Femina.cz » Magazín » Móda » Voňavá medicína

Voňavá medicína

Voňavá medicína

Magazín: Móda | autor: Living.cz | vydáno 26. 07. 2006

O tom, že vůně má příznivé účinky na organismus, se ví po staletí. Římské lázně prosluly vonnými koupelemi, po kterých pookřálo tělo i duch.

Věděl to ostatně otec medicíny Hippokrates, podle jehož rad se používalo vonné vykuřování při morových epidemiích a vojáci pomocí vonných koupelí vojáci obnovovali sílu znavených údů.

Jednoduché recepty vycházející z účinků vonných bylin fungují i dnes. Jen nejsme zmoženi bitvou s nepřátelským vojskem – i když pracovní proces se bitvám někdy může podobat. Neuškodí proto obrátit se zpět a nechat tělo zregenerovat podle starých receptů. Dnes jim ale říkáme aromaterapie. Aplikují se nejen přidáváním vonných olejů do koupele ve vaně, ale třeba i v parních lázních nebo při saunování.

Přírodní základ

Éterické oleje a jiné látky se získávají z léčivých rostlin, z jejich květů, listů, plodů, dřeva, stonků a kořenů bylin a stromů. Díky svým pozvolným účinkům se využívají především k prevenci nebo doplňkové péči. Každý esenciální olej má svou jedinečnou vůni a dominantní účinek, podle kterého se dělí na uklidňující nebo povzbuzující. Některé, například levandule, jsou adaptabilní — reagují podle toho, co tělo v danou chvíli potřebuje.

S mlékem

Do koupele stačí přidat 5 až 10 kapek esenciálního oleje předem smíchaného s decilitrem mléka, aby olej nezůstal na hladině, ale aby se v lázni rovnoměrně rozložil. Do koupele pro dítě snižte dávku na 2 až 3 kapky. Máte-li citlivější pokožku, olej předem smíchejte s čajovou lžičkou dobrého rostlinného oleje. Při takovéto relaxační koupeli se malé množství oleje absorbuje pokožkou, prostřednictvím čichu pak vonné olejové výpary ovlivňují vaši nervovou soustavu. Pokud se olej přidává pod tekoucí vodou, vůně se uvolní rychleji.

I do krému

Vonné oleje nepůsobí jen prostřednictvím vody, ale i krému, pleťové vody či šamponu. Stačí je jemně vmasírovat do pokožky nebo vlasů. Olej přidávejte pouze do neparfémovaných výrobků z kvalitních přírodních surovin.

Kdo má zaměstnání, kde musí celý den stát, pomůže mu lázeň nohou připravená podobně jako směs do vany. Nohy se ponoří na deset minut a chodidla si budou připadat jako jemná „dětská prdelka“.

Podobně jako lázeň pomůže i podobně namíchaná směs pro obklady a masáže. Příjemně zapůsobí i vůně rozptýlená ve vzduchu – aromalampu koupíte v každém obchodě s dekoracemi nebo ve květinářství.

Jak co působí:

Levandule

Je chladivá, uklidňující, působí jako antidepresivum, urovnává citovou nerovnováhu. Má antiseptické účinky.

Rozmarýn

Povzbuzuje krevní oběh a působí jako tonikum na nervový systém, pokožku, játra a žlučník. Má čisticí účinky, pomáhá při duševním vyčerpání a bystří smysly. Odstraňuje záněty a účinkuje proti bolesti.

Eukalypt

Eukalypt má výrazné antivirózní účinky. Zmírňuje zápaly a osvědčuje se při léčbě revmatismu. Stimuluje imunitní systém, odstraňuje lokální bolesti, zejména nervového původu, snižuje horečku a urychluje hojení ran.

Máta peprná

Má povzbudivé účinky. Uklidňuje trávicí systém, podporuje činnost žaludku, jater a střev tím, že posiluje nervový systém. Zbavuje bolesti, působí jako antiseptikum, snižuje horečku, čistí mozek, pomáhá při svalové a duševní únavě.

Heřmánek římský

Je vhodný i pro děti. Má uklidňující účinky na nervový systém, vyvolává spánek. Působí protizánětlivě a antibakteriálně, jako antidepresivum a proti stresu.

Další články z rubriky

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
04. 12. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
13. 10. 2011 goldie ... (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Rimmel Rtěnka s matným efektem The Only 1 Matte

Rimmel Rtěnka s matným efektem The Only 1 Matte

Dodává příjemný pocit hydratace...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 24. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Panna

25. 02. 2017 Horoskop Panna

Začala jsi nový vztah a máš pocit, že to není to pravé ořechové? Dej si ještě chvíli čas, než uděláš zásadní rozhodnu... Celý horoskop

Karta dne

Osm pohárů
Dnes máš skvělou příležitost odpoutat se od všeho starého, co ti již neslouží a pouze tě omezuje. Čeho se to může týkat? Vztahy, které dávno přetrvávají spíš jen ze zv...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist