Femina.cz » Magazín » Móda » Nehty: Jak na zarůstání?

Nehty: Jak na zarůstání?

Nehty: Jak na zarůstání?

Magazín: Móda | autor: Renata Petříčková | vydáno 23. 03. 2009

Problém s bolestivým zarůstáním nehtů trápí poměrně dost lidí, a kdo nezažil, netuší, jak hodně podebraný nehet dokáže bolet.

 

Vzniká nejčastěji při špatně prováděné pedikúře, kdy se zastřihávají boční strany nehtů, což je špatně. Nehet pak zarůstá do tkáně, dráždí ji a ta reaguje zbytněním a zánětem.

Nejčastěji trpí nohy těch, kteří je nadměrně zatěžují, například sportovci a fotbalisti, tedy u profesí, kde je neustále vyvíjen tlak a traumata na nehtové lůžko. Podíl na vzniku zarůstajících nehtů má také nošení příliš těsné obuvi.
 
Nejen špatně prováděná pedikúra je příčinou, často je to problém dědičný.
 
Mastičky
V lékárně seženete celou řadu mastí, které brání zarůstání nehtu a případně léčí již vzniklý problém.
 
Odstřihnutí jen po změkčení
Odstranění zarostlého nehtu provádíme po změkčení okolní kůže a nehtu v teplé koupeli. Pak opatrně odstřihneme nehet a ránu ošetříme desinfekcí nebo bylinnou hojivou mastí.
Nejlépe je, pokud tuhle proceduru dělá pedikér.
 
Ztenčení nehtu, seškrábání
Velmi účinná metoda. Každý den ráno a večer několikrát lehce spilujete pilníkem nebo seškrábnete žiletkou střed nehtu – směrem od lůžka k vrcholu. Boční strany nehtu se tím uvolní a nehet se přestane se zařezávat do bočních stran nehtového valu, protože věnuje energii dorůstání střední části nehtu.
 
Jediným chirurgickým účinným řešením je také plastika nehtového lůžka, která se provádí v lokálním umrtvení. Nehtové lůžko se zúží a nově rostoucí nehet roste správně.
 
Strhávání nehtů
Pokud je problém opravdu velký a bolestivý, lékaři patrně přistoupí ke stržení nehtu nebo vyříznutí postižené části a uvolnění hnisu. Bohužel jsou mezi postiženými tací, kterým pomůže jen tato nepříjemná procedura. Pomoc je to maximálně na půl roku, pak se musí špatně dorůstající nehet opět tímto způsobem odstranit.
 
Prevence
Prevencí je nošení volné a pohodlné obuvi, omezení námahy nehtového lůžka a správná pedikúra, tedy zastřihávání nehtů pouze rovně. Také nehty nezastřihujte příliš krátce, tedy až k masu, tím se naruší nehtové lůžko a nehet může začít zarůstat.
Ideální jsou kleštičky na nehty, kterými lze rychle odcvakat nehty krásně dorovna. Pomáhá i pečlivé zapilování, aby nehet nebyl příliš ostrý.
Pokud máte k zarůstání nehtů dispozici, pak pomůže i zapilovaný střed nehtu, jak bylo výše popsáno.
 
 
 

Další články z rubriky

Komentáře (6)

Datum Autor Nadpis
17. 10. 2012 lidka2 s tímhle (reakcí: 1)
27. 02. 2012 krockovapavla :) (reakcí: 0)
25. 01. 2012 goldie ... (reakcí: 0)
11. 07. 2011 Zuzana2403 Jak na zarůstání (reakcí: 0)
27. 05. 2011 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
06. 03. 2011 lijan zarůstání nehtů (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Eucerin Krém na nohy UreaRepair Plus 10%

Pro zdravou pokožku nohou a krásná chodidla!

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 24. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Beran

25. 03. 2017 Horoskop Beran

Trucuješ a odmítáš vyrazit s partnerem k jeho rodině? Děláš velkou chybu, protože bys na rodinném setkání potkala zaj... Celý horoskop

Karta dne

Paže pohárů
Někdo ve tvém okolí ti v pravý čas podá pomocnou ruku, stačí ji přijmout a dovolit, aby tě zachránil od strachu a pocitů viny. Blíží se k tobě nová láska nebo probuzen...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Módní policie

TOPlist