaměřit vždy jen na jednu činnost a nauč se začí... Celý horoskop

Karta dne

Svět
Máš příležitost zakončit složité životní období, dokončit karmické záležitosti a osvobodit se tak od svazujících vzorců minulosti. Dnes můžeš mít velmi šťastný a rados...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, stárnutí i nevěra an...

Byla jsi někdy nevěrná? Nebo někdy někdo byl nevěrný tobě? Ať už jsi byla ty sama hlavní aktérkou nebo tou, které byl...

Celý článek

Módní policie

TOPlist