Femina.cz » Magazín » Plastická chirurgie » Plastická operace nosu - co byste měla vědět

Plastická operace nosu - co byste měla vědět

Plastická operace nosu - co byste měla vědět

Magazín: Plastická chirurgie | autor: redakce | vydáno 28. 06. 2011

Operace nosu, tzv. rhinoplastika patří k nejnáročnějším, ale zároveň i nejčastějším operacím estetické chirurgie. Veškeré otázky, které by vás ohledně plastické operace nosu mohly zajímat, nám zodpověděl MUDr. Václav Poláček Csc, plastický chirurg Lékařského domu na Praze 7.

Důvodů pro plastickou operaci nosu může být několik - estetické zlepšení vzhledu, odstranění vrozených vad nosu či deformací po úrazu. Operací nosu můžeme dosáhnout zmenšení velikosti nosu, můžeme upravit tvar špičky nosu, deformitu nosní přepážky nebo tvar nosních dírek. Během operace se upravují buď chrupavčité nebo i kostěné části nosu.

Pro koho je operace určena
Operace je vhodná pro každého, kdo chce zlepšit svůj vzhled, ale hlavně pro toho kdo má reálnou představu o úpravě svého nosu. Operace by neměla být prováděna dříve než je ukončen vývoj a růst jedince. U mužů to bývá kolem 18. roku, u žen to může být dříve, kolem 16. roku věku. Dobrý výsledek operace závisí mj. na pružnosti a typu kůže nosu. Dostatečnou pružnost má kůže do asi 40 let, ale je to velmi individuální a neznamená to, že později nelze nos operovat. Vlastní typ kůže nosu má vliv na hojení a jizvení v podkoží. Mastná, silná a pórovitá kůže zejména na hrotu nosu má vždy větší riziko masivní podkožní jizevnaté tkáně a menší adaptability na nový tvar nosu.

Jak před operací
Prvním důležitým krokem před vlastní operací je konsultace se zkušeným plastickým chirurgem, který klientovi vše podrobně vysvětlí a doporučí nejvhodnější postup. Zejména je nutné klienty upozornit na změnu výrazu obličeje, což si mnoho klientů neuvědomuje. Dalším krokem je předoperační vyšetření, při kterém se zjistí, zda je klient zdravotně způsobilý operaci podstoupit. Vlastní operace se většinou provádí v celkové anestesii (výjimkou jsou drobné korekce měkké části nosu, které lze provádět i v lokální anestesii). Operační zákrok se provádí přístupem z nosních dírek, proto po operaci nezůstávají vnější jizvy. Z tohoto důvodu se jedná o složitou operaci, neboť operatér operuje „naslepo“ jen podle svého citu a zkušeností. Při operaci jsou uvolněny a modelovány měkké části nosu, chrupavka a nosní kůstky. Operace trvá obvykle 1 až 2 hodiny. Korekce nosu je ukončena fixací nosu sádrovou dlahou a tamponádou nosních dírek. Po operaci jste na klinice hospitalizováni jeden až dva dny podle rozsahu operace.

Samotná operace
Vlastní operace se většinou provádí v celkové anestezii (výjimkou jsou drobné korekce měkké části nosu, které lze provádět i v lokální anestezii). Operační zákrok se provádí přístupem z nosních dírek, proto po operaci nezůstávají vnější jizvy. Z tohoto důvodu se jedná o složitou operaci, neboť operatér operuje místy „naslepo“, jen podle svého hmatu, citu a zkušeností. Při operaci jsou uvolněny a modelovány měkké části nosu, chrupavka a nosní kůstky. Operace trvá obvykle 1 až 2 hodiny. Korekce nosu je ukončena tamponádou, nosní a sádrovou dlahou.

Pooperační péče
Po operaci je klient na klinice hospitalizován jeden až dva dny, podle rozsahu operace. Nosní tamponáda se odstraňuje po 2 až 3 dnech, po tuto dobu musí pacient dýchat pouze ústy. První týden by měl pacient dodržovat klidový režim s častými studenými obklady očí a dostatečným přísunem tekutin, protože dochází k rychlému vysychání ústní sliznice. Otoky víček a podkožní podlitiny patří k pooperačnímu průběhu a do 2 až 3 týdnů zmizí. Prvních 10 dnů po odstranění tamponády není vhodné smrkat, je třeba několikrát denně čistit nos vlhkými vatovými tyčinkami. 5. až 7. den po operaci se vymění sádrová dlaha. Tato se odstraňuje 14. den po operaci a další měsíc se přikládá na noc. Po delší dobu můžete mít pocit ucpaného nosu, což je způsobeno otokem nosní sliznice. Drobnější otoky mohou přetrvávat i po dobu týdnů až měsíců. Hojení nosu je záležitost dlouhodobá, k úplné stabilizaci operovaného nosu dochází zhruba až po roce od operace. Tento poměrně dlouhodobý proces hojení však samozřejmě nevyřazuje pacienta z běžného života. Do běžného životního a pracovního rytmu se můžete zapojit po sejmutí sádry.

Pokud se chcete svěřit do starostlivé péče skutečných odborníků, doporučujeme Lékařský dům Praha 7

Další články z rubriky

Komentáře (52)

Datum Autor Nadpis
17. 08. 2016 Brabcová operace nosu (reakcí: 1)
15. 08. 2016 Andula operace nosu (reakcí: 0)
29. 02. 2016 Beata nos (reakcí: 1)
28. 01. 2016 Milka8 Re: Re: - (reakcí: 0)
06. 10. 2015 Denisa plastina nosu (reakcí: 3)
08. 07. 2015 Nelina Doporučení Brno (reakcí: 5)
06. 05. 2013 Stylistka Kováč ORL BB!!! (reakcí: 0)
08. 09. 2012 somebody ne! (reakcí: 0)
27. 04. 2012 lucik21 ... (reakcí: 0)
05. 12. 2011 Anulii ... (reakcí: 0)
08. 10. 2011 Werushka7 nos (reakcí: 0)
15. 09. 2011 veronikasr Plastika nosu (reakcí: 0)
16. 08. 2011 helenadon nos (reakcí: 0)
06. 08. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
07. 07. 2011 ladouch - (reakcí: 0)
06. 07. 2011 nathia * (reakcí: 1)
05. 07. 2011 ppk1 ... (reakcí: 1)
05. 07. 2011 Lokynka nos (reakcí: 0)
03. 07. 2011 jennynka123 nos (reakcí: 0)
03. 07. 2011 AlexaA :( (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Avon Vyživující tělový krém s mateří kašičkou Care

Avon Vyživující tělový krém s mateří kašičkou Care

Intenzivně hydratuje pokožku...

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 29. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Panna

29. 03. 2017 Horoskop Panna

Nezoufej a nepropadej beznaději, pokud soudní spor nedopadne přesně podle tvých představ. Ještě není všechno ztracené... Celý horoskop

Karta dne

Blázen
Možná se ocitáš v těžké životní situaci, kdy je změna jediným řešením, proto vše, co se ti děje, přijímáš jako výzvu a nepřízni čelíš se vztyčenou hlavou. Můžeš si být...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist