Femina.cz » Magazín » Móda » Zdravé vlasy po celý život

Zdravé vlasy po celý život

Zdravé vlasy po celý život

Magazín: Móda | autor: Katka | vydáno 11. 06. 2008

Každá třetí žena má problémy s vlasy a nepomohou jí ani nejmodernější kosmetické prostředky. Kvalita vlasů totiž přesně odpovídá tomu, jak pečujeme o své tělo. Jak tedy dosáhnout lesklých, silných, hebkých, na dotek příjemných a prostě zdravých vlasů?


Zhoršená kvalita vlasů je známkou toho, že nejste úplně zdrávy. Vlasy velmi citlivě reagují na:

• přísné jednostranné diety,

• nevyváženou stravu s nedostatkem vitamínů a minerálů. Typickým příkladem je stravování se ve fastfoodech ale i extrémní veganství.

• častý stres

• poruchy příjmu potravy: anorexie, bulimie

• s problémy se potýkají i lidé, kteří jsou zvyklí jíst "za pochodu", jejich organismus není schopen pořádně vstřebat potřebné živiny.

Vědci dlouhodobým zkoumáním vlivu stravy na srdeční onemocnění také zjistili, že lidem s vyšší hladinou cholesterolu obvykle padá více vlasů. A tito lidé také trpí častěji infarkty než lidé vlasatí. A naopak. Ti, kdo jedí pokrmy s minimem živočišných tuků, přiměřenou dávkou cukrů, hodně rybího masa a pravidelně cvičí, nemívají s padáním vlasů problémy.

Chceme-li mít vlasy po celý život zdravé, musíme o ně pečovat, ať už prostředky moderní medicíny a vlasové kosmetiky nebo osvědčenými recepty. Tady jsou některé z nich:

* Na mokré vlasy rozetřeme žloutek, zabalíme ručníkem a necháme čtvrt hodiny působit. Po opláchnutí budou vlasy nadýchané. Žloutek lze nahradit pivem.
* Vzhled vlasů lze vylepšit i šťávou z černé ředkve (hlavu potíráme několik dní).
* Na lupy účinkuje nasucho ohřátá kuchyňská sůl vetřená do vlasů.

Dobrý sestřih a vytvarování vlasů pomůže "zamaskovat" horší kvalitu vlasů, ale musíme mít na paměti, že ani nejlepší kadeřník s nemocnými vlasy mnoho nezmůže. Slabé vlasy se dají zamaskovat světlým přelivem - vypadají pak silnější a hustší.

Barvy bývají k vlasům většinou šetrné, horší je to s přírodními vlivy jako mráz či prudké slunce, před nimiž je nezbytné vlasy také dostatečně chránit (např. pokrývkou hlavy). Při mytí vlasů pak nezapomínejte na lehkou masáž pokožky konečky prstů, která zlepší krevní oběh a povzbudí obnovu buněk.

Je však mylné se domnívat, že s razantní změnou života přijde okamžitá změna kvality vlasů. Tato proměna je dlouhodobá. Kromě zdravé životosprávy tedy zdravé vlasy vyžadují také řádnou dávku trpělivosti. První výsledky jsou zřetelné až tak po třech měsících. Vyrostlý vlas je totiž mrtvá struktura, kterou už nelze změnit. Lze ji sice nejrůznějšími přípravky naleštit, načechrat či vyztužit, ale její kvalita se zlepšit nedá.

Krátkodobý efekt ve zlepšení kvality vlasů přinášejí např. šampony a kondicionéry obohacené o vitamíny řady B nebo zeleninové proteiny. Ty přilnou k povrchu vlasů a chrání je. Vypadají tak lesklejší a pevnější, jenže jen na chvíli.

Opravdová pomoc vašim vlasům musí začít u jejich kořínků (cibulek, z nichž vlasy vyrůstají). K tomu nejsou nutné žádné speciální přípravky, stačí obohatit váš jídelníček vitamínem E, vitamíny B, biotinem a elastinem. Dalšími důležitými prvky jsou železo, měď, jód a zinek.

Fakta o vlasech:

Průměrný člověk má na hlavě přibližně sto tisíc vlasů.

Asi 80% z nich roste, 14 - 20% se nachází v tzv. klidové fázi a zbytek vypadává.

V průměru se vlas prodlouží asi o 1 až 1,5 centimetrů za měsíc.

Růstové období vlasu trvá dva až šest let, ženám rostou vlasy rychleji než mužům.

Další články z rubriky

Komentáře (6)

Datum Autor Nadpis
12. 08. 2014 Monika reneval neo (reakcí: 0)
15. 05. 2014 svatka svatka (reakcí: 0)
01. 04. 2014 vlasy jitka (reakcí: 1)
14. 03. 2014 marika reneval (reakcí: 0)
30. 01. 2013 Nela Vlasy (reakcí: 0)
21. 01. 2012 goldie ... (reakcí: 2)

Testy kosmetiky

Mary Kay Intenzivní hydratační krém

Mary Kay Intenzivní hydratační krém

Pro pocit úžasné hebkosti a měkkosti...

Testy kosmetiky: Pleťová | vydáno 20. 01. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Vodnář

23. 01. 2017 Horoskop Vodnář

Můžeš si vyléčit veškeré rány v citové oblasti, potkáš skvělého muže, díky kterému pochopíš, proč jsi musela projít m... Celý horoskop

Karta dne

Tři poháry
Máš nejvyšší čas začít slavit a věnovat se alespoň na malou chvíli jen sama sobě a svým potřebám. Máš pocit, že žádné nemáš? Omyl! Samozřejmě, že máš a jako žena si mů...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, láska i módní přešla...

Taky ti připadá, že to všechno nějak moc letí? Leckdo ještě ani nestihl odstrojit vánoční stromeček a už nám startuje...

Celý článek

Módní policie

TOPlist