Femina.cz » Magazín » Móda » Liška Bystrouška

Liška Bystrouška

Liška Bystrouška

Magazín: Móda | vydáno 03. 08. 2006

Již několik navštěvuji očního lékaře, a tak jedno z témat, které mě pokaždé zaujme, jsou právě oči.

Dnes trh nabízí pestrou škálu korektur očních vad. Krom klasických brýlí existují také kontaktní čočky. Ty lze v současnosti koupit už i přes internet. Stačí si vybrat výrobce, znát dioptrie obou očí, jejich zakřivení a průměr. Důležitá je také již dostatečná zkušenost z nošením čoček, jinak rozhodně doporučuji návštěvu lékaře!    

Pamětnice si, stejně jako já, dobře pamatují doby, kdy bylo nutné čočky každý den vyvařovat. Mně se povedlo je dvakrát zcela a nadobro uvařit. Proto kvituji s povděkem možnost výběru z měsíčních, dvoutýdenních nebo dokonce jednodenních čoček. Pomyslnou třešničkou na dortu jsou pak čočky barevné – nejste-li tedy spokojená se svou přirozenou barvou očí, není nic lehčího, než si opatřit zelené, modré anebo hnědé čočky. Ty se snadno udržují pomocí speciálních roztoků.

Jak čočky vlastně fungují  

Čočka je umístěna na rohovce a stává se korekční součástí optické soustavy oka a s její pomocí se lépe zaostřuje světlo na sítnici. Výsledkem je pak ostré vidění. Na správném místě jsou čočky drženy přilnavostí a nižším tlakem vytvořeným očními víčky. Mrkání způsobující pohyb čočky roztírá slzy mezi jí a okem, které tak rubrikují rohovku a odplavují nečistoty.  

Historie kontaktních čoček 

Jistě všichni víte, že tento malý „neviditelný“ zázrak pochází právě z českých luhů a hájů. Chemik Otto Wichterle, rodák z Prostějova a zakladatel Ústavu makromolekulární chemie ČSAV, vyrobil první tzv. měkké čočky. V roce 1953 je Wichterlemu patentován postup výroby řídce síťovaných hydrogelů pro lékařské účely. Tyto gely pak Wichterle použije pro svůj nejznámější objev – měkké kontaktní čočky. První čočky vyrobil Wichterle v roce 1961 doma v poněkud ztížených podmínkách pomocí odstředivého odlévání.

Tip: z vlastní zkušenosti vím, že nošením kontaktních čoček je oko mnohem citlivější na světlo. Proto při nákupu slunečních brýlí nešetřete a kupte si kvalitní skla s dobrými UV filtry. Navíc u sebe noste oční kapky, které ulevují suchým očím. K dostání jsou v lékárnách.  

Další články z rubriky

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
20. 01. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
18. 10. 2011 goldie ... (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Dove Antiperspirant sprej Original Deo

Dove Antiperspirant sprej Original Deo

Hydratuje a vyživuje pokožku...

Testy kosmetiky: Tělová | vydáno 26. 10. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Vodnář

26. 10. 2016 Horoskop Vodnář

Dnes budeš přelétavá jako motýl. Chvíli budeš chtít pracovat, chvíli odpočívat, za chvíli si zase číst. Budeš dělat v... Celý horoskop

Karta dne

Pět pentaklu
Pocity, že se ti v životě nedaří, nebo že jsi nic nedokázala, v tobě probudí smutek a beznaděj. Sama velmi dobře víš, že takové myšlenky nejsou k ničemu, pouze tě odvá...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Halloweenský týden i výklady karet na Fem...

Nový týden bude nejen o den kratší, protože nás v pátek čeká svátek, ale také u nás na Femině ve znamení Halloweenu. ...

Celý článek

Módní policie

TOPlist