Femina.cz » Magazín » Problematická pleť » Vyzrajte na suchou pokožku!

Vyzrajte na suchou pokožku!

Vyzrajte na suchou pokožku!

Magazín: Problematická pleť | autor: Renata Petříčková | vydáno 04. 12. 2010

Suchá pokožka může začít trápit právě nyní, s příchodem mrazů a nevlídného počasí. Pokožce nesvědčí ani vítr, v kombinaci s vlhkým vzduchem je to doslova pro kůži pohroma. Problém se suchou pokožkou trápí skoro každého z nás, jak ale účinně proti suché pokožce bojovat?

Vždyť to tak nepříjemně táhne, svědí, dráždí a ke všemu jsou všude ty miniaturní odloupané šupinky. Nehledě na to, že to nehezky vypadá, suchá kůže je bílá, pokud se poškrábete, zůstanou na ní viditelné jakoby lehce rozryté bílé stopy po vašich nehtech.

Čím trpí suchá kůže?

Suchou pokožkou trpí nejčastěji děti a lidé nad šedesátkou, ale nevyhýbá se ani lidem mezi tímto věkem. Suchá kůže trpí nedostatkem hydratační látky, zvané urea a záleží na tom, kolik vám chybí, podle toho jsou vaše problémy intenzivní… Urea je totiž látka, která na sebe váže vodu a je to přirozený hydratační faktor lidské pokožky. Je jich ještě více, patří k nim různé aminokyseliny nebo speciální lipidy a mnohem více, ale princip zůstává stejný. Suchá pokožka je vlastně normální pokožka, která nedokáže udržet potřebnou hydrataci v důsledku nedostatku těchto látek a tak se stává suchou. Pokožka je napjatá, na dotek hrubá a má sklony se olupovat, v případech, kdy jde o suchost až extrémní, už pokožka velmi svědí, až bolí, má sklony praskat a tvoří se na ní celá zrohovatělá suchá ložiska. Jak mít okamžitě krásnou pleť, se dočtete v článku Okamžitá krása pleti.

Výběr správného přípravku je důležitý

Mimořádně silné a nepříjemné problémy se suchou pokožkou je třeba léčit speciálními krémy, s obsahem chybějících hydratačních látek, právě například již zmiňované urey, tyto přípravky pořídíte nejlépe v lékárnách a zde se také s lékárníkem poraďte. Kožní lékař vám poradí ještě více, je tu totiž jedno skryté nebezpečí. Suchá pokožka je totiž náchylná ke vzniku atopického ekzému. Pro lehčí potíže spojené jen se šupinkatou kůží a případnými občasnými tahavými, svíravými a nepříjemnými pocity můžete zvolit jakékoliv hydratační mléko. Na rady, jak se v zimě vyvarovat suché pokožce, se podívejte v článku Zimní hydratace.

I vůně mohou pomáhat

Zvolit můžete také jiné prostředky, nejen mléka, ale také lehké krémy, emulze nebo olejové či hydratační koupele nebo speciální hydrofilní oleje, často s obsahem esenciálních látek, které hydrataci ještě více podporují, například s extrakty z růží nebo santalu. Jak vidno, i aromaterapie zde najde své místo.

Jděte na to zevnitř!

Že je možno pokožce částečně pomoci i vnitřně, to je známo. Nejlepší je vyvážená strava, dostatek vitamínů a předně zinek, například ve formě přirozené, tedy vyloupaných dýňových či tykvových semínek. Nebo, ještě lépe a pohodlněji, ve formě tabletek z lékárny.

Nepomáhá? Řešte to dál…

Ovšem pozor! Ve chvíli, kdy vám nepomůže, nebo pokožka začne být ještě více podrážděná, svědivá nebo se na ní začnou tvořit červené skvrny, navštivte raději lékaře nebo v první fázi změňte značku hydratačního prostředku. Může jít o lokální nesnášenlivost, kterou spraví další, již vhodně zvolený přípravek, nebo může jít o jiný zdravotní problém, ekzém či lupénku.

Další články z rubriky

Komentáře (11)

Datum Autor Nadpis
28. 05. 2015 Martina 2 body ke štěstí (reakcí: 18)
19. 04. 2013 karolka Panthenol (reakcí: 0)
23. 11. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)
20. 02. 2012 lyricalka :-/ (reakcí: 0)
05. 02. 2012 ja pomoc (reakcí: 0)
02. 04. 2011 DagmaraV Suchá pleť (reakcí: 0)
27. 03. 2011 magic11 suchá pleť (reakcí: 0)
06. 03. 2011 ivetinkav - (reakcí: 0)
06. 03. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
05. 03. 2011 euqirnella super (reakcí: 0)
02. 03. 2011 kocicanda olejíček (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Tom Ford Orchid Soleil - EDP 100 ml

Tom Ford Orchid Soleil - EDP 100 ml

Smyslná vůně...

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 28. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Beran

28. 03. 2017 Horoskop Beran

Přijde k tobě zajímavá nabídka, ale ty si nech nějaký čas na rozmyšlenou, než na ni kývneš. Zvaž všechna pro a proti ... Celý horoskop

Karta dne

Královna mečů
Jsi postavená před důležitou konfrontaci, do života ti přichází starší žena, která se nebojí nahlas říct svoji pravdu. Nepřemýšlí nad tím, jestli někoho zraní a bez ob...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist