Femina.cz » Magazín » Rodina a děti » Alergie na sperma: Jak ji poznáš a jak se projevuje? Zjistili jsme pro tebe!

Alergie na sperma: Jak ji poznáš a jak se projevuje? Zjistili jsme pro tebe!

Alergie na sperma: Jak ji poznáš a jak se projevuje? Zjistili jsme pro tebe!

Magazín: Rodina a děti | autor: Jana Truksová | vydáno 07. 07. 2015

Přítele miluješ, tak na něj přeci nemůžeš být alergická. Omyl! Můžeš. Ne na jeho zlozvyky jako je vymačkávání zubní pasty od prostředka či ponožky efektně rozvěšené po židlích a gauči, s tím se nějak vypořádáš, hůř už ale s alergií na jeho spermie. Tady je třeba vyhledat odborníka. Kromě nepříjemných pocitů při sexu může totiž přinést i problémy s otěhotněním.

Alergie na sperma jsou dokonce dvě:

Histaminová alergie se projevuje pálením a svěděním v oblasti zevních rodidel po nechráněném pohlavním styku.  Kůže je většinou zarudlá, svědí, může se objevit i vyrážka až puchýřky. Tyto problémy nastávají velmi rychle po sexu, přibližně do pěti minut. Zákeřná je tato forma alergie v tom, že bývá zaměňována za mykózu a žena, místo aby vyhledala alergologa, si léčí vaginální infekce.

Druhou možnou alergií je porucha buněčné imunity, při níž si žena vytváří protilátky proti spermiím partnera. Právě zvýšená buněčná imunita může být příčinou poruchy plodnosti partnerů.

Prvním krokem je správná diagnóza

Alergie na sperma jsou zákeřné v tom, že ne každá má stejný původ a stejné projevy. Alergie se ani nemusí projevovat, a přesto dovede způsobit problémy a bránit početí.

Pociťuješ-li po sexu nepříjemné příznaky a obáváš se alergie, napoví jednoduchý test. Miluj se s kondomem. V případě, že se svědění či zarudnutí neobjeví, jde s velkou pravděpodobností o histaminovou alergii, na níž stačí běžně dostupná antihistaminika. Je ale třeba vyhledat alergologa, aby diagnózu potvrdil a nasadil účinnou léčbu. Tato forma alergie je poměrně vzácná a vyskytuje se přibližně u jedné ženy ze dvou set.

Když spermie brání oplodnění

Poruchy buněčné imunity jsou mnohem častější a vyskytují se až u poloviny párů, které mají problém s početím. V těle alergické ženy se při poruchách buněčné imunity tvoří protilátky napadající spermie obsažené v ejakulátu. Alergická reakce vzniká jako odpověď na některou z látek obsažených ve spermatu. Alergizující složka spermatu může být buď jedinečná, nebo společná pro sperma mnoha mužů. To znamená, že ne vždy pomůže změna partnera.

U poruch buněčné imunity je třeba navštívit imunologa. Při léčbě se v první řadě doporučuje styk s kondomem a kortikoidní léky pro ženu. Tím se dočasně zamezí styku ženina genitálu s antigeny mužského semene a imunitní systém ženy zapomíná, že spermie jsou jeho nepřítel. Zároveň se ženina imunita tlumí i podáváním léků

V některých případech léčba nezabírá a je třeba použít metody asistované reprodukce, a to v případě, že ženiny protilátky zamezují spermiím vstoupit do dělohy k vajíčku. Při nitroděložní inseminaci se spermie dopraví přímo k vajíčku a protilátkám se tak vyhnou.

Zkušenosti našich čtenářek: 

"Když mi můj gynekolog řekl, že jsem alergická na partnerovo sperma, rozesmála jsem se." Svěřuje se Aneta  (30 let). "Připadalo mi to tak směšné. Alergie na prach, pyl, kočičí chlupy ano, ale na sperma? Přišlo mi to jak z hloupého filmu. Ale následná léčba mě nakonec přesvědčila, že máme opravdu problém. Naštěstí pro nás jsem trpěla histaminovou alergií a problém jsme snadno vyřešili pravidelným používáním kondomu. S novým partnerem už tyto problémy nemám, tak mám klid."

"Bohužel mi přišli na poruchu buněčné imunity, když jsme se s partnerem dlouho marně snažili o miminko." říka Tereza (35 let). "To, že jsem alergická na jeho sperma, mě naprosto ohromilo. Nikdy dřív jsem o něčem takovém neslyšela a když ano, pak jedině v souvislosti s orálním sexem. Dodnes jsem podstoupila zatím dvě neúspěšná umělá oplodnění. A doufám, že napotřetí už to konečně vyjde. Je to běs tahle alergie." 

Moderní medicína si umí poradit s mnoha problémy. Tak toho využij. V případě, že máš podezření, že něco není, jak má, prober to se svým gynekologem. Předejdeš tak spoustě zbytečných, ale často řešitelných nesnází.

Vytvořeno ve spolupráci s Babyweb.cz

Foto zdroj: Profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (4)

Datum Autor Nadpis
09. 11. 2016 Luki Vědecký názor (reakcí: 0)
09. 07. 2015 LumicekL opacny problem (reakcí: 0)
08. 07. 2015 pepina . (reakcí: 0)
07. 07. 2015 lucik21 ... (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Clinique Čisticí pleťový gel Pep-Start

Clinique Čisticí pleťový gel Pep-Start

Pro hedvábně jemnou, jasnou a čistou pleť!

Testy kosmetiky: Pleťová | vydáno 22. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Střelec

23. 02. 2017 Horoskop Střelec

Dnes budeš mít pocit, že tě nikdo nemá rád, nikdo ti nerozumí a že jsi na celém světě úplně sama. Přestaň se litovat ... Celý horoskop

Karta dne

Paže pentaklu
Na cestě k tobě je skvělá zpráva ohledně tvých financí! Tvé plány, které ses rozhodla uskutečnit, se pomalu ale jistě naplňují! Jen tak dál, neboj se postupovat stále ...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist