Femina.cz » Magazín » Móda » Kebaya – tradiční móda z Jávy a Bali

Kebaya – tradiční móda z Jávy a Bali

Kebaya – tradiční móda z Jávy a Bali

Magazín: Móda | vydáno 14. 08. 2008

Slovo kebaya pochází z arabského jazyka „kaba“ znamenající oblečení a bylo uvedené přes portugalský jazyk. Pojmenovává původ blůzy, která se začala nosit v Indonésii přibližně během 15 a 16. st.  Tento oděv charakterizuje „dlouhý, padnoucí a rozšířený“ tvar známý též jako dlouhé kebaya, jež nosily portugalské ženy v 16.st. během prvního příjezdu do jihozápadní Malaysie.

 

Mnoho zdrojů také odkazuje na čínský vliv a porovnává  kebaya s tunikou mající otevřenou přední část a dlouhé rukávy. Tuniky nosily ženy z dynastie Ming v průběhu nadvlády v jihovýchodní Asii během 13. až16. století dnes jsou opět stále víc populární.

Jeden ze zdrojů uvádí jako vznik tohoto padnoucího oděvu (kebaya) pro ženy a dlouhé kalhoty pro pány sociální a kulturní změnu, která vznikla v Indonésii z části díky vlivu Islámu a z části po příjezdu Evropanů (nejdříve Portugalci a poté Holanďané) na Indonéské soustroví v 16.st.

Módní doplňky - inspirativní fotogalerie

módní doplňky inspirace fotogalerie

Nejdominantnější tvary dnešní kebaya z Jávy a Bali můžeme viditelně pozorovat již v 19. a začátkem 20. století. Skvělý design skoro jako dámské torzo, zahnutý lem dozadu bez límce s předním výstřihem do tvaru V  a dlouhé rukávy s napůl transparentní látkou odkazují na styly z minulého století. V 19.stol byla kebaya také jeden ze symbolů emancipace a feminismu symbolizující pokrok a tradici.

 Časem se délka kebaya zkrátila, byly k mání nové látky, vznikly nové modely a dostaly se na veřejnost přes veřejné osobnosti a média.  Přesto v porovnání s radikálními změnami módy během posledního století si klíčovou charakteristiku udržela a je stále vnímána jako „klasická“ móda.


Kebaya udržuje svůj původ i když se kombinuje s jeansy. Většinou se používá „kain“ – dlouhá, neušitá látka ve spodní části těla a často označená v anglickém jazyce (a to chybně)  jako sarong.


Kain kebaya
znamená kostým pro dámy složený z neustřižené dlouhé látky omotané okolo pasu a dlouhé až ke kotníkum v kombinaci s blůzou a dlouhými rukávy sahajícími na boky. Tyto blůzy se upevňují převážně sponami místo knoflíčky. Při oficiálních událostech se používají batikované látky a doplňují se stejným batikovaným motivem šály. Tento kostým se stal úborek všech sociálních vrstev dam v 19. století.


S prohlášením Indonéské nezávislosti v roce 1945 se přeměnil image z nejen tradičního kostýmu na image indonéského národního kostýmu. V dnešní době má pro střední a vyšší třídu městských dám stále kebaya módní status. Mnoho designerů používá její klasické prvky na nové modely a styly. Kostýmy nosí nejvyšší státní zastupitelky až po prodavačky na ulici, přesto to není  měřítkem sociálně-ekonomických tříd nebo věkových kategorií.

Zdroj: Wikipedia

Článek vznikl ve spolupráci s obchodem ASOKA

www.asoka.cz

Další články z rubriky

Komentáře (2)

Datum Autor Nadpis
11. 04. 2012 xxkouckaxx + (reakcí: 0)
08. 12. 2011 goldie ... (reakcí: 0)

Testy kosmetiky

Goldwell Lak na vlasy pro objem Stylesign Volume

Goldwell Lak na vlasy pro objem Stylesign Volume

Maximální fixace a dlouhotrvající objem!

Testy kosmetiky: Vlasová | vydáno 09. 12. 2016

Naše tipy

Dnešní horoskop

Rak

09. 12. 2016 Horoskop Rak

Slevy tě budou dnes lákat jako můru světlo. Nech se klidně zlákat, bude se ti totiž dařit. Narazíš na samé opravdu vý... Celý horoskop

Karta dne

Císař
Situace, kterou právě nyní řešíš, bude potřebovat logické myšlení, které je spíš vlastní mužům. Bylo by dobré, abys využila veškerou sílu a energii na dořešení a nebál...

Astroporadna - odpovídá Sára

astroporadna
  • Duchovno
  • Výklad tarotů
  • Magické obrázky
  • Andělské karty
  • Výklad pomocí kamenů
  • Partnerské vztahy
  • Aktivace čaker
Nech si poradit

Redakční blog

Redakční blog

Výklady karet, láska i Vánoce aneb Nový t...

Taky už tě tak stresuje, jak nezadržitelně se Vánoce blíží? Začínáš panikařit, protože ještě nemáš nakoupené všechny ...

Celý článek

Módní policie

Bydlete lépe s Living.cz

TOPlist