Femina.cz » Magazín » Móda » Ty jsi má, levandulová…

Ty jsi má, levandulová…

Ty jsi má, levandulová…

Magazín: Móda | autor: Zuzka | vydáno 14. 08. 2006

Krásná květina, ale také léčivá rostlina – i to je nádherná fialová levandule lékařská.


Levandule působí jako mírný zklidňující prostředek. Látky v levanduli také potlačují růst baktérií, mírně snižují krevní tlak a osvědčily se při křečových stavech žaludku i při rekonvalescenci. Působí také mírně močopudně, stimulují slinivku břišní k vyšší produkci enzymů. Tradičně je levandule lékařská používána při nechutenství, plynatosti, žaludeční nervóze a neklidu. 

Zevně se levandule užívá jako součást mastí při zánětech nervů, revmatismu nebo dně (její silice totiž podporuje prokrvení pokožky), v koupelích ji lze použít na špatně se hojící rány a pro doplňkovou léčbu poruch krevního oběhu.

V lidovém léčitelství se uplatňuje zejména jako prostředek mírně uklidňující nervy, při neurastenii, bušení srdce, předrážděnosti, migrénách, závratích či nespavosti. Plátěný sáček se sušenou levandulí vložený pod polštář údajně podporuje klidný spánek. Nejčastěji se však užívá ve formě nálevu nebo tinktury.

Sbírá se květ (Flos lavandulae) nebo nať (Herba lavandulae). Větve se seřezávají za suchého počasí právě teď - v červenci až srpnu, ještě před úplným rozvitím květů -  a suší se zavěšené ve stínu za teplot do 40 °C.

Levandule se uplatňuje také v kosmetickém průmyslu jako přísada do voňavek. Sušená levandule vložená do šatní skříně po sobě zanechá příjemnou vůni a navíc zapuzuje moly.

Levanduli si můžete pěstovat v květináčích doma. Je lepší ale pořídit si už vzrostlou rostlinku, pěstovat ji ze semínek je běh na dlouhou trať a málokdo má tak pevné nervy, aby vydržel čekat i několik měsíců.

Vyhovuje jí teplé a slunné umístění, substrát by měl být kyprý, písčitý a poněkud vápnitý, ale rostlina dobře poroste i v běžné půdě, špatně však snáší substrát přemokřený, proto zalévat až po jeho důkladném proschnutí. Během mírné zimy může rostlina zůstat venku i je-li pěstována v nádobě, při mrazech pod -10 °C je nutno kořeny chránit např. zahrabáním nádoby do země nebo alespoň překrytím slámou či chvojím. Pokud levanduli každým rokem v březnu seříznete, získá pevnější tvar a bohatší květenství. Rozmnožuje se semeny nebo dělením trsů nebo řízky z výhonků jednoletých rostlin. V přírodě je známo asi 20 druhů levandulí, které rostou od Kanárských ostrovů přes Středozemí až do Přední Indie.

Další články z rubriky

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
22. 01. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
24. 10. 2011 goldie ... (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Rimmel Rtěnka s matným efektem The Only 1 Matte

Rimmel Rtěnka s matným efektem The Only 1 Matte

Dodává příjemný pocit hydratace...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 24. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Kozoroh

25. 02. 2017 Horoskop Kozoroh

Dnes ti štětí přeje především v oblasti práce a kariéry. Pokud jsi dlouho nemohla žádnou práci najít, dnes dostatneš ... Celý horoskop

Karta dne

Osm pohárů
Dnes máš skvělou příležitost odpoutat se od všeho starého, co ti již neslouží a pouze tě omezuje. Čeho se to může týkat? Vztahy, které dávno přetrvávají spíš jen ze zv...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

PMS, hubnutí i průšvihy aneb Nový týden n...

Taky tak ráda soudíš všechny ty, kterým se povede nějaký kolosální průšvih? A je úplně jedno, jestli jde o nevěru, ka...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist