Femina.cz » Magazín » Móda » Nuda, šeď, styl i úlet: Punčochy napříč časem

Nuda, šeď, styl i úlet: Punčochy napříč časem

Nuda, šeď, styl i úlet: Punčochy napříč časem

Magazín: Móda | autor: Petra Martišková | vydáno 01. 07. 2015

Punčochy, punčocháče, silonky - běžná součást našeho šatníku, bez které si to dost dobře nedokážeme představit. Ale máš tušení, kde se vzaly a jaké právě frčí? Mrkni do článku!

Ač je to možná k nevíře, punčochy dělají lidem společnost a dopřávají jim teplo a pohodlí již od dob starověkého Řecka. I když tehdy byly součástí oděvu otroků a dělníků, přičemž je jasné, že nešlo o žádný módní výstřelek. Byly to prostě sešité kusy látky navlečené na nohy. 

 

Muži - průkopníci v nošení punčoch

Muži vůbec byli průkopníci v nošení punčoch. I když šlo spíše o hodně přiléhavé kalhoty podobné dnešním legínám. Byly však nedílnou součástí mužského oblečení po celá staletí. Ženy nosily pouze punčochy, které se nad koleny připevňovaly pomocí podvazků. Teprve v šestnáctém století lidé přišli na to, že i takový kus oděvu, jako jsou punčochy, si zaslouží jejich pozornost a začali je mnohem více zdobit. V té době vládla světu vlna a punčochy se pletly. Jako zdobné prvky se používaly hedvábné vzory na zadních švech. 

 

S výmyslem pletacího stroje v roce 1589 dostaly i punčochy novou tvář. Díky nové technologii se mnohem více zjemnily, pletly se z hedvábí a bavlny. Je jasné, že mnohem jemnější a luxusnější punčochy nosila šlechta, ženy prostého původu si musely vystačit s hrubými pletenými i nadále. Zajímavostí je, že pletací stroj, respektive jeho mechanismus, který vymyslel William Lee, dosud nebyl překonán a tato technologie se ve výrobě punčoch používá dodnes.  

Revoluce v punčochové módě

Revoluce přichází až s objevem nylonu ve čtyřicátých letech minulého století a s ní přichází i absolutní změna ženského šatníku. Punčochy se vyrábí dodnes z polyamidových vláken (můžeš také znát pod označením Nylon, Perlon, nebo Silon) a často se k nim přidává směs elastických vláken jako je Lycra nebo Spandex. Pokud netušíš, co znamená označení na obalu DEN, pak věz, že označuje sílu použitého vlákna. Čím je číslo vyšší, tím jsou punčochy silnější a naopak. 

 

Konec podvazků

Odtud už byl jen krůček k dalšímu vynálezu. Tentokrát to byly samodržící punčochy. Konec podvazkových pásů a podvazků, které se tak těžko schovávají v přiléhavé minisukni. Teď už si můžeš punčochy prostě přilepit k noze a vyrazit do práce nebo na rande. 

 

Teď už je jen na fantazii módních návrhářů a výrobců silonek, aby upoutali něčím nevšedním, zajímavým, neotřelým. Jak se v průběhu let mění módní styly, objevují se silonky s geometrickými vzory, puntíky, barevnými potisky, nebo také síťované.

A je jen na tobě a tvém vkusu, které si vybereš. Každopádně mrkni do naší fotogalerie, kde najdeš ty nejulítlejší kousky ze všech. 

Foto: Thinkstockphotos.com, pinterest.com

Další články z rubriky

Komentáře (6)

Datum Autor Nadpis
26. 08. 2015 Simonka punčochy (reakcí: 0)
02. 07. 2015 pepina . (reakcí: 0)
02. 07. 2015 lucik21 ... (reakcí: 0)
02. 07. 2015 Bobina1 - (reakcí: 0)
01. 07. 2015 jancaand ... (reakcí: 0)
01. 07. 2015 stana1 - (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Bruno Banani No Limits Woman - EDT

Bruno Banani No Limits Woman - EDT

Květinově-ovocná rozkoš

Testy kosmetiky: Parfumerie | vydáno 21. 10. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Vodnář

22. 10. 2016 Horoskop Vodnář

Láska u tebe není na programu dne, tak se věnuj sama sobě. Zajdi si na masáž, zaplavat nebo na kosmetiku a nech, ať t... Celý horoskop

Karta dne

Deset pohárů
Pokud toužíš po lásce, přátelství nebo bys ráda poznala nové lidi, kteří sdílejí stejné zájmy jako ty, tak věř, že máš skvělou příležitost. Nejen, že se díky skvělým k...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Svatební tradice, rozvody i soutěž aneb N...

Svatba - není snad ženy, která by se na ten jedinečný den v životě netěšila. Nevím, jak jsi to měla ty, ale my s kama...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist