Femina.cz » Magazín » Problematická pleť » Proč vás trápí nedokonalosti pleti?

Proč vás trápí nedokonalosti pleti?

Proč vás trápí nedokonalosti pleti?

Magazín: Problematická pleť | autor: El | vydáno 11. 05. 2011

Nedokonalá pokožka není problémem, který se týká pouze dospívajících, ale může trápit i dospělé. V obou případech je to záležitost nepříjemná a společensky frustrující. Proč tedy vzniká, a co s tím?

Tvorba akné, neboli zanícených mazových pohárků není pro nikoho příjemným překvapením. Zarudlé pupínky prostě nesluší nikomu. Proto, chcete-li tyto hyzditele vaší pleti zničit, je dobré vědět, že "není akné, jako akné".  Kromě adolescentních vřídků existuje také jiný druh tohoto dermatologického onemocnění. Fyziologické akné - a to vyžaduje zcela jiný přístup při ošetřování postižené pleti.

Tvorba fyziologického akné
Trpíte-li fyziologickým akné, trápí vás pravděpodobně tvorba drobných pupínků, bez ohledu na to, zda máte mastnou, smíšenou či normální pleť.  Fyziologické akné nemá žádné vazby na patologické formy vyskytující se během dospívání, jeho příčiny tkví ve více faktorech a projevuje se různorodě.

Proč se fyziologické akné tvoří?
Životní styl - V tom, že na vašem obličeji propukla válka rudých teček má bezpochyby prsty především vás celkový životní styl - tedy vy (což je dobré si přiznat, neboť pak zjistíte, že také jedině vy můžete svůj styl života změnit k lepšínu).Za škodlivý styl se považuje nedostatek spánku, stres a nevyvážená strava. Tímto způsobem se vyvolá řetězová reakce, která dopadá i na mazové žlázky, čímž je stimuluje, aby nepravidelně produkovaly nadbytečné množství mazu.

Hormony - Zejména v předmenstruačním období se testosteron stimulovaný enzymem pevně váže na specifické receptory androgenů na úrovni chlupových a mazových váčků, čímž nepravidelně zvyšuje sekreci mazu.

Nečistoty - Kouř, smog, páry, dým… To všechno je součástí městského života. Molekuly špíny ukládají na pokožce a ucpávají mazové žlázy, čímž přispívají k zanícení. Pokud si však budete čistícím tonikem pravidelně pleť ošetřovat, zbavíte ji nečistot a póry tak budeou moci dýchat.

Farmakologická léčba - Užití některých léčiv může jako vedlejší efekt spustit fyziologické akné. Patří mezi ně ty, které obsahují "ucpávací" látky, jako jsou vazelína nebo kortizony.

Špatná péče - Někdy dochází k použití příliš agresivních přípravků bohatých na aktivní tenzidy, zásaditá mýdla nebo přípravky obsahující vysoké procento antibakteriální složky, které i když jsou účinné proti nečistotám, pokožku příliš vysušují.

Jak fyziologické akné poznáte?
Proces tvory fyziologického bývá obvykle provázen různými nedokonalostmi, ale všechny se obecně vyskytují na čele, v dolních partiích obličeje a na bradě. Fyziologické akné se tedy odlišuje od adolescentní patologie, ke které dochází zejména ve střední části obličeje a dále na zádech a hrudi.

Specifické projevy fyziologického akné tedy jsou:

Nepravidelnost kožního povrchu - Mazové žlázky jsou ucpané z důvodu nadměrné sekrece mazu a proces nepravidelné buněčné obnovy vede k hyperkeratinizaci. Toto vše způsobuje tvorbu mikrocyst.


Zarudnutí - Zarudnutí jsou příznakem bývalého nebo zanedbaného kožního zánětu na úrovni mazových žláz.

 

Ucpané póry - Nacházejí se především na čele a nose a vedou k nedostatečnému okyslečení pleti, neboť jí brání v dýchání.

Rozšířené póry - Souvisejí s nadměrnou sekrecí mazu a s hromaděním mazu, který deformuje stěny mazových žláz.


Komedony - Nadměrná sekrece kožního mazu brání odvádění mazu z mazových žláz, čímž se vytvářejí otevřené komedony (při styku se vzduchem mazová žláza zoxiduje a ztmavne) nebo uzavřené komedony, které jsou výsledkem zánětu na úrovni mazových žláz. Ty vypadají jako zvýrazněné výstupky v místě zarudnutí.


Lesklá pleť - Vyskytuje se především na obličeji a nose a je způsoben nadměrnou sekrecí mazu, který vychází z mazových žláz a rozšiřuje se po okolí.


Další články z rubriky

Komentáře (25)

Datum Autor Nadpis
27. 03. 2016 Iva Kosmetika (reakcí: 0)
31. 12. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)
27. 09. 2012 kvetinka3 Nečistá plet (reakcí: 0)
22. 06. 2011 vivi100 why (reakcí: 0)
21. 06. 2011 sonak Plet (reakcí: 1)
21. 06. 2011 sonak Plet (reakcí: 0)
21. 06. 2011 lijan Pleť (reakcí: 0)
20. 06. 2011 vendy81 Jsou (reakcí: 0)
20. 06. 2011 nenulda .... (reakcí: 0)
17. 06. 2011 michelle11 pleť (reakcí: 1)
17. 06. 2011 bolcari plet (reakcí: 1)
16. 06. 2011 koko - (reakcí: 1)
14. 06. 2011 11789 Pleť (reakcí: 2)
14. 06. 2011 renettka :-( (reakcí: 0)
13. 06. 2011 Gabra Pleť (reakcí: 0)
13. 06. 2011 skolodov problematická pleť (reakcí: 0)
02. 06. 2011 TeaK problematická pleť (reakcí: 0)
21. 05. 2011 Bobina1 - (reakcí: 1)
13. 05. 2011 IvetkaP Pleť (reakcí: 0)
12. 05. 2011 aduja nedokonalosti pleti (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Ryby

27. 03. 2017 Horoskop Ryby

Pokud máš děti, tak dnes se obrň pořádnou dávkou trpělivosti a tolerance. Předvedou ti totiž, že i zlatíčka dokážou v... Celý horoskop

Karta dne

Vůz
Je zapotřebí, abys zachovala chladnou hlavu a použila svoji vnitřní sílu k uskutečnění svých cílů a tužeb. Blíží se k tobě rychlá změna, která ti rozhodnutí do jisté m...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Módní policie

TOPlist