Femina.cz » Magazín » Móda » Přírodní péče o vlasy l.

Přírodní péče o vlasy l.

Přírodní péče o vlasy l.

Magazín: Móda | autor: Mirka Kolářová | vydáno 19. 02. 2008

Každá z nás si někdy podomácku vyrobila pleťovou masku na míru. Ale víte o tom, že stejně tak je možné vyrobit si třeba vlastní šampon?


Pokud na výše uvedenou otázku odpovíte: „A proč bych to jako měla dělat?“, patříte pravděpodobně mezi výjimečně šťastné ženy, které příroda obdařila hustou a bujnou kšticí bezproblémových vlasů. Ale existují také ženy (i muži a děti), kteří takové štěstí neměli. Obvykle už vyzkoušeli všechno možné i nemožné, co český, ale někdy i zahraniční trh nabízí a přesto nenašli nic, co by úspěšně řešilo jejich vlasový problém. Eventuálně takový výrobek našli, ale jeho cena je třeba pro každodenní používání moc vysoká, takže nakonec raději volí horší kvalitu za méně peněz.

Dalším důvodem může být existence hned několika vlasových problémů najednou -  tak například můžete mít velice suché a roztřepené konečky vlasů, zároveň trpět zvýšenou mastivostí vlasů a ještě k tomu mít třeba lupy. To jsou hned tři různé vlasové problémy – pokud budete hledat řešení na pultech běžné komerční kosmetiky, pravděpodobně nenajdete. Najdete pouze výrobky zvlášť zaměřené na suché a třepící se vlasy, další na mastné vlasy a další na lupy ve vlasech. Přitom používání těchto jednotlivě zaměřených výrobků může působit zcela kontraproduktivně na zbývající vlasové problémy. Kromě toho tyto výrobky zcela samozřejmě obsahují spousty přídavných látek, po kterých vaše vlasy příliš netouží a které samy o sobě mohou být spouštěčem nejednoho vlasového problému. V takovém případě je samozřejmě ideální namíchat si vlastní kosmetiku, která zahrne všechny současné vlasové problémy a bude je řešit bez vedlejších účinků.

Kdo zvládne vlasovou alchymii ?

Každý, kdo dokáže pojmenovat své vlasové problémy a má alespoň základní znalosti z oblasti léčivých bylin, případně i ten, kdo o bylinách sice nic neví, ale je schopen si potřebné informace najít třeba v bylinném herbáři. Tyto knihy obsahují vždy abecedně seřazené, místně dostupné byliny s popisem jejich účinků a s jejich vyobrazením. Tyto bylinky pak nemusíte chodit trhat při úplňku do hlubokého lesa, stačí si je zakoupit v lékárně, stejně jako všechny další potřebné ingredience.

Co vše je možné si doma vyrobit ?

Olejovou kůru
Vlasový šampon
Oplachovací lázeň
Vlasový kondicionér
Tvarovací přípravky

Olejová vlasová kůra

Tyto kůry působí na vlasy i vlasovou pokožku silně regeneračně a stimulačně. Pomáhají navozovat rovnováhu mezi mastnou a suše svědivou vlasovou pokožkou, odstraňují odumřelé povrchové buňky pokožky a zvyšují proudění krve ke všem vlasovým kořínkům, čímž několikanásobně umocňují vyživování vlasu. Proteiny a mastné kyseliny obsažené v těchto olejích vlasy uhlazují, zvyšují jejich pružnost a dodávají jim lesk, výborně působí na lupy a kožní dermatitidu.
Olejové kůry se nanášejí na suché vlasy, před jejich mytím. Kůra je tím účinnější, čím déle ji necháte působit ( třeba i přes noc ), sílu také ovlivní mírně zvýšená teplota vlasů (například s pomocí alobalu a nahřátého ručníku).

Ingredience:
hrst sušených bylin
250ml základového oleje

Pracovní postup:
Do vzduchotěsné nádoby smíchejte všechny ingredience a nechte vše rozležet zhruba od několika dní do 3 týdnů. Nádobou je však nutné alespoň obden zatřást a tím vše znovu promíchat. Nádoba by měla stát na tmavém a chladnějším místě.
Nakonec přecezením odstraňte zbytky bylin z oleje a ten uzavřete do tmavé skleničky a uložte do chladničky. Takto vyrobená olejová kůra vám bude sloužit přibližně 4 týdny.

Použití:
Olej rozetřete do dlaní a naneste na konečky vlasů. Krouživými masážními pohyby jej postupně zapracujte po celé délce vlasů a také do vlasové pokožky (množství se řídí délkou vlasů). Vlasy přikryjte alobalem, fólií, nebo sáčkem a nechte působit nejméně 20 minut. Po té vlasy můžete umýt. Tento přípravek můžete použít i k péči o pokožku vašeho těla.

Jaký olej použít?

Mastné vlasy – lněný, sezamový, nebo mandlový olej
Suché vlasy (svědivá pokožka) – kokosový, ricinový, olivový, slunečnicový olej.
Poškozené vlasy – jojobový, sezamový, mandlový olej.

Základní přehled bylin

Mastné vlasy a pokožka – heřmánek, lopuch, kopřiva, mateřídouška, přeslička, měsíček.
Suché vlasy a pokožka – heřmánek, aloe, levandule, měsíček, podběl, proskurník, přeslička.
Citlivá pokožka + lupy – heřmánek, lopuch, kopřiva, proskurník, oregano, přeslička, vavřín.

Nejlepšího efektu dosáhnete vytvořením vlastní bylinné směsi, kterou namícháte přesně na míru svým vlasovým problémům.

Další články z rubriky

Komentáře (4)

Datum Autor Nadpis
31. 10. 2014 Kamila Vlasy (reakcí: 0)
20. 12. 2011 goldie ... (reakcí: 0)
10. 06. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
04. 04. 2011 stepanecka Rady... (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Vodnář

26. 03. 2017 Horoskop Vodnář

Máš chuť pustit se do něčeho nového? Není nic jednoduššího, než se přihlásit do nějakého kurzu nebo semináře. Nejen, ... Celý horoskop

Karta dne

Poslední soud
Velmi brzy již začne nová fáze tvého života, nyní stojíš na pomyslné křižovatce a musíš se rozhodnout, kterým směrem půjdeš. Neváhej, protože uvnitř svého nitra jsi ji...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Módní policie

TOPlist