Femina.cz » Magazín » Móda » Pistácie – zelený zdravý oříšek

Pistácie – zelený zdravý oříšek

Pistácie – zelený zdravý oříšek

Magazín: Móda | autor: Renata | vydáno 17. 01. 2008

Kdo by neznal pistáciovou zmrzlinu, ale ty malé polorozpukané oříšky už tolik pozornosti nebudí. A přitom je to škoda, pistáciové oříšky jsou doslova multiminerální a vitamínovou bombou!


Odkud pochází
Pistácie je zhruba 10m vysoký a asi 30m široký  keř, který kdysi nejspíše divoce rostl již před 9000 lety v suchých oblastech střední a západní Asie. Tam se pěstuje dodnes a možná se tam i dodnes scházejí milenci, kteří naslouchají za svitu měsíce praskání zrajících oříšků a myslí přitom na dobrou budoucnost.

Dále se pistácie pěstují v jihovýchodní Asii a ve Středomoří, kam se dostali ve středověku. Od poloviny 19. století se pěstují  i v Kalifornii.

Velmi vysoké keře pistácií se pravidelně seřezávají, aby se usnadnila sklizeň. Plně plodí až po 5-8 letech.

Jak vypadají
Plody pistácií jsou béžové skořápky, ve kterých je ukryto jádro, které může být barvy žluté až po nejrůznější odstíny zelené.
Skořápky rostou na stromech v hroznech. Pokud skořápka dozraje, podélně puká na spojnici. Pokud však má nepříznivé podmínky v průběhu růstu, skořápka nepuká.

Platí, že čím zelenější plod, tím je kvalitnější. Jádro je ještě obaleno červenou slupkou, která se snadno slupuje a má charakteristicky nasládlou chuť. I samotné jádro je nasládlé chuti a má charakteristickou vůni.

Co obsahují
Pistácie mají v průměru 55% olejů, 20% bílkovin a 15% cukrů, čímž se řadí mezi mimořádně cenné potraviny. Na druhou stranu mohou obsahovat nebezpečné plísně a alfatoxiny, což je produkt některých plísní a prudký jed, který se v pistáciích (ale i burácích a para ořeších ) někdy vyskytují v nadlimitním množství. Tento alfatoxin způsobuje onemocnění jater a je silnou karcinogenní látkou. U prodávaného zboží jsou však tyto látky pravidelně sledovány, proto při nákupu nemusíme mít strach.

Správně skladované pistácie jsou však požehnáním pro naše zdraví. Obsahují fytosteroly, které redukují množství nebezpečného cholesterolu v krvi a také chrání před vznikem některých druhů rakovin.

Dále obsahují draslík, hořčík a vápník, tedy trojici látek zvyšující naši obranyschopnost a snižující vysoký krevní tlak.  Dále obsahují vitamín A, B, E, dále železo, měď, selen a zinek, další silné antioxidanty chránící před rakovinovým bujením.

Použití pistácií je všestranné, jádra se konzumují čerstvá, pražená, solená či jinak ochucená. Z čerstvých pistácií se vyrábí zmrzliny, moučníky typu baklava, což je středomořský recept z listového těsta a supersladké náplně s pistáciovou či mandlovou příchutí.

U nás jsou nejznámější  pražené solené pistácie, které vylupujeme z béžových naprasklých skořápek. Někdy jsou tyto skořápky uměle nabarveny na červeno, aby se zamaskovaly skvrny po ručním sklízení. Plody pistácií jsou zelené, přesto jsou někdy černé a to pokud byly před pražením naloženy v soli a citronu. Občas se dají sehnat i nesolené pistácie a ty jsou vhodné pro použití do sladké kuchyně.


Zajímavost na závěr:
Pistácie jsou extrémně hořlavé, což je překvapující. Dokonce se mohou samy od sebe vznítit, proto se nikdy neskladují ve velkém množství najednou.

Cena Zhruba 150-200 Kč za kilogram.

Foto: healthy-endeavors.com, specialforkblog.com, agfoodsafety.org, urbanlocavore.com.au, livingrootless.blogspot.com, lessismorbier.blogspot.com, candcmarriagefactory.com, wallpaperscraft.com, miseenplace.us, patisserieroyale.com, houseofpistachios.com,  thecafesucrefarine.blogspot.com, whateversleft.org, blog.cookingplanit.com, sayassoulful.blogspot.com, vittlemonster.com, vegangela.com, piedmontese.com, sunnylandfarms.com, cupcakesandshowtunes.com, jennifercooks.com, insidenanabreadshead.com, starlineglobaltrade.com, onfoodandbaking.com, lishacooks.blogspot.com, avtreefarm.com, lovin-our-life.blogspot.com, useeus.com.au, itheecook.blogspot.com, twotinykitchens.com

Další články z rubriky

Komentáře (16)

Datum Autor Nadpis
06. 09. 2014 matej ALfatoxiny? (reakcí: 0)
04. 01. 2013 lidka2 + (reakcí: 0)
03. 01. 2013 JeyJey :-) (reakcí: 0)
31. 12. 2012 misty :) (reakcí: 0)
11. 10. 2012 Nufík pistácie (reakcí: 0)
23. 04. 2012 vitriol ach jo (reakcí: 0)
14. 02. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
27. 01. 2012 lulu25k pistácie (reakcí: 0)
09. 01. 2012 frantiska pistácie (reakcí: 0)
29. 12. 2011 Werushka7 ;) (reakcí: 0)
28. 12. 2011 Daniela76 Pistácie (reakcí: 0)
19. 12. 2011 magic11 pistácie (reakcí: 0)
13. 11. 2011 goldie ... (reakcí: 0)
09. 09. 2011 Lydia001 pistácie (reakcí: 0)
24. 04. 2011 kali hori nebo nehori? :-D (reakcí: 2)
26. 02. 2011 Lucka258 pistácie (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Astor Omlazující korektor 3v1 Lift Me Up

Astor Omlazující korektor 3v1 Lift Me Up

Stroj času pro vaši pleť!

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 02. 12. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Střelec

04. 12. 2016 Horoskop Střelec

Dnes se ti nebude chtít vůbec nic. Nevadí, do ničeho se nenuť. Dělej jen věci, které tě baví, nebo zajdi načerpat ene... Celý horoskop

Karta dne

Dva poháry
Máš před sebou nádherný den naplněný radostí a láskou. Přestože jsi sama, budeš velmi intenzivně řešit vztahy kolem sebe a také své srdíčko. Jestli toužíš po lásce, má...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Šikana, zlozvyky i rozchody aneb Nový týd...

No, podle nadpisu to nevypadá na moc veselý první adventní týden na Femině, ale rozhodně se nemusíš bát. Zas tak drsn...

Celý článek

Módní policie

TOPlist