Femina.cz » Magazín » Problematická pleť » Pigmentové skvrny a jak na ně

Pigmentové skvrny a jak na ně

Pigmentové skvrny a jak na ně

Magazín: Problematická pleť | autor: Lenka Šimková | vydáno 31. 12. 2012

Dokonalá pleť bez jediné chybičky? Pro mnohé z nás nesplnitelný sen. Trápí vás pigmentové skvrny? My víme, jak se jich zbavit a opět získat krásnou pleť...

Kdo je ohrožen?
Pigmentové skvrny vznikají vlivem několika faktorů. Patří mezi ně zejména UV záření, genetická dispozice a také hormonální vlivy. Mohou postihovat obě pohlaví, ale častější jsou u žen, a to obzvláště u těch s tmavší pletí. Se zvyšujícím se věkem se objevují u žen i mužů tzv. stařecké skvrny, jejichž počet postupně narůstá. Poruchy pigmentace kůže u žen často vyvolává také zvýšená hladina hormonů v těhotenství. Hyperpigmentace může být rovněž doprovodným jevem zánětlivých kožních onemocnění. Vznik kosmeticky nepříjemných tmavých skvrn se dává také do souvislosti s příjmem některých léků či nedostatečnou funkcí jater.

Možnosti nápravy
Nejvíce nepříjemné jsou pigmentové skvrny v oblasti obličeje či krku. Objevují se nejčastěji na čele, spánku, tvářích a okolo úst. V některých případech mohou samy vymizet, například právě po těhotenství. Ale většinou jejich majitelky čeká dlouhodobý boj s nejasným výsledkem. V současnosti máme na výběr několik druhů léčby s různým efektem. Bohužel, co jednomu pomůže, nemusí na druhého působit ani v nejmenším. Nezbývá tedy než vyzkoušet, která metoda zabere na konkrétní případ.

A co můžete zkusit?
Chemický peelingvede k odstranění svrchní vrstvy kůže, a tím i melaninu, který zahnědnutí způsobuje. Po ošetření mohou vzniknout malé stroupky, které za několik dní vymizí. Kromě příznivých účinků, může mít bohužel u některých jedinců i efekt opačný a způsobit zvýšenou pigmentaci. Navíc samotnou tvorbu melaninu neovlivní. Proto je důležité si dobře rozmyslet, zda takový zákrok podstoupit.

Kosmetické a přírodní přípravky přírodní léčba (např. pomocí citronové šťávy) není příliš doporučována, zejména kvůli nebezpečí poškození pleti. Bělící a zesvětlující krémy či séra tlumí díky příslušným obsaženým kyselinám tvorbu melaninu. Je však nezbytné je aplikovat dlouhodobě a pravidelně. Výsledek zdlouhavého procesu nemusí být vždy uspokojivý, ale za vyzkoušení to stojí. Částečné zlepšení se ve většině případů dostaví.

Laser k odstraňování pigmentových skvrn se používají speciální lasery. Výhodou je, že nabízejí rychlé řešení, které se provede jednorázovým ošetřením. Laserem zasažená pigmentová tkáň je postupně nahrazena novou, proto také dojde k vytvoření stroupku. Nevýhodou je opět nebezpečí, že dojde naopak k vyvolání nechtěné hyperpigmentace.

Intenzivní pulzní světlo (IPL)metoda využívá absorbování laserového světla v kůži a následného vypuzení pigmentu z těla. Nevýhodou je, že zákrok je třeba opakovat a bezprostředně po něm dochází k výraznému ztmavnutí skvrn, než začnou mizet. Toto moderní řešení je vhodné zejména pro světlejší zabarvení kůže, aby byl efekt uspokojivý. Existují i další možnosti, například v podobě potravinových doplňků, ale jejich účinek bývá většinou minimální nebo žádný.

Nejdůležitější je prevence
Boj s pigmentovými skvrnami je časově i finančně náročný. Nejlepší je proto myslet na prevenci, která nás alespoň částečně před jejich vznikem může ochránit. Mezi její hlavní zásady patří používání ochranných krémů s vysokým faktorem proti UVA a UVB paprskům. Chránit se před přímým sluncem dalšími pomůckami (klobouky, slunečníky). V případě genetické dispozice maximálně omezit či úplně vyloučit návštěvu solárií. Pokud se skvrny objeví v souvislosti s hormonální či jinou léčbou, pokusit se změnit preparát. I zde platí, že je snazší minimalizovat příčiny, než řešit důsledky.

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (6)

Datum Autor Nadpis
08. 03. 2014 veverkas5523 tak co sem pises?! (reakcí: 0)
08. 03. 2014 veverkas5523 tenhle web je mi platny jak mrtvemu boty (reakcí: 0)
30. 08. 2013 Romana skvělý krém (reakcí: 0)
02. 01. 2013 lidka2 + (reakcí: 0)
01. 01. 2013 manislava pigmentové skvrny (reakcí: 0)
31. 12. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Kenzo Flower By Kenzo L´Elixir - EDP

Kenzo Flower By Kenzo L´Elixir - EDP

Luxusní vůně...

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 18. 01. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Vodnář

18. 01. 2017 Horoskop Vodnář

Muži se dnes kolem tebe budou točit a jedno pozvání na kávu bude stíhat druhé. Neodmítej je hned všechny jen proto, ž... Celý horoskop

Karta dne

Velekněz
Obohatí tě práce ve skupinách, ať již různé ezoterické nauky, semináře nebo vše, co se týká tvého duchovního života. Pokud si nejsi jistá, jaký zájem přesně máš, zkus ...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Hubnutí podle horoskopu, selfie i barva r...

Znamení horoskopu o nás vypovídá hodně, ať už se nám to líbí nebo ne. A protože my máme tajemno, horoskopy a výklady ...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist