Femina.cz » Magazín » Móda » Šperky a alergie

Šperky a alergie

Šperky a alergie

Magazín: Móda | autor: Renata Petříčková | vydáno 25. 05. 2009

Řetízky, náušnice, náramky, zipy, hodinky, ale i nenápadný knoflík u kalhot, který způsobí extrémně svědivé nenápadné pupínky.

 

Přijít k ní můžete i v průběhu života, vyvíjí se postupně a přecitlivělost na ní mohou mít lidé, kteří původně vůbec na nic alergičtí nebyli. V současné době je to asi 10% žen a 6% mužů, ale lze předpokládat prudký nárůst.

Jak se projevuje?
Projevuje se pupínky, které vypadají jako kopřivka či mají na vrcholu puchýřky naplněné tekutinou a nesnesitelně svědí, můžou se objevit i strupy či otoky okolní kůže. S touto alergií si nezahrávejte, příliš velké dráždění organismu může vyvolat až šok, otoky a ohrožení života.
Bohužel je doživotní, jediným řešením je vyhnout se dráždivé látce – tedy niklu.
Takže všechnu bižuterii buď vyhoďte, nebo natřete bezbarvým lakem, který zabrání kontaktu s pokožkou. Dále vybírejte výrobky pro alergiky, brýlové obroučky, šperky i hodinky se vyrábějí i bez niklu.

Trendy šperky - velká inspirativní fotogalerie

šperky inspirace fotogalerie

Nikl je všude
Nikl je bohužel oblíbenou příměsí, zabraňuje korozi a prodlužuje životnost výrobků a tak je těžké se mu vyhnout. Přesto je třeba si dávat pozor i jinde. Například nerezové nádobí je rizikové, protože obsahuje nikl. Pokud v něm vaříte a trpíte touto alergií, raději ho vyměňte. Zvláště rizikové je ohřívání kyselých potravin v nerezovém nádobí, v této kombinaci se nikl nejvíce uvolňuje.
Těm ostatním se asi nevyhneme, nikl je součástí klik, euromincí, vodovodních kohoutků, příborů či kovových úchytů. Důležité je ale kolik niklu se z výrobků uvolňuje a vaše osobní citlivost. Někdo reaguje pupínky již na nepatrné množství niklu. Také se může stát, že třeba vnitřní strana knoflíku u džínů vám půl roku nepůsobí problém, pot ho však naleptá, nikl se začne více uvolňovat a náhle se problém objeví.
Co s drahými hodinkami?

Běžný zákazník nemá šanci laickým okem zjistit, že výrobek obsahuje nikl. Pokud to tedy výrobce přímo neuvádí. Pokud si tedy koupíte šperk či hodinky, které dle výrobce neobsahují nikl, či ho výrobce „opomněl“ vypsat a přesto se osypete, můžete si od kožního lékaře vyžádat zprávu, že vám právě tento výrobek způsobil vyrážku a pokusit se o reklamaci. Problémy může působit i tzv. „bílé zlato“, stříbro nebo alpaka.
Nebezpečné potraviny?
Některé potraviny též překvapivě obsahují nikl, například luštěniny, některé zeleninové šťávy, sledě, ústřice, špenát, sušené ovoce, káva, kakao, pórek, hrášek či rajčatový protlak a tak je vhodné jejich konzumaci omezit. Pozor též na některé multivitaminové preparáty obsahující nikl a spirály varných konvic.
Pozor u lékaře!
Zubní náhrady, endoprotézy či zubní rovnátka také obsahují nikl a lékař by měl o vaší alergii vědět a zvolit jiný materiál.

Další články z rubriky

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
12. 02. 2012 goldie ... (reakcí: 0)
10. 07. 2011 doublefantasy nikl (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Mary Kay Intenzivní hydratační krém

Mary Kay Intenzivní hydratační krém

Pro pocit úžasné hebkosti a měkkosti...

Testy kosmetiky: Pleťová | vydáno 20. 01. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Kozoroh

22. 01. 2017 Horoskop Kozoroh

Volný den využij k práci. Projdi si všechny domácí účty, zjisti, kde vám utíkají peníze nejvíc a snaž se udělat rozpo... Celý horoskop

Karta dne

Hvězda
Do tvého života přichází klid, mír a láska. Pokud máš nějaká přání, vyšli je nahoru ke hvězdám a věř, že se ti splní. Důvěřuj svým snům, přichází k tobě období prosper...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Hubnutí podle horoskopu, selfie i barva r...

Znamení horoskopu o nás vypovídá hodně, ať už se nám to líbí nebo ne. A protože my máme tajemno, horoskopy a výklady ...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist