Femina.cz » Magazín » Móda » Schmucig - tak trochu drzá bižuterie

Schmucig - tak trochu drzá bižuterie

Schmucig - tak trochu drzá bižuterie

Magazín: Móda | autor: Jana Poncarová | vydáno 04. 04. 2013

Není bižuterie jako bižuterie. Ta od značky Schmucig je trochu drzá a taky špinavá – v tom nejlepším slova smyslu. Vyzpovídali jsme plzeňskou designérku Adélu Svobodovou, která tvoří nápadité šperky, jež projasňují nejen české ulice.

Za Adélou se vydávám v zimě a dýchne na mě příjemná atmosféra jejího obchůdku v centru Plzně. Je plný náušnic, triček, tašek, diářů, broží… Každý kousek je zde přitom originál, který tvořila sama mladá designérka, nebo její přátelé – mladí lidé, jež se snaží prorazit ve světě módy a šperků.  

Úvodní otázka nemůže být jiná – co je to vlastně Schmucig? Jak vznikl název tvé bižuterie?
Nápad na jméno Schmucig přišel z čista jasna jednoho rána. Jde o spojení dvou německých slov schmuck šperk, ozdoba a schmutzig špinavý, drzý. Vyrostla jsem při německých hranicích a šperky jsme tak někdy ze srandy nazývali. Název Schmucig mi přešel výstižný pro styl, jaký šperkům dávám. Odráží se v něm i materiál a náměty mých šperků. Jsou trochu drzé a trochu „špinavé“ v tom dobrém slova smyslu.

Adéla Svobodová

Obchůdek s originální bižuterií, který jsi v Plzni založila, vešel v povědomí jako Modes Robes, nyní změnil název. Proč?
Dříve jsme byly na krámek dvě společnice. Když kolegyně odešla, upravila jsem název obchůdku podle své značky – tedy na Schmucig fabion&design shop. A také jsem chtěla, aby obchod měl originální název, který je nezaměnitelný.

Vystudovala jsi obor Blízkovýchodní studia na Západočeské univerzitě. Jak ses k tvorbě bižuterie dostala?
Vyrostla jsem v podstatě v ateliéru mých rodičů – oba jsou umělci. Takže jsem k tvorbě a designu měla blízko. Šperky dělám z více důvodů, jako ženská jsem jich vždycky měla velkou spotřebu. Navíc začít vyrábět šperky je určitě snazší než se třeba pustit do výroby nábytku – zpočátku nemusíte oplývat velkým finančním kapitálem. A nakonec se z koníčka stalo živobytí.  

Jaké jsou tvé oblíbené značky – kromě Schmucig, samozřejmě!
Používám diáře a zápisníky od Chilli design a Tarakan, nosím šperky z porcelánu od značek, které jsou v krámku také zastoupeny. Mometálně se těším na bižuterii z New York city, která mi snad už brzy dorazí do krámku.

Co ve Schmucig obchůdku zákazníci aktuálně najdou?
V nabídce převažují hlavně šperky.  Od čistých designových kousků z porcelánu, ze skla, dřeva, plexi a kovu, přes různé textilní, filcové, streanpunkové  šperky, až po různé infantilně vtipné drobnosti. Velké zastoupení mají také diáře, zápisníky, oblečení, kabelky, tašky. Máme i různé drobnosti, jako jsou hodinky, pexesa, krasohledy a mnoho dalších „vychytávek“.

Prozradíš nám, jak bude vypadat tvoje nová kolekce? Čím se inspiruješ?
Mám připravené dvě kolekce šperků: jedna bude inspirovaná secesí a druhá létáním a ptactvem. Také připravuji sérii speciálních prstenů.

Jak se žije mladé designérce? S jakými problémy se setkáváš? Jaké překážky musíš zdolávat?
Život na volné noze je někdy složitější, ale zase naprosto svobodný. Někdy si říkám, že to nemá cenu a někdy jsem ráda, že mám tak svobodné povolání a o všem si můžu rozhodovat sama. Překážky v tom pravém slova smyslu nemám, jen bychom mohli mít více zákazníků.


Pravidelně spolupořádáš oblíbenou akci Bizzar Bazaar. Účastníš se také podobných akcí v jiných městech?
Během roku vyjíždím na různé akce do Prahy i do dalších měst v České republice. Měla jsem i možnost vyjet na akce do Německa.  S kamarádkou, co vyrábí diáře a zápisníky jezdíme jednou někdy i dvakrát za rok na speciální markety do Norimberku. A musím říct, že ten vánoční opravdu stojí za to. Koná se v krásné historické budově přímo v centru a svou úrovní bych ho přirovnala k pražské Code mode, jen trochu v menším formátu.

Jaký je tvůj oblíbený styl? Jaké oblečení máš ráda?
Vyloženě oblíbený styl nemám. Nosím to, co se mi momentálně líbí, anebo se oblékám podle nálady. Mám ráda módu inspirovanou 50. a 80. léty, ráda koukám na fashion blogy o módě z ulice. Ale asi není nic, co by mě vystihovalo, možná by to mohli říct ostatní.

Jaké cíle máš do budoucna?
Bylo by skvělé, kdybych dosáhla toho, že si Plzeňané vzpomenout na Schmucig  shop ve spojitostech: když se řekne český šperk, kam v Plzni zajít pro originální dárek, být místem, které lidi spojuje s podobným smýšlením a nadšením pro český design a alternativní kulturu.

A co vy? Jste zastánci alternativní módy a originálních výrobků od mladých českých designérů? Nebo dáváte přednost nakupování v módních řetězcích? Že si neumíte drzé šperky představit? Pak si prohlédněte naší fotogalerii.

 

Další články z rubriky

Komentáře (8)

Datum Autor Nadpis
08. 05. 2013 Lydia001 Bižuterie (reakcí: 0)
25. 04. 2013 manislava bižu (reakcí: 0)
22. 04. 2013 Sylfida :) (reakcí: 0)
08. 04. 2013 evhu drzá bižuterie (reakcí: 0)
06. 04. 2013 Valinka Podle mého názoru.. (reakcí: 0)
04. 04. 2013 ladouch . (reakcí: 0)
04. 04. 2013 lidka2 + (reakcí: 1)
04. 04. 2013 Bobina1 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Tom Ford Orchid Soleil - EDP 100 ml

Tom Ford Orchid Soleil - EDP 100 ml

Smyslná vůně...

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 28. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Beran

28. 03. 2017 Horoskop Beran

Přijde k tobě zajímavá nabídka, ale ty si nech nějaký čas na rozmyšlenou, než na ni kývneš. Zvaž všechna pro a proti ... Celý horoskop

Karta dne

Královna mečů
Jsi postavená před důležitou konfrontaci, do života ti přichází starší žena, která se nebojí nahlas říct svoji pravdu. Nepřemýšlí nad tím, jestli někoho zraní a bez ob...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet i tipy pro krásu aneb...

Pokud ses nemohla dočkat dalšího online výkladu karet, který pro tebe každý měsíc chystá Sára, pak je konečně tady. U...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist