Femina.cz » Magazín » Móda » Nehty: Jak na záděry?

Nehty: Jak na záděry?

Nehty: Jak na záděry?

Magazín: Móda | autor: Renata Petříčková | vydáno 29. 04. 2009

Jsou nepříjemné a bolestivé – záděry. Zde najdete pár rad, jak si s nimi poradit!

 

Drobné odloupnuté trojúhelníčky kůže v těsném okolí nehtu bolí a těžko se jich zbavuje. Náchylnější jsou k nim lidé se sušší pokožkou rukou, lidé, kteří ruce namáhají chemikáliemi či si okusují nehty. To všechno okolí nehtu namáhá a kůže se pak snáze odloupne, uloupne a bolí.

 
Kůže v okolí nehtu je jemnější než jinde a snadno se přesuší a praskne. Navíc kůžička v dolní části přes nehet lehce přerůstá, a když ji pravidelně nezatlačujeme zpět, okolní kůže se opět napíná a praská.
 
První pomoc
 
Natrženou část kůže je nejlépe ostrými čistými nůžkami ostřihnout, aby se dále netrhala. Ideálně to děláme po namočení v teplé vodě s trochou olivového oleje, který pokožku změkčí a sníží riziko většího poranění. Rozhodně ji vydesinfikujeme a natřeme změkčujícím krémem.
Nikdy si ji jen tak nestrhávejte prsty či dokonce zuby! Natržení pak může proniknout i do hlubších vrstev kůže a vyvolat bolestivé zranění. Výjimečně velké a bolestivé záděry lze překrýt náplastí či obvazem a to nejlépe na noc. Je dobré, pokud může postižené místo dýchat.
 
Změkčování krémem
 
Prevence je jednoduchá – pravidelné změkčování a promašťování kůže okolo nehtů. Všimněte si někdy, že si mažete ruce jen povrchově, ale konečky rukou přijdou zkrátka. Přitom to ocení i nehty, které pak nejsou tolik vysušené. Pro těžké případy a velký sklon k záděrám lze doporučit každodenní vmasírování slunečnicového nebo olivového oleje.
 
Záděry úspěšně léčí také transdermální kolagen, což je přípravek ve formě gelu, který významně regeneruje poškozenou pokožku. Z bylinek působí hojivě na zatrženou kůžičku třeba měsíček lékařský nebo řepík či heřmánek. Máte-li doma v lékárničce třeba bepanthen nebo kalciovou mast, vyzkoušet můžete i tu, pomáhá hojení.
 
Zatlačte kůžičku – ale jemně!
 
Kůžička v dolní části nehtu lehce přerůstá, a pokud je napjatá, napíná i okolí nehtu. Proto je důležité ji pravidelně zatlačovat. K tomuto účelu si můžete koupit speciální špachtličky či dřívka, kterými po koupeli, velmi jemně kůžičku zatlačíme.
Nikdy ji nestříhejte!
 
Pozor na velmi nepříjemné komplikace
 
Jen správnou prevencí předejdete nepříjemnostem, kdy se do záděry dostane infekce, okolí zarudne, oteče a následně se vyplní hnisem. Následuje většinou chirurgické řešení a přitom prvotní byla jen taková nevinná obtíž - záděra.
 
Určitě se proto vyplatí chránit si ruce rukavicemi při práci v hlíně či se saponáty, která kůži může velmi vysušovat, každý den si ošetřit ruce krémem a věnovat pozornost manikúře. Máte-li sklony k záděrám, takováto péče se vám odmění méně bolestivými prstíky!

Další články z rubriky

Komentáře (4)

Datum Autor Nadpis
08. 10. 2014 Linda Záděry (reakcí: 0)
08. 04. 2013 Nelly ... (reakcí: 0)
08. 02. 2012 goldie ... (reakcí: 0)
02. 04. 2011 stepanecka Já si nehty... (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Helena Rubinstein Korektor očního okolí

Helena Rubinstein Korektor očního okolí

Vaše oči budou rozzářené!

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 17. 01. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Vodnář

17. 01. 2017 Horoskop Vodnář

Vylézt z postele pro tebe bude dnes nadlidský úkol. Tvé tělo odmítne poslouchat a ty budeš muset chtě nechtě zůstat c... Celý horoskop

Karta dne

Kolo štěstí
Důvěřuj v přirozený běh života, jedno náročné období je u konce, možná ještě necítíš úlevu a stále jsi ve vleku smutných událostí, ale věř, že zlepšení již přichází. Z...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Hubnutí podle horoskopu, selfie i barva r...

Znamení horoskopu o nás vypovídá hodně, ať už se nám to líbí nebo ne. A protože my máme tajemno, horoskopy a výklady ...

Celý článek

Módní policie

TOPlist