Femina.cz » Magazín » Problematická pleť » Pigmentové skvrny a jak na ně

Pigmentové skvrny a jak na ně

Pigmentové skvrny a jak na ně

Magazín: Problematická pleť | autor: Lenka Šimková | vydáno 31. 12. 2012

Dokonalá pleť bez jediné chybičky? Pro mnohé z nás nesplnitelný sen. Trápí vás pigmentové skvrny? My víme, jak se jich zbavit a opět získat krásnou pleť...

Kdo je ohrožen?
Pigmentové skvrny vznikají vlivem několika faktorů. Patří mezi ně zejména UV záření, genetická dispozice a také hormonální vlivy. Mohou postihovat obě pohlaví, ale častější jsou u žen, a to obzvláště u těch s tmavší pletí. Se zvyšujícím se věkem se objevují u žen i mužů tzv. stařecké skvrny, jejichž počet postupně narůstá. Poruchy pigmentace kůže u žen často vyvolává také zvýšená hladina hormonů v těhotenství. Hyperpigmentace může být rovněž doprovodným jevem zánětlivých kožních onemocnění. Vznik kosmeticky nepříjemných tmavých skvrn se dává také do souvislosti s příjmem některých léků či nedostatečnou funkcí jater.

Možnosti nápravy
Nejvíce nepříjemné jsou pigmentové skvrny v oblasti obličeje či krku. Objevují se nejčastěji na čele, spánku, tvářích a okolo úst. V některých případech mohou samy vymizet, například právě po těhotenství. Ale většinou jejich majitelky čeká dlouhodobý boj s nejasným výsledkem. V současnosti máme na výběr několik druhů léčby s různým efektem. Bohužel, co jednomu pomůže, nemusí na druhého působit ani v nejmenším. Nezbývá tedy než vyzkoušet, která metoda zabere na konkrétní případ.

A co můžete zkusit?
Chemický peelingvede k odstranění svrchní vrstvy kůže, a tím i melaninu, který zahnědnutí způsobuje. Po ošetření mohou vzniknout malé stroupky, které za několik dní vymizí. Kromě příznivých účinků, může mít bohužel u některých jedinců i efekt opačný a způsobit zvýšenou pigmentaci. Navíc samotnou tvorbu melaninu neovlivní. Proto je důležité si dobře rozmyslet, zda takový zákrok podstoupit.

Kosmetické a přírodní přípravky přírodní léčba (např. pomocí citronové šťávy) není příliš doporučována, zejména kvůli nebezpečí poškození pleti. Bělící a zesvětlující krémy či séra tlumí díky příslušným obsaženým kyselinám tvorbu melaninu. Je však nezbytné je aplikovat dlouhodobě a pravidelně. Výsledek zdlouhavého procesu nemusí být vždy uspokojivý, ale za vyzkoušení to stojí. Částečné zlepšení se ve většině případů dostaví.

Laser k odstraňování pigmentových skvrn se používají speciální lasery. Výhodou je, že nabízejí rychlé řešení, které se provede jednorázovým ošetřením. Laserem zasažená pigmentová tkáň je postupně nahrazena novou, proto také dojde k vytvoření stroupku. Nevýhodou je opět nebezpečí, že dojde naopak k vyvolání nechtěné hyperpigmentace.

Intenzivní pulzní světlo (IPL)metoda využívá absorbování laserového světla v kůži a následného vypuzení pigmentu z těla. Nevýhodou je, že zákrok je třeba opakovat a bezprostředně po něm dochází k výraznému ztmavnutí skvrn, než začnou mizet. Toto moderní řešení je vhodné zejména pro světlejší zabarvení kůže, aby byl efekt uspokojivý. Existují i další možnosti, například v podobě potravinových doplňků, ale jejich účinek bývá většinou minimální nebo žádný.

Nejdůležitější je prevence
Boj s pigmentovými skvrnami je časově i finančně náročný. Nejlepší je proto myslet na prevenci, která nás alespoň částečně před jejich vznikem může ochránit. Mezi její hlavní zásady patří používání ochranných krémů s vysokým faktorem proti UVA a UVB paprskům. Chránit se před přímým sluncem dalšími pomůckami (klobouky, slunečníky). V případě genetické dispozice maximálně omezit či úplně vyloučit návštěvu solárií. Pokud se skvrny objeví v souvislosti s hormonální či jinou léčbou, pokusit se změnit preparát. I zde platí, že je snazší minimalizovat příčiny, než řešit důsledky.

Foto zdroj: profimedia.cz

Další články z rubriky

Komentáře (6)

Datum Autor Nadpis
08. 03. 2014 veverkas5523 tak co sem pises?! (reakcí: 0)
08. 03. 2014 veverkas5523 tenhle web je mi platny jak mrtvemu boty (reakcí: 0)
30. 08. 2013 Romana skvělý krém (reakcí: 0)
02. 01. 2013 lidka2 + (reakcí: 0)
01. 01. 2013 manislava pigmentové skvrny (reakcí: 0)
31. 12. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 1)

Testy kosmetiky

Avon Vyživující tělový krém s mateří kašičkou Care

Avon Vyživující tělový krém s mateří kašičkou Care

Intenzivně hydratuje pokožku...

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 29. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Beran

30. 03. 2017 Horoskop Beran

Dnes k tobě nečekaně přijdou peníze. Můžeš vyhrát nějakou slušnou sumu v loterii nebo se dozvíš o dědictví, o němž js... Celý horoskop

Karta dne

Císařovna
Jsi připravená na to, abys mohla výrazně zlepšit svůj dosavadní život, může se stát mnohem lepším a veselejším. Neboj se přijmout nabídku od své kamarádky či nadřízené...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist