Femina.cz » Magazín » Móda » Oscar de la Renta

Oscar de la Renta

Oscar de la Renta

Magazín: Móda | autor: Kamila Čepková | vydáno 04. 03. 2005

První dámy Ameriky ho zbožňují a on jim slouží, jak nejlépe dovede. Je to muž s dobrým srdcem a smyslem pro humor.

Narodil se v roce 1932 v Dominikánské republice do velmi rozvětvené rodiny. V dětství byl obklopen skoro samými ženami. Miloval výtvarné umění. Obdivoval se krásám přírody, které se snažil zachytit ve svých obrázcích. V osmnácti letech se rozhodl vydat do Španělska studovat malbu. Aby dokázal svému otci, že si umí svým talentem vydělat i nějaké peníze, začal pracovat jako ilustrátor v novinách. Nadání a sebevědomí ho dovedla až k renomovanému návrháři Cristóbalovi Balenciagovi, jemuž dělal nějaký čas asistenta. Později Oscar opustil Španělsko, aby doprovázel Antonia Castilla, návrháře značky Lanvin, do Paříže. Toto překrásné město bylo pro něho však jen zastávkou. On mířil dál. V roce 1963 zakotvil v New Yorku, aby zde navrhoval pro Elizabeth Arden. O dva roky později už mohl začít se svou vlastní kolekcí ready-to-wear.

Od té doby se však hodně věcí změnilo. Oscar de la Renta se stal pojmem a obrovsky výnosným podnikem. Návrhář k tomu dodává: „Pokud bych se měl zamyslet nad tím, co dělá můj podnik tak výnosný, řekl bych, že je to proto, že tvořím šaty pro ženy úspěšné, které však chtějí vypadat skvěle. Nemusí již nic dokazovat mužům. Vědí, že hezké a ženské oblečení má své výhody.“

On sám má už po několik let tu čest vytvářet image prvních dam Ameriky. Jeho zásluhou například vymizela černá barva ze šatníku Hillary Clinton. Oscar to komentuje slovy: „Představa jakou měli lidé o Hillary Clinton v minulosti byla jiná, než jak ji vidí dnes. Ona je velice inteligentní, milující a veselá žena plná šarmu. Tyto přednosti jsme museli ukázat i veřejnosti. Vyhnuli jsme se tedy přísné černé barvě a soustředili se spíše na světle modrou a růžovou.“

Poté, co tak věrně sloužil manželce demokratického Billa Clintona, překvapil ho zájem představitelky republikánské strany, Laury Bush, která ho též požádala o rady v otázkách garderoby. Neváhal a přispěchal jí na pomoc.

Kromě šatů se Oscar de la Renta věnuje navrhování kabelek, pásků, šperků a bot. Sportovní nadšenci ocení jeho kolekci sportovního oblečení s názvem Oscar.

V realizaci jeho obchodní strategie mu napomáhá jeho nevlastní dcera z druhého manželství Eliza Bolen a hlavně její manžel Alex Bolen, který se stal pro Oscara takřka nepostradatelným rádcem. Snaží se využívat nových obchodních možností a firma tím dosahuje stále vyšších zisků.

Oscaru de la Rentovi se daří i soukromí. Nebylo tomu tak vždy. Po smrti své první ženy Françoise se domníval, že už nikdy nebude moci být tak šťastný, jako byl s ní. Byla mu nejlepší přítelkyní, rádcem i kritikem. Jejich manželství zůstalo však bezdětné. Návrhář se tedy rozhodl pro adopci. Chtěl mít někoho, pro koho by zase mělo smysl žít. Tím vyvoleným se stal chlapec Moises. Oscar ho obklopil láskou a přepychem. Dnes je už Moises dospělý a má za sebou první krůčky na módním poli, kde to zkouší jako návrhář.

Oscar de la Renta je fascinován nejen oblečením, ale také vůněmi. Proto v roce 1977 mohl vzniknout parfém s názvem Oscar, který se stal ve své době bestsellerem mezi voňavkami po celém světě. V roce 2004 byl představen parfém pro ženy, Rosamor.

Poctivá snaha Oscara vyzdvihnout na ženách jejich krásu a rafinovanost mu vynesla již několik ocenění. Za celoživotní zásluhy mu byl udělen například řád francouzské legie.

Jako první Američan v historii směl navrhovat haute couture pro francouzský módní dům.

On má však schopnost vidět život i z druhé strany. Pamatuje si své nelehké dětství v Dominikánské republice a tak pomáhá všem, kteří to potřebují. Slovo Charita pro něho nepředstavuje zcela neznámý pojem. Ve své rodné zemi pomohl vystavět školy pro tisíc dětí, kterým tím otevřel více dveří do budoucnosti.

www.oscardelarenta.com

Další články z rubriky

Komentáře (3)

Datum Autor Nadpis
17. 06. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
10. 09. 2011 goldie ... (reakcí: 0)
07. 09. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Adidas Osvěžující sprej do bot Shoe Refresh

Adidas Osvěžující sprej do bot Shoe Refresh

Pro pocit čistoty a svěžesti po celý den!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 27. 02. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Rak

27. 02. 2017 Horoskop Rak

Kolegyně v práci ti přichystají krásné překvapení, které tě dojme až k slzám. Pochopíš, že i když mezi sebou občas má... Celý horoskop

Karta dne

Královna pentaklu
Dnešek bys měla zaměřit na péči o své zdraví a tělo. Pokud již delší dobu přemýšlíš nad změnou stravovacích zvyků a láká tě být na chvíli vegetariánem nebo přejít na r...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Online výklad karet, stárnutí i nevěra an...

Byla jsi někdy nevěrná? Nebo někdy někdo byl nevěrný tobě? Ať už jsi byla ty sama hlavní aktérkou nebo tou, které byl...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist