Femina.cz » Magazín » Móda » Liška Bystrouška

Liška Bystrouška

Liška Bystrouška

Magazín: Móda | vydáno 03. 08. 2006

Již několik navštěvuji očního lékaře, a tak jedno z témat, které mě pokaždé zaujme, jsou právě oči.

Dnes trh nabízí pestrou škálu korektur očních vad. Krom klasických brýlí existují také kontaktní čočky. Ty lze v současnosti koupit už i přes internet. Stačí si vybrat výrobce, znát dioptrie obou očí, jejich zakřivení a průměr. Důležitá je také již dostatečná zkušenost z nošením čoček, jinak rozhodně doporučuji návštěvu lékaře!    

Pamětnice si, stejně jako já, dobře pamatují doby, kdy bylo nutné čočky každý den vyvařovat. Mně se povedlo je dvakrát zcela a nadobro uvařit. Proto kvituji s povděkem možnost výběru z měsíčních, dvoutýdenních nebo dokonce jednodenních čoček. Pomyslnou třešničkou na dortu jsou pak čočky barevné – nejste-li tedy spokojená se svou přirozenou barvou očí, není nic lehčího, než si opatřit zelené, modré anebo hnědé čočky. Ty se snadno udržují pomocí speciálních roztoků.

Jak čočky vlastně fungují  

Čočka je umístěna na rohovce a stává se korekční součástí optické soustavy oka a s její pomocí se lépe zaostřuje světlo na sítnici. Výsledkem je pak ostré vidění. Na správném místě jsou čočky drženy přilnavostí a nižším tlakem vytvořeným očními víčky. Mrkání způsobující pohyb čočky roztírá slzy mezi jí a okem, které tak rubrikují rohovku a odplavují nečistoty.  

Historie kontaktních čoček 

Jistě všichni víte, že tento malý „neviditelný“ zázrak pochází právě z českých luhů a hájů. Chemik Otto Wichterle, rodák z Prostějova a zakladatel Ústavu makromolekulární chemie ČSAV, vyrobil první tzv. měkké čočky. V roce 1953 je Wichterlemu patentován postup výroby řídce síťovaných hydrogelů pro lékařské účely. Tyto gely pak Wichterle použije pro svůj nejznámější objev – měkké kontaktní čočky. První čočky vyrobil Wichterle v roce 1961 doma v poněkud ztížených podmínkách pomocí odstředivého odlévání.

Tip: z vlastní zkušenosti vím, že nošením kontaktních čoček je oko mnohem citlivější na světlo. Proto při nákupu slunečních brýlí nešetřete a kupte si kvalitní skla s dobrými UV filtry. Navíc u sebe noste oční kapky, které ulevují suchým očím. K dostání jsou v lékárnách.  

Další články z rubriky

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
20. 01. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
18. 10. 2011 goldie ... (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Astor Omlazující korektor 3v1 Lift Me Up

Astor Omlazující korektor 3v1 Lift Me Up

Stroj času pro vaši pleť!

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 02. 12. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Ryby

04. 12. 2016 Horoskop Ryby

Využij volný den k odpočinku a péči o své tělo. Dopřej si relaxační koupel, promasíruj celé tělo a pak si udělej poho... Celý horoskop

Karta dne

Dva poháry
Máš před sebou nádherný den naplněný radostí a láskou. Přestože jsi sama, budeš velmi intenzivně řešit vztahy kolem sebe a také své srdíčko. Jestli toužíš po lásce, má...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Šikana, zlozvyky i rozchody aneb Nový týd...

No, podle nadpisu to nevypadá na moc veselý první adventní týden na Femině, ale rozhodně se nemusíš bát. Zas tak drsn...

Celý článek

Módní policie

TOPlist