Femina.cz » Magazín » Móda » Kebaya – tradiční móda z Jávy a Bali

Kebaya – tradiční móda z Jávy a Bali

Kebaya – tradiční móda z Jávy a Bali

Magazín: Móda | vydáno 14. 08. 2008

Slovo kebaya pochází z arabského jazyka „kaba“ znamenající oblečení a bylo uvedené přes portugalský jazyk. Pojmenovává původ blůzy, která se začala nosit v Indonésii přibližně během 15 a 16. st.  Tento oděv charakterizuje „dlouhý, padnoucí a rozšířený“ tvar známý též jako dlouhé kebaya, jež nosily portugalské ženy v 16.st. během prvního příjezdu do jihozápadní Malaysie.

 

Mnoho zdrojů také odkazuje na čínský vliv a porovnává  kebaya s tunikou mající otevřenou přední část a dlouhé rukávy. Tuniky nosily ženy z dynastie Ming v průběhu nadvlády v jihovýchodní Asii během 13. až16. století dnes jsou opět stále víc populární.

Jeden ze zdrojů uvádí jako vznik tohoto padnoucího oděvu (kebaya) pro ženy a dlouhé kalhoty pro pány sociální a kulturní změnu, která vznikla v Indonésii z části díky vlivu Islámu a z části po příjezdu Evropanů (nejdříve Portugalci a poté Holanďané) na Indonéské soustroví v 16.st.

Módní doplňky - inspirativní fotogalerie

módní doplňky inspirace fotogalerie

Nejdominantnější tvary dnešní kebaya z Jávy a Bali můžeme viditelně pozorovat již v 19. a začátkem 20. století. Skvělý design skoro jako dámské torzo, zahnutý lem dozadu bez límce s předním výstřihem do tvaru V  a dlouhé rukávy s napůl transparentní látkou odkazují na styly z minulého století. V 19.stol byla kebaya také jeden ze symbolů emancipace a feminismu symbolizující pokrok a tradici.

 Časem se délka kebaya zkrátila, byly k mání nové látky, vznikly nové modely a dostaly se na veřejnost přes veřejné osobnosti a média.  Přesto v porovnání s radikálními změnami módy během posledního století si klíčovou charakteristiku udržela a je stále vnímána jako „klasická“ móda.


Kebaya udržuje svůj původ i když se kombinuje s jeansy. Většinou se používá „kain“ – dlouhá, neušitá látka ve spodní části těla a často označená v anglickém jazyce (a to chybně)  jako sarong.


Kain kebaya
znamená kostým pro dámy složený z neustřižené dlouhé látky omotané okolo pasu a dlouhé až ke kotníkum v kombinaci s blůzou a dlouhými rukávy sahajícími na boky. Tyto blůzy se upevňují převážně sponami místo knoflíčky. Při oficiálních událostech se používají batikované látky a doplňují se stejným batikovaným motivem šály. Tento kostým se stal úborek všech sociálních vrstev dam v 19. století.


S prohlášením Indonéské nezávislosti v roce 1945 se přeměnil image z nejen tradičního kostýmu na image indonéského národního kostýmu. V dnešní době má pro střední a vyšší třídu městských dám stále kebaya módní status. Mnoho designerů používá její klasické prvky na nové modely a styly. Kostýmy nosí nejvyšší státní zastupitelky až po prodavačky na ulici, přesto to není  měřítkem sociálně-ekonomických tříd nebo věkových kategorií.

Zdroj: Wikipedia

Článek vznikl ve spolupráci s obchodem ASOKA

www.asoka.cz

Další články z rubriky

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
11. 04. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
08. 12. 2011 goldie ... (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Lancome Tvarující řasenka Grandiôse Extrême

Lancome Tvarující řasenka Grandiôse Extrême

Vykouzlí extrémně temné a dokonalé řasy...

Testy kosmetiky: Dekorativní | vydáno 23. 03. 2017

Naše tipy

Dnešní horoskop

Střelec

23. 03. 2017 Horoskop Střelec

Dnes se tě bude snažit kolega v práci vydírat. Nepřistupuj na to, ať už se mezi vámi stalo cokoliv, udělal by ti ze ž... Celý horoskop

Karta dne

Síla
Přichází období, kdy s velmi jasnou přesností víš, jak využít svoji vnitřní sílu a ženskou energii k získání všeho, oč jsi až doposud bez úspěchu usilovala. Když spojí...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Femina v novém kabátku

Nový týden je tady a s ním také konečně po dlouhé zimě oficiálně přichází jaro. Také už se nemůžeš dočkat, až se přír...

Celý článek

Stojí za hřích

TOPlist