Femina.cz » Magazín » Rodina a děti » Během pěti let pětkrát potratila. Pomohl až aspirin!

Během pěti let pětkrát potratila.  Pomohl až aspirin!

Během pěti let pětkrát potratila. Pomohl až aspirin!

Magazín: Rodina a děti | autor: Marta Dostoupilová | vydáno 14. 01. 2013

Léta naplněné pláčem a pocity zmaru. Britka Dawn Paddocková si při splňování snu o rodině vytrpěla své. Během pěti let přišla pětkrát do jiného stavu, jenže pokaždé potratila. Lékaři si nad jejím případem marně lámali hlavy. Pomohla až nezvyklá rada kamarádky.

„Zkus aspirin,“ radila jí přítelkyně a třiatřicetiletá zoufalá Dawn posedlá touhou po potomkovi její radu poslechla. Před dvěma lety přivedla na svět zdravého synka Shaye. Pak se pokoušela znovu otěhotnět a znovu o děťátko přišla. Podrobla se další řadě testů, jenže lékaři opět jen bezmocně krčili rameny. Dawn proto opět oprášila kamarádčinu radu a spěchala do lékárny.

Dawn si v podstatě poradila sama. Až když se svěřila se svou nevšední „kúrou“ lékařům, přišli odborníci na to, že trpí chorobou způsobující krevní sraženiny, tzv. antifosfolipidovým syndromem, který způsobuje poruchy gravidity. Krevní sraženiny mohou zastavit proudění krve mezi matkou a dítětem prostřednictvím placenty.

Kromě denní dávky aspirinu, bez jehož pomoci by podle lékařů nikdy nepřivedla na svět své první dítě, dostávala ještě lék na ředění krve – heparin.

Opakované potraty stály Dawn dokonce i zaměstnání. S traumatem se nedokázala vyrovnat, a tak musela opustit místo zdravotní sestry. „Nechápala jsem to. Vždyť nekouřím, nepiji,“ nerada vzpomíná na své trápení Dawn – nyní matka dvou zdravých dětí. Dcerka Isabelle se sice narodila pět týdnů před termínem, nicméně naprosto v pořádku.

Dawn nyní doufá, že její případ dodá naději tisícovce žen, které mají stejnou diagnózu, jen o tom ještě nevědí. Odborníci ale důrazně varují před snahou o vlastní medikaci. Rozhodně je nutné nejprve navštívit lékaře.

Antifosfolipidový syndrom je příčinou zhruba jednoho z pěti potratů. Aspirin dokáže ředit krev. Ženy trpící syndromem obvykle berou 75mg aspirinu (zhruba čtvrtina tablety) v kombinaci s heparinem. Tento lék původně proti bolesti hlavy, obsahuje kyselinu acetylsalycilovou – účinnou látku, která původně pochází z vrbové kůry. Podle posledních průzkumů mohou denní velmi nízké dávky aspirinu sloužit jako prevence proti rakovině zejména střev či prsou. Jeho nadužívání ale může způsobovat nejen podráždění žaludku, ale i smrt.


Foto: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (4)

Datum Autor Nadpis
18. 01. 2013 krockovapavla :) (reakcí: 0)
15. 01. 2013 lucik21 ... (reakcí: 0)
14. 01. 2013 pepina . (reakcí: 3)
14. 01. 2013 lidka2 + (reakcí: 3)

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Lev

27. 03. 2017 Horoskop Lev

Dnes budeš mít neustále touhu pomáhat ostatním. Na tom by nebylo nic špatného, kdyby ostatní o tvou pomoc stáli. Radě... Celý horoskop

Karta dne

Vůz
Je zapotřebí, abys zachovala chladnou hlavu a použila svoji vnitřní sílu k uskutečnění svých cílů a tužeb. Blíží se k tobě rychlá změna, která ti rozhodnutí do jisté m...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist