Femina.cz » Magazín » Móda » Udělejte dobrý první dojem!

Udělejte dobrý první dojem!

Udělejte dobrý první dojem!

Magazín: Móda | autor: redakce | vydáno 11. 04. 2008

Nikdy nemáte druhou příležitost udělat první dojem. Ať se už jedná o konkurz na vytouženou práci nebo o velmi zajímavého příslušníka opačného pohlaví.

Ve většině případů je to právě první dojem, který ovlivňuje, zda a jakým způsobem bude vaše setkání pokračovat. Odborníci, kteří se snažili rozšifrovat, co se vlastně skrývá pod slovy "první dojem", došli k následujícímu závěru.

První dojem, jakýsi napůl intuitivní názor na určitou osobu, si vytváříte během prvních dvou minut setkání. Během těchto dvou minut získáte 35 - 42 vjemů, dojmů, maličkostí, kterých si na ní všimnete. Z toho je ovšem pouze 5 - 7 vědomých, takže nepočítejte s tím, že byste přesně věděli, proč vám je právě tahle osoba tak nesympatická. Tedy pokud na vás třeba upřeně neciví, což bytostně nesnášíte, nebo se během rozhovoru nešťourá v uchu :-).

A co první dojem nejvíce ovlivňuje? Pokud jste kupříkladu u pracovního konkurzu, počítejte s tím, že první dojem, který z vás personalista získá, se zjednodušeně vytváří z toho:

    ► jak vypadáte

    jak mluvíte

    co říkáte

Ať už jste žena nebo muž, to, jak vypadáte, tvoří 55% prvního dojmu.

Takže, milé dámy, pryč s obtaženými svetříky, upnutými tričky a velkými výstřihy. Na přijímací pohovor se nejlépe hodí kostým neutrální barvy. Pozor, aby sukně nebyla příliš krátká, dobrého personalistu to odradí, i kdyby jste měla nohy jako Cindy Crawfordová. Pod sako patří jednoduchá košile z dobrého materiálu. Slaďte barvu oblečení, bot a kabelky a zeptejte se alespoň dvou lidí, kteří vám umí říci pravdu do očí, jak vám to sluší. Líčení zvolte jemnější a přirozené, ale nechoďte úplně nenalíčená. Podle výzkumů tak můžete získat v průměru až o dvacet procent lepší plat :-). Šperky nejlépe perlové nebo s jemnými kamínky, masivní zlato se nehodí. Ještě přeleštit střevíčky na nízkém podpatku a můžete směle vyrazit!

Dalších 38% procent z prvního dojmu tvoří způsob vaší mluvy.

Hloubka vašeho hlasu, intonace a rychlost řeči. Obecně platí, že hlubší a mírně chraplavý hlas vás činí důležitější a přesvědčivější. Těžko na někoho uděláte dojem ukňouraným pištěním nebo mdlým sevřeným hlasem. Mluvte zvučně, melodicky a najděte si tu nejhlubší polohu hlasu, při které se vám ještě dobře mluví. Nejlepší bude si to předem natrénovat, pak si to lépe uvědomíte, až přijde na lámání chleba. Nespěchejte příliš, ale nenechte do svého hlasu zaznít pomalost nebo únavu. Pečlivě oddělujte slova, dobře vyslovujte a používejte spisovnou češtinu, jinak rozhodně nemůžete zapůsobit dojmem kultivovaného člověka. Vložte do svého hlasu vnitřní obsah a veškerou přesvědčivost, které jste schopna. Váš hlas je mocná zbraň, kterou se pouze musíte naučit dobře ovládat a využívat.

Posledních 7% pozornosti bude zaměřeno na obsahovou stránku vašeho rozhovoru.

Rozhodně se tím však nenechte ukolébat, že můžete říkat, co vás napadne. Týká se to prvního dojmu, tedy těch pár minut na začátku setkání. To je vlastně celkem dobrá zpráva, protože když se s někým seznámíte a rychle nevíte co říct a začnete plácat pitominy, je tady 93% šance, že to ON vůbec nevnímá :-) A naopak, když zjistíte, že muž, který vás při prvním setkání pozval na večeři, přeslechl vaše jméno, neodsuzujte ho jako beznadějný případ. Zřejmě jste se mu představila během prvních dvou minut, kdy byl na 55% procent zaujat vaším okouzlujícím zjevem a na 38% vaším nádherným hlasem. Dejte mu ještě šanci! :-))

 

Další články z rubriky

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
21. 01. 2012 goldie ... (reakcí: 0)
04. 04. 2011 stepanecka To jsou ale... (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Avon Vyživující tělový krém s mateří kašičkou Care

Avon Vyživující tělový krém s mateří kašičkou Care

Intenzivně hydratuje pokožku...

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 29. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Štír

30. 03. 2017 Horoskop Štír

Volné odpoledne si užij s rodinou a přáteli. Čeká na tebe hromada nové práce a na zábavu nebude nějakou dobu čas, tak... Celý horoskop

Karta dne

Císařovna
Jsi připravená na to, abys mohla výrazně zlepšit svůj dosavadní život, může se stát mnohem lepším a veselejším. Neboj se přijmout nabídku od své kamarádky či nadřízené...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Módní policie

TOPlist