Femina.cz » Magazín » Móda » Liška Bystrouška

Liška Bystrouška

Liška Bystrouška

Magazín: Móda | vydáno 03. 08. 2006

Již několik navštěvuji očního lékaře, a tak jedno z témat, které mě pokaždé zaujme, jsou právě oči.

Dnes trh nabízí pestrou škálu korektur očních vad. Krom klasických brýlí existují také kontaktní čočky. Ty lze v současnosti koupit už i přes internet. Stačí si vybrat výrobce, znát dioptrie obou očí, jejich zakřivení a průměr. Důležitá je také již dostatečná zkušenost z nošením čoček, jinak rozhodně doporučuji návštěvu lékaře!    

Pamětnice si, stejně jako já, dobře pamatují doby, kdy bylo nutné čočky každý den vyvařovat. Mně se povedlo je dvakrát zcela a nadobro uvařit. Proto kvituji s povděkem možnost výběru z měsíčních, dvoutýdenních nebo dokonce jednodenních čoček. Pomyslnou třešničkou na dortu jsou pak čočky barevné – nejste-li tedy spokojená se svou přirozenou barvou očí, není nic lehčího, než si opatřit zelené, modré anebo hnědé čočky. Ty se snadno udržují pomocí speciálních roztoků.

Jak čočky vlastně fungují  

Čočka je umístěna na rohovce a stává se korekční součástí optické soustavy oka a s její pomocí se lépe zaostřuje světlo na sítnici. Výsledkem je pak ostré vidění. Na správném místě jsou čočky drženy přilnavostí a nižším tlakem vytvořeným očními víčky. Mrkání způsobující pohyb čočky roztírá slzy mezi jí a okem, které tak rubrikují rohovku a odplavují nečistoty.  

Historie kontaktních čoček 

Jistě všichni víte, že tento malý „neviditelný“ zázrak pochází právě z českých luhů a hájů. Chemik Otto Wichterle, rodák z Prostějova a zakladatel Ústavu makromolekulární chemie ČSAV, vyrobil první tzv. měkké čočky. V roce 1953 je Wichterlemu patentován postup výroby řídce síťovaných hydrogelů pro lékařské účely. Tyto gely pak Wichterle použije pro svůj nejznámější objev – měkké kontaktní čočky. První čočky vyrobil Wichterle v roce 1961 doma v poněkud ztížených podmínkách pomocí odstředivého odlévání.

Tip: z vlastní zkušenosti vím, že nošením kontaktních čoček je oko mnohem citlivější na světlo. Proto při nákupu slunečních brýlí nešetřete a kupte si kvalitní skla s dobrými UV filtry. Navíc u sebe noste oční kapky, které ulevují suchým očím. K dostání jsou v lékárnách.  

Další články z rubriky

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
20. 01. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
18. 10. 2011 goldie ... (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Naše tipy

Dnešní horoskop

Blíženec

23. 03. 2017 Horoskop Blíženec

Dnes se ti dostane ocenění za dobře vykonanou práci, neboj se přijímat chválu od svých kolegů i vedení. Můžeš být na ... Celý horoskop

Karta dne

Síla
Přichází období, kdy s velmi jasnou přesností víš, jak využít svoji vnitřní sílu a ženskou energii k získání všeho, oč jsi až doposud bez úspěchu usilovala. Když spojí...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Módní policie

TOPlist